czwartek, 25 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

    fot. pixabay.com

    Stal w finale MMPPK

    Już oficjalnie: Karol Gliwiński wraca do Stilonu

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Falubaz ma nowego dyrektora

    Młoda Stal ponownie na podium

    Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

    Koszykarskie emocje 3×3 w Żarach

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

    fot. pixabay.com

    Stal w finale MMPPK

    Już oficjalnie: Karol Gliwiński wraca do Stilonu

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Falubaz ma nowego dyrektora

    Młoda Stal ponownie na podium

    Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

    Koszykarskie emocje 3×3 w Żarach

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Minister zdrowia mówi o „początku końca” pandemii

PAP PAP
2022-02-09 14:53
Fot. PAP/Tomasz Gzell

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza „początek końca” pandemii koronawirusa. Jak mówił na konferencji prasowej, za nami jest już apogeum piątej fali i utrzymuje się tendencja spadkowa zakażeń. Podkreślił, że w lutym spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże.

„W lutym w zasadzie wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, ze w marcu będziemy mogli podejmować odważne, pełne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji i łagodzenia obostrzeń”

– mówił minister zdrowia.

Adam Niedzielski powiedział również, że tygodniowe spadki liczby zakażeń i testów sięgają dwudziestu procent. Minister podkreślił, że wszystkie wskaźniki dowodzą, że Polska ma za sobą szczyt piątej fali.

„Przesilenie, z którym mieliśmy do czynienia dwa tygodnie temu potwierdza się zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń oraz na poziomie badań, które wykonujemy w systemie oraz na poziomie testów”

– mówił minister zdrowia.

Adam Niedzielski poinformował, że wczoraj był pierwszy dzień, gdy w skali ogólnopolskiej nastąpił spadek liczby hospitalizacji z powodu COVID-19.

Dodał, że przebiegi zachorowań są coraz łagodniejsze.

„Czas hospitalizacji spada do około tygodnia. W czwartej fali wynosił dziesięć i więcej dni. W tej chwili jest to siedem dni. Zmienia sie przebieg choroby i zajętość płuc pacjentów jest nieco niższa”

– powiedział minister zdrowia.

Znoszenie części obostrzeń sanitarnych to zdaniem ministra wynik wyraźnej poprawy sytuacji epidemicznej w Polsce. Zwrócił uwagę, że styczniowa dynamika wzrostu liczby zakażeń zmieniła się obecnie w „dynamikę spadku”. Podkreślił również, że obecnie większość pacjentów łagodnie przechodzi zakażenie koronawirusem.

„Widzimy, że to nie jest ta sama dolegliwość przechodzenia covidu, z jaką mieliśmy do czynienia w czwartej fali”

– mówił szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia nie wyklucza poluzowania obostrzeń covidowych w marcu, w tym obowiązku noszenia maseczek. Adam Niedzielski mówił na konferencji prasowej o „początku końca pandemii”

Jak jednak zastrzegł, nawet jeśli regulacje będą złagodzone, to ministerstwo będzie rekomendowało ich noszenie tam, gdzie jest większe nagromadzenie ludzi.

„Można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane. Jednak zalecenia dotyczące noszenia maseczek w miejscach publicznych, gdzie gromadzą się ludzie, będą zawsze formułowane przez ekspertów. Chodzi o ot, żebyśmy zaczęli oswajać możliwość życia z covidem w tle”

– mówił minister zdrowia.

Zmiana zasad izolacji i kwarantanny

Resort zdrowia zmienił też zasady izolacji i kwarantanny. Adam Niedzielski zapowiedział, że od 15 lutego izolacja osób zakażonych koronawirusem zostanie będzie trwała 7 dni, zamiast 10- ciu. Również od 15 lutego kwarantanna dla współdomowników będzie wyłącznie naliczana w okresie izolacji członka rodziny.

„Nie będzie wobec tego takiej sytuacji, że jeżeli ktoś jest izolowany, a współdomownik przebywa z nim na kwarantannie, to ta kwarantanna jest jeszcze dodatkowo, po zakończeniu izolacji współdomownika, jest naliczana w tej chwili, w wysokości siedmiu dni”.

Kwarantanna i izolacja mają też być liczone równolegle.

Minister Niedzielski dodał, że od 11 lutego zostanie zlikwidowana kwarantanna z kontaktu.

