Jest polsko-czeskie porozumienie ws. Turowa

Jest polsko-czeskie porozumienie ws. Turowa Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/KPRM Daniel Gnap

Polska delegacja z premierem Morawieckim na czele jest w Pradze, by rozmawiać o rozwiązaniu sprawy kopalni Turów. Jak poinformowała przed chwilą Kancelaria Premiera, umowa kończąca spór ws. Turowa została podpisana.

Czeski premier Petr Fiala deklarował wcześniej, że zawarcie porozumienia z Polską spowoduje wycofanie przez jego kraj skargi z TSUE. 

O 13 jest zaplanowana wspólna konferencja prasowa szefów rządów Polski i Czech.

 

NA ŻYWO | Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz premiera Republiki Czeskiej Petra Fiali.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Czwartek, 3 lutego 2022

NA ŻYWO | Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz premiera Republiki Czeskiej Petra Fiali.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Czwartek, 3 lutego 2022

 

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że nie zamierza płacić kary. Opinia rzecznika generalnego Trybunału w sprawie polsko-czeskiego sporu dotyczącego Turowa ma zostać ogłoszona w czwartek, 3 lutego.

Czechy zaskarżyły Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z przedłużeniem koncesji na wydobycie węgla brunatnego w Turowie. Dziś rzecznik TSUE wydał opinię, według której Polska naruszyła unijne prawo, przedłużając koncesję dla kopalni. Polska zapewnia, że dopełniła wszystkich procedur, a argumenty podnoszone przed Trybunałem są niezasadne.

Opinia rzecznika jest zawsze sugestią dla sędziów przed ogłoszeniem orzeczenia. W tym przypadku może jednak okazać się ona bezprzedmiotowa, jeżeli Polska i Czechy porozumiały się w spornej kwestii. Władze w Pradze już wcześniej zapowiedziały, że wycofają skargę z unijnego Trybunału, jeśli kompromis zostanie osiągnięty.

Exit mobile version