Lubelska brygada WOT ćwiczy w Wędrzynie [GALERIA]

Lubelska brygada WOT ćwiczy w Wędrzynie [GALERIA] Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/Lech Muszyński

Na poligonie wojskowym w Wędrzynie trwa szkolenie zintegrowane żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (2LBOT). Do 8 marca br. szkolenie przejdzie tam ponad 1,5 tys. żołnierzy OT z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

W środę żołnierze lubelskiej brygady zaprosili na poligon dziennikarzy.

„Nasze szkolenie jest rozłożone na trzy lata. Każdy żołnierz w ciągu roku, zgodnie z programem jest 36 dni na szkoleniu. Raz w roku żołnierze WOT są zobowiązani do wzięcia udziału w szkoleniu 14-dniowym, zintegrowanym, takim jak tutaj w Wędrzynie. U nas każda godzina szkoleniowa jest bardzo ważna i wykorzystana maksymalnie”

– powiedział PAP z-ca dowódcy 2LBOT ppłk Zbigniew Krzyszczuk. Jak dodał, ośrodek w Wędrzynie ze swoim tzw. rejonem zurbanizowanym pozwala na przeprowadzenie ćwiczeń w warunkach zbliżonych, do tych, jakie mogą spotkać żołnierzy OT podczas realnych działań.

„W strukturze naszych batalionów są kompanie dedykowane do konkretnych miast, takich jak Lublin, Chełm czy Zamość. Ich rejonem działania, tzw. stałym rejonem odpowiedzialności są właśnie te miasta. Normalnie ciężko by było sobie wyobrazić, by wyszła kompania 140 ludzi i maszerowała po Lublinie, czy skradała się między budynkami. Gdzieś musimy się szkolić. Tutaj mamy do tego znakomite warunki”

– wyjaśnił ppłk Krzyszczuk.

Jak dodał, brygada składa się zarówno z byłych żołnierzy, jak i osób nie mających wcześniej styczności ze służbą w armii. 15 proc. brygady stanowią kobiety; średnia wieku w brygadzie to ok. 30 lat.

Wśród żołnierzy ćwiczących w Wędrzynie jest mieszkający w Tomaszowie Lubelskim właściciel prywatnej firmy Robert Pisarczyk, który powiedział PAP, że wstąpił do WOT z uwagi na tradycje rodzinne, gdyż jego siostra jest żołnierzem zawodowym i kuzyni są wojsku, ale nie tylko. „Przede wszystkim chciałem służyć ojczyźnie. To jest prawdziwe wojsko. 5.30 pobudka i jedziemy do przodu. Intensywne szkolenia z każdego elementu, wydzielonego etapu. Wszystko ćwiczymy do perfekcji” – podkreślił szer. Pisarczyk.

Fot. PAP/Lech Muszyński

W tym tygodniu zajęcia żołnierzy OT z Lublina obserwują szwedzcy partnerzy z tamtejszej Gwardii Krajowej – odpowiednika Wojsk Obrony terytorialnej w naszym kraju. „Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co tu widzimy, szczególnie biorąc pod uwagę krótki czas jaki minął od powołania w Polsce wojsk terytorialnych. Na zajęciach jest prządek i widać ogromne zaangażowanie instruktorów i samych żołnierzy. Najbardziej liczymy na wymianę doświadczeń na dolnych poziomach dowodzenia, takich jak pluton czy drużyn” – powiedział PAP kpt. Kjell Corshammar ze Szwedzkiej Gwardii Krajowej.

W Wędrzynie lubelscy terytorialsi szlifują umiejętności indywidualne, uczą się współpracy i wzajemnego wsparcia w ramach sekcji. To czas doskonalenia umiejętności, takich jak taktyka, strzelectwo, pomoc przedmedyczna, a także zdobywania nowych umiejętności, których nie można przećwiczyć w warunkach garnizonowych.

Np. żołnierze z kompanii saperów uczą się posługiwania specjalistycznym sprzętem ratowniczym, zdobywają pierwsze szlify z minerstwa, zasad postępowania z materiałami wybuchowymi, budowy zapór inżynieryjnych. Żołnierze z kompanii wsparcia doskonalą umiejętności z zajmowania stanowisk ogniowych i prawidłowego prowadzenia ognia z moździerzy, również w warunkach nocnych.

W trzech, dwutygodniowych turach szkolenie w Wędrzynie przejdzie łącznie ponad 1,5 tys. żołnierzy lubelskiej brygady. Od 26 stycznia jako pierwsi szkolili się żołnierze z batalionów lubelskiego i chełmskiego, od 9 lutego szlify zdobywają terytorialsi z Białej Podlaskiej i Zamościa, a w trzeciej turze będą się szkolić żołnierze z Dęblina i Lublina.

Lubelska brygada WOT ćwiczy w Wędrzynie [GALERIA] Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/Lech Muszyński

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała w 2016 r., jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie brygada liczy prawie 3,1 tys. żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.

W ramach projektu „Parasol” lubelska brygada WOT rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie lubelskim. Podpisała również porozumienie o współdziałaniu z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej.

Ponadto, zgodnie z koncepcją dowództwa WOT, brygada współpracuje w obszarze obrony terytorialnej z innym partnerem zagranicznym. W jej przypadku jest to Szwedzka Gwardia Krajowa (Hemvearnet). W tym skandynawskim kraju gwardia może pochwalić się blisko 80-letnim doświadczeniem w zakresie obrony terytorialnej.

Więcej na ten temat także w relacji reportera Radia Zachód Zbigniewa Bodnara.

https://www.zachod.pl/lubelscy-terytorialsi-w-wedrzynie/

Exit mobile version