piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Jacek Białogłowy

    Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Nowy dyrektor Falubazu o swojej roli w klubie

    UKS Trójka Nowa Sól z nowym obrotowym prosto z Islandii

    Gracjan Jedut powalczy w lidze niemieckiej

    Powinno być złoto, skończyło się na 4 miejscu

    Nowy trener w Lubuszaninie

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Jacek Białogłowy

    Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Nowy dyrektor Falubazu o swojej roli w klubie

    UKS Trójka Nowa Sól z nowym obrotowym prosto z Islandii

    Gracjan Jedut powalczy w lidze niemieckiej

    Powinno być złoto, skończyło się na 4 miejscu

    Nowy trener w Lubuszaninie

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód

Włoska pracownia Torino Design projektuje polski e-samochód

PAP PAP
2020-02-25 09:35
Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland

Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Pierwszy polski samochód elektryczny projektują styliści słynnej włoskiej pracowni Torino Design, konsultantem projektu jest Tadeusz Jelec, który pracował dla Jaguara – powiedział prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba. Dodał, że w połowie br. spółka pokaże dwa prototypy: hatchback i SUV.

Szef ElectroMobility Poland (EMP) mówi, że Torino Design z Roberto Piattim na czele, to jedna z najbardziej renomowanych pracowni stylistycznych w motoryzacyjnym świecie.

„To niezależna firma, która ma na koncie kilkaset projektów dla największych producentów motoryzacyjnych, zarówno marek premium jak Ferrari, McLaren czy BMW, jak i producentów marek budżetowych m.in. Fiata”

– powiedział.

Dodał, że konsultantem projektu jest Tadeusz Jelec, jeden z najbardziej znanych polskich projektantów aut. Polak, który przez 3 dekady z sukcesem pracował dla Jaguara.

„Z pod jego ręki wyszedł m.in. zjawiskowy dwumiejscowy sportowiec F-Type Coupe oraz elegancki XF Sportbrake pierwszej generacji”

– zaznaczył.

Zaremba przypomniał, że projekt polskiej marki motoryzacyjnej tworzony jest w oparciu o strategiczne partnerstwa z uznanymi firmami branżowymi, które gwarantują, że samochody będą spełniać rynkowe standardy jakościowe. Obok Torino Design w projekt polskiego samochodu elektrycznego zaangażowany jest wybrany w ub. roku integrator techniczny – firma inżynieryjna EDAG Engineering.

„Firma wspiera nas w opracowaniu samochodów oraz projektowaniu i uruchomieniu fabryki. Aktualnie pozyskujemy platformę, która posłuży jako baza do opracowania i zbudowania autorskiego nadwozia”

– powiedział.

Jak zaznaczył, renomowani partnerzy ograniczają ryzyka projektowe, jednak długoterminowo chcemy budować wewnętrzne kompetencje w kluczowych obszarach.

Dodał, że mimo współpracy z doświadczonymi zagranicznymi partnerami, to spółka definiuje unikatowe DNA marki, cechy aut, ich pozycjonowanie, kluczowe parametry techniczne, atrybuty marki oraz przewagi konkurencyjne.

„Zależy nam na tym, by ukształtować wyrazisty charakter samochodu i całej marki. Stąd m.in. współpraca z Tadeuszem Jelcem, wybitnym ekspertem w dziedzinie projektowania samochodów”

– wskazał.

Szef EMP zapowiedział, że całe przedsięwzięcie zakłada budowę 5 modeli. „Zaczynamy od modeli w segmencie C, będą to trzy modele aut kompaktowych i będą dostosowane do oczekiwań polskich kierowców” – zaznaczył. Dodał, że na późniejszym etapie dojdzie mniejsze auto z segmentu B oraz model bardziej rodzinny.

„Przed końcem czerwca oficjalnie zaprezentujemy dwa prototypy w wersjach hatchback i SUV, które odpowiadają na trendy rynkowe i zapotrzebowanie naszego rynku” – poinformował Zaremba. Dodał, że jeden to jeżdżący prototyp posiadający wiele docelowych cech funkcjonalnych, drugi to klasyczny wystawowy show car. „Oba będą obiektem badań marketingowych, w tym oceny stylistyki, cech funkcjonalnych i ergonomii wnętrza” – zaznaczył.

Wskazał, że w projekcie polskiej marki motoryzacyjnej duży nacisk został położony na pięć cech, które są wskazywane przez polskich kierowców jako pożądane.

„Są to przede wszystkim przestronność samochodu i atrakcyjny design wpisujący się w trendy w projektowaniu aut z określonego segmentu, jednocześnie niezbyt awangardowy. Chodzi m.in. o to, aby samochód nie stracił po latach na wartości rezydualnej a na to może mieć wpływ również design”

– zaznaczył Zaremba.

