Głosowanie mimo powodzi

Głosowanie mimo powodzi Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Po nawałnicach, które przeszły w okolicach Jasła w nocy z soboty na niedzielę, wielu mieszkańców podtopionych miejscowości mimo wszystko poszło głosować w wyborach prezydenckich. Tak było m.in. w Trzcinicy, miejscowości, która była jedną z najbardziej zniszczonych podczas ulewy.

Nocna nawałnica zerwała tabliczkę obwodowej komicji wyborczej w Trzcinicy (pow. jasielski), która pracuje w tamtejszym Domu Ludowym. Przed godz. 10.00 ruch był tam niewielki. Mieszkańcy podtopionej miejscowości, którzy całą noc walczyli z żywiołem, sprzątali swoje domy.

„My z sąsiadami nie myślimy o wyborach, lecz raczej o ratowaniu swoich rzeczy. Jestem tu sam z żoną i nie mamy gdzie nocować. W domu, do którego woda wdarła się na ponad metr, jest tylko szlam”

– mówi mieszkaniec Trzcinicy.

Ale po godz. 10.00 przed lokalem wyborczym zebrała się kilkunastoosobowa grupa mieszkańców, którzy przyszli oddać swój głos.

„Mimo że te wybory są nietypowe i mamy koronawirusa, i te wczorajsze nawałnice, które przeszły przez nasze okolice, to uważam, że i tak trzeba oddać głos. To jest mój obowiązek”

– powiedział jeden z mężczyzn stojący w kolejce do komisji wyborczej w Trzcinicy.

„Mamy mnóstwo sprzątania, ale głosowanie zajmuje tylko kilka minut” – dodała stojąca za nim kobieta.

W sobotę wieczorem w wyniku nawałnic i gwałtownych opadów deszczu płynąca przez Trzcinicę niewielka rzeczka Młynówka gwałtownie wezbrała i zalała pobliskie domy i budynki gospodarcze. W niektórych budynkach poziom wody przekraczał metr wysokości.

W miejscowości trwa usuwanie skutków nawałnic. Z budynków i piwnic wypompowywana jest woda, udrażniane są zatkane przepusty drogowe.

Strażakom udało się uratować znajdujący się w Trzcinicy skansen archeologiczny Karpacka Troja. Ułożone wokół placówki m.in. worki z piaskiem zatrzymały rozlewającą się wodę.

Exit mobile version