Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić, czy to bezpieczne

Belgia: do marca zakaz niezbędnych podróży zagranicznych

Fot. Pixabay

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku koronawirusem zaleca, aby przed decyzją o wyjeździe za granicę upewnić się, że planowane miejsce pobytu jest bezpieczne. Można to zrobić, zapoznając się m.in. z komunikatami MSZ i GIS.

Resort zapewnił we wtorkowej informacji, że nieustannie monitoruje rozwój epidemii poza granicami Polski za pośrednictwem sieci placówek dyplomatycznych, współpracując przy tym z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i z Ministerstwem Zdrowia.

MSZ deklaruje, że „gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa wiąże się ze szczególnie wytężonymi działaniami wszystkich instytucji państwowych zapewniających bezpieczeństwo obywateli RP”. Resort zaleca, aby przed decyzją o wyjeździe zagranicznym zapoznać się z komunikatami MSZ i GIS i z informacją na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Sanepid – mając na względzie sytuacje epidemiologiczną – odradza podróże do Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu, a także do północnej części Włoch.

MSZ zachęca wszystkich wyjeżdżających do rejestracji w systemie Odyseusz, który pozwala na sprawny kontakt w wypadku sytuacji kryzysowej.

„Niezależnie od miejsca pobytu, na obecnym etapie zagrożenia wirusem, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały”

– podkreśla MSZ.

Ministerstwo przypomina, że jeżeli w ostatnich 14 dniach ktoś był w Chinach lub w innych krajach, gdzie wystąpiły liczne zachorowania, albo miał kontakt z osobą, która je odwiedziła, i zaobserwował u siebie objawy takie, jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to powinien zgłosić się telefonicznie do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Jeśli ktoś obawia się, że mógł się zarazić koronawirusem, może również skorzystać z linii alarmowej najbliższej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Na specjalnej stronie MSZ znaleźć można bieżące informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. Jak twierdzą przedstawiciele ministerstwa, dokładają oni wszelkich starań, aby zgromadzone dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jak jednocześnie podkreślają, informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, a MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania polskim obywatelom wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa stworzyli mapę przedstawiającą wizualizację codziennie zgłaszanych przypadków zachorowań spowodowanych koronawirusem. Eksperci czerpią dane pochodzące z różnych źródeł: WHO, Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) czy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Exit mobile version