sobota, 27 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Paweł Górski

    Osłabiony Motor przyjeżdża na W69. Czy Falubaz pójdzie za ciosem?

    grafika: Facebook/Wataha Zielona Góra

    Wataha zagra o rozstawienie w play-offach

    Arkadiusz Kirchner zwycięzcą czerwcowego finału SKS

    Podsumowano sezon w Basket 4 Kids

    fot. Jacek Białogłowy

    Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Nowy dyrektor Falubazu o swojej roli w klubie

    UKS Trójka Nowa Sól z nowym obrotowym prosto z Islandii

    Gracjan Jedut powalczy w lidze niemieckiej

    Powinno być złoto, skończyło się na 4 miejscu

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Paweł Górski

    Osłabiony Motor przyjeżdża na W69. Czy Falubaz pójdzie za ciosem?

    grafika: Facebook/Wataha Zielona Góra

    Wataha zagra o rozstawienie w play-offach

    Arkadiusz Kirchner zwycięzcą czerwcowego finału SKS

    Podsumowano sezon w Basket 4 Kids

    fot. Jacek Białogłowy

    Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Nowy dyrektor Falubazu o swojej roli w klubie

    UKS Trójka Nowa Sól z nowym obrotowym prosto z Islandii

    Gracjan Jedut powalczy w lidze niemieckiej

    Powinno być złoto, skończyło się na 4 miejscu

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Wspomnienia artystów ze stanu wojennego

Redakcja nowych mediów Redakcja nowych mediów
2019-12-13 15:55
Emilian Kamiński, fot. PAP Wideo

Emilian Kamiński, fot. PAP Wideo

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Godzina milicyjna, wyłączone telefony, zmilitaryzowane radio i telewizja, wojsko i czołgi na ulicach, tak większość Polaków wspomina stan wojenny, wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Dla wszystkich był to wstrząs.

Polacy w różny sposób wyrażali sprzeciw wobec komunistycznej władzy. Między innymi nosili niewielkie oporniki wpięte w klapę i wychodzili na spacery podczas emisji Dziennika Telewizyjnego. Niektórzy aktorzy i twórcy bojkotowali państwowe media, a życie artystyczne częściowo zeszło do podziemia.

Wielu artystów występowało w prywatnych mieszkaniach, a także w salach parafialnych i w plenerze. Tak powstał podziemny Teatr Domowy. Jednym z założycieli był aktor i reżyser teatralny Andrzej Piszczatowski (zm. 2011). Po latach wspominał początki teatru:

https://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2019/12/wspomnienia-artystow-ze-stanu-wojennego-1.mp3
Emilian Kamiński o Teatrze Domowym: Gdyby weszła ubecja, to mamy przyjęcie

To był warunek, że jest przyjęcie – gdyby weszła ubecja, to mamy imieniny cioci czy rocznicę kupienia lodówki – powiedział PAP aktor Emilian Kamiński o Teatrze Domowym, który powstał w stanie wojennym poza oficjalnym obiegiem na znak sprzeciwu wobec polityki władz.

[iframe allowfullscreen=”true” frameborder=”0″ height=”350px” src=”//r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/BlW7hOUB.html” title=”E. Kamiński o Teatrze Domowym: gdyby weszła ubecja, to mamy przyjęcie” width=”100%”]

Dla aktorów, którzy zaczynali wtedy zawodową karierę, wybór dotyczący bojkotu był trudny. Jak mówił po latach aktor i reżyser Emilian Kamiński, jeden z twórców podziemnego Teatru Domowego, młodzi chcieli występować w telewizji, ale „sumienie nie pozwalało”:

https://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2019/12/wspomnienia-artystow-ze-stanu-wojennego-2.mp3
Katarzyna Łaniewska: Niektórzy chcą upodlić pamięć o tym dniu

[iframe width=”100%” src=”https://www.youtube.com/embed/lO7RJeV5J-0″ frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen=”true”]

Poza prywatnymi domami i plenerem, artyści bardzo często występowali w kościołach. Aktorka i działaczka opozycji antykomunistycznej w PRL Katarzyna Łaniewska odwiedziła w ten sposób dziesiątki miejsc w całym kraju. Po latach wspominała pierwsze występy w parafiach. Aktorka podkreślała, że za odmowę udziału w państwowych mediach i teatrach, artyści często płacili wysoką cenę. Wspominała młodych ludzi, którzy byli w szczególnie trudnej sytuacji, nie mając możliwości zaistnienia:

https://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2019/12/wspomnienia-artystow-ze-stanu-wojennego-3.mp3

Do aktorskiego bojkotu w stanie wojennym przyłączył się Krzysztof Kolberger (zm. w 2011). Działał w Prymasowskim Komitecie Pomocy Internowanym. Przygotowywał także programy poetyckie i występował z nimi w kościołach i salach katechetycznych. Po latach wspominał, że na 13-ty grudnia miał zaplanowany występ w kościele z programem „Cierń proroczy” według poezji Czesława Miłosza. Pojechał, mimo że wszystkie przedstawienia zostały zakazane. Ksiądz poprosił go, by podczas mszy wyrecytował jakiś wiersz z ambony. Krzysztof Kolberger opowiadał o swoich przeżyciach:

https://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2019/12/wspomnienia-artystow-ze-stanu-wojennego-4.mp3

