38 proc. badanych, którzy deklarują zamiar udziału w wyborach, chce głosować na PiS, 21 proc. zamierza zagłosować na PO. Próg wyborczy przekroczyłyby w marcu jeszcze PSL i Wiosna, na które chciało głosować po 5 proc. badanych – wynika z sondażu Kantar Public.
W porównaniu do wyników z lutego, w marcu Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wzrost poparcia o 4 punkty procentowe, a Platforma Obywatelska zdobyła wynik o 1 punkt procentowy wyższy. Notowania PSL również wzrosły o 1 punkt procentowy. Znaczący spadek poparcia odnotowała partia Wiosna – o 6 punktów procentowych.
Na Kukiz’15 oraz SLD zamierza głosować po 4 proc. badanych. Po 2 proc. głosów uzyskały Wolność Janusza Korwin-Mikkego oraz Nowoczesna; Partię Razem i Ruch Narodowy poparło po 1 proc. badanych.
17 proc. nie ma jeszcze sprecyzowanej opinii o tym, na kogo oddać głos.
W marcu ponad 61 proc. badanych zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, przy czym 24 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 37 proc. raczej poszłoby do głosowania. Przeciwne stanowisko wyraziło 27 proc. respondentów – przy czym 14 proc. zapowiedziało, że zdecydowanie nie pójdzie głosować, a 13 proc. raczej nie zagłosuje. 12 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.
W porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, w marcu wzrósł o 3 punkty procentowe odsetek badanych, którzy zamierzają zagłosować. Osób, które nie planują oddać swojego głosu, jest o 1 punkt procentowy mniej niż przed miesiącem, natomiast niezdecydowanych Polaków o 2 punkty procentowe mniej.
Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 8 – 13 marca 2019 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 981 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne zostały określone dla 595 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.