„Wszystkie osoby, które miały nakładaną kwarantannę w wyniku wywiadu epidemiologicznego będą miały ją zniesioną.”

Już jutro osoby objęte kwarantanną z kontaktu mają otrzymać wiadomość SMS zdejmującą tę kwarantannę.

Minister Niedzielski zapowiedział również, że od 11 lutego zostanie zniesiona kwarantanna przyjazdowa. Tylko dla osób podróżujących spoza strefy Schengen będzie obowiązywała 7 dniowa kwarantanna.

Minister zdrowia zapowiedział również zmniejszenie do 25 tysięcy infrastruktury covidowej i przywrócenie 5 tysięcy łóżek do systemu zwyczajnego leczenie.

„To bardzo ważna decyzja, która oznacza zwiększenie możliwości leczenia pacjentów z innymi schorzeniami i zaniedbań związanych z tak zwanym długiem zdrowotnym”

– dodał szef resortu zdrowia.

„Chodzi o zaniedbania ze strony profilaktyki i leczenia interwencyjnego i dotyczy pacjentów, którzy się nie zgłaszali, bądź nie były dla nich dostępne miejsca.”

Minister Niedzielski podkreślił, że przywrócenie 5 tysięcy łóżek w perspektywie najbliższego tygodnia „to jest mocny krok w kierunku przywracania normalności”

Obecnie do dyspozycji chorych z COVID-19 jest ponad 30 tysięcy łóżek szpitalnych.

Tagi: TEMAT DNIA

Czytaj również

LUBUSKIE

Głodzili dziecko. Jest akt oskarżenia dla rodziców Helenki

25 czerwca 2026

Jest akt oskarżenia przeciwko rodzicom, którym zarzucono wieloletnie zaniedbywanie obowiązków opiekuńczych wobec małoletniej córki. O  dramatycznej historii 3,5- letniej wówczas...

LUBUSKIE

Ogólnopolskie wyróżnienie dla Zaboru

25 czerwca 2026

Zabór wygrał w Rankingu Finansowym Jednostek Samorządu Terytorialnego. Lubuski samorząd zajął 1 miejsce w kategorii Najlepsza gmina wiejska w 2025...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Ruszył nabór wniosków na stypendia dla żagańskich uczniów

25 czerwca 2026

Żagań rozpoczął nabór wniosków o stypendia za wybitne osiągnięcia uczniów szkół podstawowych. Mogą je zgłosić dyrektorzy placówek zarządzanych przez organ...

Sesja absolutoryjna sejmiku woj. lubuskiego - czerwiec 2026 (lubuskie.pl)
LUBUSKIE

Raport o stanie województwa. Zarząd z wotum zaufania

24 czerwca 2026

Na dzisiejszej, ostatniej sesji sejmiku województwa lubuskiego przed wakacjami odbyła się debata o raporcie o stanie regionu. Finalnie radni postanowili...

Proces byłego prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze (fot. Piotr Bakselerowicz)
LUBUSKIE

Były prezydent Zielonej Góry przed sądem. Nie przyznaje się do winy

24 czerwca 2026

Ruszył proces byłego prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, który jest oskarżony o niekorzystne zarządzanie mieniem publicznym. Chodzi o sprawę z...

fot. Lubuska policja
LUBUSKIE

Policja apeluje: nie zostawiajmy dzieci w samochodach

24 czerwca 2026

Słupki termometrów wskazują temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. W najbliższy weekend meteorolodzy zapowiadają dalsze tropikalne upały. Policja przypomina, aby parkując...

najnowsze z Lubuskiego

Mecze PGE Ekstraligi przełożone

List intencyjny o współpracy sanepidu z żagańskim CUS

Rewitalizacja szprotawskiego ratusza

Powitanie wakacji na bytomskich błoniach

Rusza Campowisko

Święto Sali Szeptów już w najbliższy weekend

Głodzili dziecko. Jest akt oskarżenia dla rodziców Helenki

Żarski powiat modernizuje budynek sali sportowej w lubskiej szkole

Budynek po żarskiej szkole z przeznaczeniem na warsztaty terapii zajęciowej

Ponad 300 pożarów od początku roku w powiecie żagańskim

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Małgorzata Ragiel – dyrektorka CKZiU „Budowlanka” w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Były prezydent Zielonej Góry przed sądem. Nie przyznaje się do winy

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj