Już 10 GW mocy w Polsce pochodzi z OZE. Najszybciej rośnie fotowoltaika

Udział OZE w zużyciu energii

Fot. Envato

Jak poinformowało w poniedzialek Ministerstwo Klimatu, moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie.

Jak podkreślił wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, że sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce.

„Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 %”

– zaznaczył.

Programy priorytetowe na rzecz rozwoju OZE

Wiceminister Ireneusz Zyska zwrócił uwagę, że ten sukces to efekt m.in. zmian w prawie i uruchomienia programów takich jak „Mój Prąd”, „Agroenergia” czy „Energia Plus”.

„Dla zwykłego obywatela oznacza to tańszą energię, zaoszczędzone pieniądze, nowe miejsca pracy, a przede wszystkim czyste powietrze”

– zauważył pełnomocnik rządu ds. OZE.

„Tak dynamiczny rozwój mikroinstalacji możliwy jest w dużej mierze dzięki funkcjonującemu w Polsce dedykowanemu wytwórcom (prosumentom) energii odnawialnej systemowi rozliczeń energii, tzw. systemowi opustów, który umożliwia prosumentowi wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jako swego rodzaju „magazynu energii”. Wspomniane nadwyżki wytwórca może wykorzystać w ciągu 365 dni”

– dodał.

Mechanizmy wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce

Wiceminister klimatu przypomniał też, że głównym mechanizmem wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce jest system aukcyjny, który obowiązuje od 1 lipca 2016 roku.

„Innymi dedykowanymi systemami wsparcia dla wytwórców energii z OZE są wprowadzone w roku 2018 mechanizmy przewidziane dla małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Systemy feed-in premium (FiP) oraz feed-in tariff (FiT) adresowane są do określonych mocowo instalacji OZE, wykorzystujących hydroenergię, biogaz i biogaz rolniczy”

– powiedział wiceminister.

Ponadto za sprawą ww. nowelizacji ustawy o OZE od dnia 29 sierpnia 2019 r. rozszerzony został prosumencki system rozliczeń energii produkowanej z mikroinstalacji, funkcjonujący od 1 lipca 2016 r. Zmiana polega na tym, że do grupy prosumentów energii odnawialnej dołączyli prosumenci biznesowi, czyli odbiorcy końcowi niebędący odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

Dodatkowo, Ministerstwo Klimatu w sposób ciągły prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, do których należy m.in. rozwój klastrów energii.

Więcej informacji na temat programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych „Mój Prąd” można znaleźć na tej stronie internetowej.


Energia ze źródeł odnawialnych w Polsce

Energia ze źródeł odnawialnych to energia uzyskiwana z naturalnych procesów przyrodniczych, stanowiąca alternatywę dla tradycyjnych, nieodnawialnych nośników energii wytwarzanych z paliw kopalnych.

W Polsce źródłami odnawialnymi wykorzystywanymi do produkcji energii są: promieniowanie słoneczne (przetwarzane na ciepło lub energię elektryczną), wiatr, woda, stała biomasa, biogaz i biopaliwa ciekłe, a także zasoby geotermalne. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (OZE) przyczynia się do zmniejszenia oddziaływania na środowisko naturalne poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji, zwłaszcza gazów cieplarnianych.

W 2018 r. wskaźnik udziału energii ze źrodeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł w skali roku o 0,26 p.proc. do 11,16 %.

Jak wygląda OZE na świecie wg. BP Statistical Review of World Energy 2020

Koncern BP opublikował 69 edycję najbardziej prestiżowego i najstarszego raportu energetycznego – BP Statistical Review of World Energy 2020. Według OZE i gaz ziemny sukcesywnie od lat wypierają węgiel z miksu energetycznego.

Udział odnawialnych źródeł energii na świecie wzrósł z 4,5 proc. w 2018 r. do 5 proc. w 2019 r. Głównym surowcem energetycznym nadal pozostaje ropa naftowa.

Exit mobile version