Dziś święto Trzech Króli. Ulicami miast przejdą orszaki

Dziś święto Trzech Króli. Ulicami miast przejdą orszaki Radio Zachód - Lubuskie

fot. K. Filmanowicz

Dziś ulicami prawie 900 miejscowości w Polsce, pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, przejdą Orszaki Trzech Króli. Rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do udziału w nich.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana również świętem Trzech Króli, jest jednym z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.

Rzecznik zwraca uwagę, że orszaki są wydarzeniami rodzinnymi i radosnymi, które łączą pokolenia.

„Barwne i radosne korowody, które podążają za Trzema Królami, przybliżają nam istotę uroczystości Objawienia Pańskiego – Bóg objawił się człowiekowi. Polacy pokazują w ten sposób przywiązanie do wartości chrześcijańskich”

– zaznacza ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Dodaje, że niezwykle ważne jest to, że Orszak Trzech Króli tworzy wspólnotę, łączy ludzi.

„Wspólnie oddajmy cześć Jezusowi. Przeżyjmy razem to wydarzenie. Nie bądźmy tylko obserwatorami, stańmy się uczestnikami tych największych na świecie ulicznych jasełek”

– zachęcił rzecznik Episkopatu Polski.

Organizatorzy Orszaków Trzech Króli proszą, aby umieszczać zdjęcia i nagrania wideo z tego wydarzenia w mediach społecznościowych, oznaczając je hasztagiem #Orszak.

Orszaki Trzech Króli są organizowane od 12 lat i wciąż zyskują na popularności. W ubiegłym roku w tych wydarzeniach wzięło udział około 1,2 mln uczestników w niemal 800 miejscowościach w Polsce i za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest Msza święta, która rozpoczyna lub kończy Orszak.

„Zgodnie z zachętą papieża Franciszka, wstańmy więc z kanapy i idźmy w Orszaku Trzech Króli”

– apeluje rzecznik Episkopatu Polski.

K+M+B? A może C+M+B?

Jak powiedział Rytel-Andrianik, w święto Trzech Króli można pisać na drzwiach K+M+B lub C+M+B – obie formy są prawidłowe.

Rzecznik Episkopatu wskazuje na oficjalną wykładnię Kościoła katolickiego odnośnie do oznaczania kredą drzwi domów i mieszkań. Jest ona zawarta w „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, opublikowanym 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą Ojca Świętego Jana Pawła II.

„Pobłogosławioną kredą oznaczamy drzwi naszych domów, pisząc K+M+B lub C+M+B. Obie formy są prawidłowe. Gest ten wyraża prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara”

– podkreślił ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Wersję C+M+B tłumaczy się dodatkowo „Christus mansionem benedicat” (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom). Zgodnie z dokumentem Stolicy Apostolskiej, gesty te wyrażają prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych Mędrców” – przypomina rzecznik Episkopatu Polski.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana również świętem Trzech Króli, jest jednym z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami (obok np. Bożego Narodzenia). 6 stycznia wierni mają obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej oraz korzystania z odpoczynku duchowego i fizycznego, jak w każdą niedzielę.

Exit mobile version