„Trzecią cechą jest wyposażenie m.in. w łączność ze światem zewnętrznym. Chcemy, żeby wszystkie systemy teleinformatyczne, w które wyposażone będzie auto – np. te umożliwiające łączność z Internetem czy aktualizację aplikacji takich jak GPS – łączyły ze sobą jak najwięcej funkcjonalności obsługiwanych z wykorzystaniem przyjaznego dla użytkowników interfejsu” – wskazał. Dodał, że w związku z tym, że samochód pojawi się na rynku w 2023 r. przy projektowaniu należy myśleć o standardach rynkowych obowiązujących za kilka lat.

„Chcemy zaoferować klientom w segmencie C to, co będzie oferowane przez konkurencję w wyższych segmentach”

– wyjaśnił.

Kolejną kluczową cechą polskiego elektryka ma być serwis i długość gwarancji.

„Będziemy chcieli zaoferować klientom dłuższą gwarancję niż proponuje to konkurencja. Dziś trudno mówić o szczegółach – dostosujemy się do warunków rynkowych w 2023 r., chcemy, żeby nasza oferta w tym zakresie była atrakcyjna”

– powiedział.

Według szefa EMP, piąta cecha to TCO czyli całkowity koszt posiadania samochodu. „Dla nas TCO to coś więcej niż tylko przewaga produktowa, to będzie przewaga modelu, w jakim zaoferujemy ten samochód odbiorcom wspólnie z naszymi akcjonariuszami” – powiedział.

„Mając za udziałowców firmy energetyczne razem z samochodem będziemy mogli zaoferować również cały potrzebny ekosystem elektromobilności, dając w oparciu o jedną miesięczną ratę nie tylko pojazd, ale również wszystko to, co jest potrzebne do jego ładowania czy współpracy z przydomowym źródłem odnawialnej energii”

– wyjaśnił.

Zaremba dodał, że już dzisiaj samochody elektryczne zaczynają tanieć.

„Spodziewamy się wraz z większością analityków, że w roku 2022-2023 całościowe koszty użytkowania samochodu elektrycznego będą niższe niż samochodu spalinowego. Oznacza to, że uśredniona cena zakupu, serwisu, ładowania oraz utraty wartości auta będą atrakcyjniejsze, nawet w wypadku ew. wzrostu cen energii elektrycznej”

– wskazał.

Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 roku. Jest kontrolowana przez cztery koncerny energetyczne – PGE, Energę, Eneę oraz Tauron. Każdy z udziałowców wykładając po 17,5 mln zł, objął po 25 proc. kapitału akcyjnego, uzyskując tyle samo głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland

Tagi: MOTO

Czytaj również

fot. KMP w Zielonej Górze
LUBUSKIE

Jechał 160 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje „dziewięćdziesiątka”

25 czerwca 2026

Zielonogórska drogówka prowadzi kolejne działania w ramach kampanii „Po drodze nam do bezpieczeństwa”. Wczoraj policjanci kontrolowali prędkość kierowców na drogach...

fot. KMP w Zielonej Górze
LUBUSKIE

Śmiertelny wypadek na S3 pod Zieloną Górą

23 czerwca 2026

Jedna osoba zginęła w wypadku, do którego doszło w poniedziałek wieczorem (22 czerwca) na drodze ekspresowej S3 między Niedoradzem a...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

22 czerwca 2026

Zakończył się protest rolników na drodze S3 na południe od Szczecina. Do godz. 17.00 mają zostać rozładowane zatory w rejonie węzła Klucz,...

fot. Autostrada Wielkopolska
LUBUSKIE

Utrudnienia na A2 – węzeł Krzesiny

16 czerwca 2026

Będą utrudnienia na autostradzie A2 w rejonie Poznania. Już w czwartek (18 czerwca) rozpoczynają się przygotowania do rozbudowy węzła Poznań...

materiały organizatora
LUBUSKIE

Od 8 czerwca utrudnienia przy wyjeździe z zielonogórskiego szpitala

5 czerwca 2026

Od poniedziałku (8 czerwca) od godziny 9.00 zostanie zamknięty wyjazd z terenu zielonogórskiego szpitala w ul. Waryńskiego. Lecznica podała, że...

fot. KMP w Zielonej Górze
LUBUSKIE

Zielonogórska policja rozpoczyna długi weekend na drogach

3 czerwca 2026

Przed rozpoczynającym się długim czerwcowym weekendem zielonogórska policja prowadzi dziś wzmożone kontrole drogowe. Od rana funkcjonariusze uczestniczą w działaniach „Prędkość”,...

najnowsze z Lubuskiego

Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

Nowy dyrektor Falubazu o swojej roli w klubie

UKS Trójka Nowa Sól z nowym obrotowym prosto z Islandii

Smocze Łodzie ponownie opanują Wartę. Trwają zgłoszenia. 

Gracjan Jedut powalczy w lidze niemieckiej

Wizyta w nowosolskim sądzie

1 lipca wystartuje Lato Muz Wszelakich 2.6

Powinno być złoto, skończyło się na 4 miejscu

Nowy trener w Lubuszaninie

Pielgrzymka rolników do Częstochowy

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stilon rozpoczął testowanie

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Pięć nowych twarzy w Odrze Bytom Odrzański

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Światowy żużel wraca do Zielonej Góry

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj