Jakie są relacje polityki i sztuki?

Jakie są relacje polityki i sztuki? Radio Zachód - Lubuskie

Fot. A. Steciąg

Na ten temat dyskutowali dziś w Zielonej Górze uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej „Polityka a sztuka” zorganizowanej przez Instytut Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego i Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Pomysłodawca konferencji, prof. Łukasz Młyńczyk, przypomina, że związki polityki ze sztuką i próby ingerowania przez rządzących np. w treści wystaw, przedstawień czy filmów obserwowane są przez naukowców od wielu lat.

– Widzimy też wyraźnie, że również sami artyści coraz częściej i mocniej manifestują swoje poglądy społeczno – polityczne – dodaje Młyńczyk:

Podobnego zdania jest także prof. Daniel Przastek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak mówi, ostatnie awantury np. wokół poznańskiego Festiwalu Malta, Teatru Starego w Krakowie czy spektaklu „Klątwa” w Teatrze Powszechnym w Warszawie, wyraźnie pokazują, że politycy starają się mieć coraz większy wpływ na politykę kulturalną.

– Cenzurowanie sztuki czy wykorzystywanie jej do własnych celów politycznych to zresztą proces znany od lat – podkreśla Przastek:

Dodajmy, że w ramach konferencji „Polityka a sztuka” na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się także debata z udziałem przedstawicieli świata nauki i kultury. Wezięli w niej udział m.in. dziekan Wydziału Artystycznego UZ prof. Barbara Literska, Wojciech Kozłowski, szef zielonogórskiego BWA, dyrektor teatru Lubuskiego w Zielonej Górze Robert Czechowski oraz Konrad Paszkowski, jeden z organizatorów festiwalu filmowego Solanin w Nowej Soli.

Jutro drugi dzień konferencji.
Exit mobile version