Poeta i pisarz Ernest Bryll wracał 13 grudnia do Warszawy ze spotkań autorskich w Katowicach. Poeta mieszkał w pobliżu willi generała Jaruzelskiego.

https://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2019/12/wspomnienia-artystow-ze-stanu-wojennego-5.mp3

Wprowadzenie stanu wojennego sparaliżowało życie w całym kraju. Godzina milicyjna, na ulicach wojsko, czołgi i wozy bojowe. Zdjęcia ponurej rzeczywistości, które udało się wówczas wykonać, stanowią cenną dokumentację tamtego czasu. Jednym z nich jest słynna fotografia wykonana przez fotoreportera Chrisa Niedenthala. Przedstawia transporter opancerzony SKOT, stojący przed warszawskim kinem Moskwa, na którym widnieje afisz reklamujący film „Czas apokalipsy” Francisa Forda Coppoli. Kilka lat temu Niedenthal mówił, że zrobienie tego zdjęcia nie było łatwe:

https://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2019/12/wspomnienia-artystow-ze-stanu-wojennego-6.mp3

Stan wojenny wprowadził godzinę milicyjną od 22.00 do 6.00 rano. Na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna była przepustka. Wojsko i funkcjonariusze milicji mogli każdego legitymować i zatrzymać, a także dokonywać przeszukań i rewizji w mieszkaniach.

Według IPN, w czasie trwania stanu wojennego straciło życie ponad 100 osób. Internowano ponad 10 tysięcy. Ludzie byli masowo represjonowani i wyrzucani z pracy za udział w protestach, popieranie podziemnej działalności NSZZ „Solidarność” oraz przynależność do związku. Stan wojenny trwał 586 dni. Został zniesiony w lipcu 1983 roku.

Tagi: stan wojenny

Czytaj również

KATOWICE OBCHODY ROCZNICY PACYFIKACJI KOPALNI WUJEK. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz
KRAJ I ŚWIAT

Prezydent: bez pamięci o wydarzeniach w kopalni Wujek nie uda się zbudować sprawiedliwej, wolnej Polski

16 grudnia 2025

Bez pamięci o wydarzeniach w kopalni Wujek nie uda się zbudować sprawiedliwej, demokratycznej i wolnej Polski - mówił we wtorek (16 grudnia)...

Fot. Instytut Pamięci Narodowej/FB
KRAJ I ŚWIAT

16 grudnia 1981 r. ZOMO zabiło górników z kopalni „Wujek” – strzały padły, gdy wydawało się, że jest po wszystkim

16 grudnia 2025

16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni „Wujek” w Katowicach. Strzały padły zaraz...

Prezydent Karol Nawrocki. Fot. Instytut Pamięci Narodowej/FB
KRAJ I ŚWIAT

Prezydent ostro w 44. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Tamte wydarzenia ocenia jako zło w czystej postaci i zdradę narodu polskiego

13 grudnia 2025

Prezydent Karol Nawrocki podkreślił w sobotę (13 grudnia), że stan wojenny w Polsce nie był mniejszym złem, tylko zdradą narodu...

LUBUSKIE

W hołdzie ofiarom stanu wojennego

13 grudnia 2025

Złożeniem kwiatów pod białym krzyżem Solidarności zakończyły się gorzowskie obchody 44. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.Wcześniej uczestnicy uroczystości wzięli...

GDAŃSK 44. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
KRAJ I ŚWIAT

Prezydent Karol Nawrocki: my, Polacy, nigdy nie zapomnimy o ofiarach stanu wojennego

13 grudnia 2025

My, Polacy, nigdy nie zapomnimy o ofiarach stanu wojennego - napisał prezydent RP Karol Nawrocki w 44. rocznicę wprowadzenia stanu...

LUBUSKIE

Zielonogórskie obchody 44. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2025

44 lata temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. Z tej okazji dziś w Zielonej Górze zorganizowano uroczystości, upamiętniające tamte wydarzenia....

najnowsze z Lubuskiego

Mija Tydzień 27.06.2026 Komentarz dr Piotr Pochyły

Mija tydzień – 27.6.2026 Grzegorz Potęga

Wyróżnienia Michelin wspierają turystykę kulinarną. Gwiazdkę zdobyła restauracja w Lubuskiem

Lubuskie Forum Radia Zachód 27.06.2026

Osłabiony Motor przyjeżdża na W69. Czy Falubaz pójdzie za ciosem?

Zatrzymano 36-latka, który miał grozić Prezydentowi RP

Wataha zagra o rozstawienie w play-offach

Już za chwilę wakacje z żarską książnicą

Arkadiusz Kirchner zwycięzcą czerwcowego finału SKS

Gorzowianie z 2 miejscem w STEM Racing Poland!

popularne

  • fot. Jacek Białogłowy

    Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stilon rozpoczął testowanie

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Światowy żużel wraca do Zielonej Góry

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Nowy trener w Lubuszaninie

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj