Dwa dni dyskutowano w Iłowej o wilkach. Rozmowy były bardzo burzliwe.
Populacja wilków wzrasta, obecnie szacuje się, że w całej Polsce to prawie 2 tysiące osobników. Dlatego nie przypadkiem takie spotkanie odbyło się w gminie położonej w Borach Dolnośląskich. Podczas warsztatów przeprowadzonych przez Fundację WWF próbowano wypracować wspólne stanowisko dotyczące koegzystencji ludzi z tymi zwierzętami. Wzięli w nich udział rolnicy, myśliwi, hodowcy bydła, leśnicy, urzędnicy:
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele partnerskiej gminy Rietschen – burmistrz Ralf Brehmer wraz z pracownikami biura „Wilki w Saksonii”. Poruszane tematy to monitoring, łagodzenie konfliktów między ludźmi i dużymi drapieżnikami, zapobieganie im, bezpieczeństwo, praktyki hodowlane, ale także kłusownictwo i możliwości gospodarcze. – Organizacja WWF Polska chce zaangażować naszą gminę do międzynarodowego projektu, którego celem jest wypracowanie modelu współpracy ludzi z drapieżnikami żyjącymi w europejskich lasach – mówi burmistrz Iłowej Paweł Lichtański. – Obecność wilków wywołuje emocje, ale także dyskusje dotyczące podstawowych wyzwań społecznych i ekonomicznych.
Dyskusyjne zorganizowane zostały w ramach projektu pt. „Poprawa sąsiedztwa ludzi z dużymi drapieżnikami w Europie poprzez działania komunikacyjne, współpracę transgraniczną i wymianę wiedzy”. Głównym celem jest stworzenie platformy umożliwiającej gromadzenie i dzielenie się wiedzą na temat współistnienia ludzi i wilków wśród różnych interesariuszy.
Spotkanie było pierwszą częścią projektu, którego podsumowaniem będą trzydniowe warsztaty w Iłowej w czerwcu.