Dwanaście słuchowisk zaprezentowano w Gdyni podczas XI Festiwalu Filmowego „Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci”. Audycje uczestniczą w Konkursie na Najlepszy Dokument Radiowy. Tradycyjnie już w finale konkursu są produkcje Radia Zachód. W tym roku to reportaż Zbigniewa Bodnara „Zanim pójdę spać, muszę pochować wszystkie noże” oraz dokument Kamila Hypkiego „Odzyskana tożsamość”.
Członek kapituły konkursowej, publicysta, eseista i dziennikarz Piotr Witt powiedział, że wybór zwycięzcy konkursu nie będzie łatwy:
ZANIM PÓJDĘ SPAĆ, MUSZĘ POCHOWAĆ WSZYSTKIE NOŻE
Zbigniew Bodnar
To historia życia mieszkańca Skwierzyny Stefana Chmista urodzonego w Skomorochach Starych, w województwie Stanisławów (dziś ukraiński Iwano-Frankowsk). Pan Stefan miał 10 lat, gdy sąsiedzi – ukraińscy nacjonaliści – zamordowali jego rodziców i niemal połowę z jedenaściorga rodzeństwa. Dlaczego doszło do tej tragedii? Co spowodowało, że wśród zgodnie do tej pory żyjących sąsiadów wielu narodowości jednostronnie pojawiła się nienawiść i pogarda dla ludzkiego życia?
ODZYSKANA TOŻSAMOŚĆ
Kamil Hypki
W niemieckim Neubrandenburgu upamiętniono więźniarki hitlerowskiego obozu Ravensbrück. Prawie sto kobiet, które zmarły w ostatnich tygodniach funkcjonowania obozu, pochowano w bezimiennej mogile. Dopiero teraz udało się ustalić ich tożsamość. Na pamiątkowej tablicy znalazły się nazwiska 43 Polek. Jak mówi autor audycji to zasługa Arkadiusza Szlachetki z Niegosławic, któremu udało się odnaleźć miejsce spoczynku swojej prababci. W czasie II wojny światowej została aresztowana przez gestapo i słuch po niej zaginął.
W ubiegłym roku w niemieckim Neubrandenburgu ustawiona została tablica z nazwiskami więźniarek zamordowanych w tamtejszym podobozie KL Ravensbrück.
Audycje zaprezentowano podczas Festiwalu Filmowego „Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci”, którego ideą jest przedstawianie dorobku twórców filmowych i radiowych, którzy inspirują się dziejami walki o niepodległość w latach 1939-1989.