Przed 80 laty urodził się Zbigniew Romaszewski, senator i obrońca praw człowieka

Przed 80 laty urodził się Zbigniew Romaszewski, senator i obrońca praw człowieka Radio Zachód - Lubuskie

Zbigniew Romaszewski. Fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

80 lat temu, 2 stycznia 1940 roku, urodził się Zbigniew Romaszewski, senator, działacz opozycji demokratycznej i Solidarności, obrońca praw człowieka. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Nieprzerwanie, przez siedem kadencji, pełnił funkcję senatora, od czasu przywrócenia izby wyższej w 1989 roku. W latach 2007-2011 był wicemarszałkiem Senatu, następnie członkiem Trybunału Stanu. Zmarł w 2014 roku.

Zbigniew Romaszewski w drugiej połowie lat 60. zaangażował się w działalność opozycyjną. W latach 70. wraz z żoną Zofią kierował Biurem Interwencyjnym KSS Komitetu Obrony Robotników, rejestrującym przypadki łamania praw człowieka i niosącym pomoc, także materialną. Zakładał w Polsce Komitet Helsiński, nadzorujący wprowadzanie w życie postanowień KBWE. Był wielokrotnie zatrzymywany przez bezpiekę, dwa lata spędził w więzieniu.

Po latach podkreślał, że podpisanie Porozumień Sierpniowych w 1980 roku doprowadziło do przełomu, który najpierw dokonał się w mentalności ludzi. Zdaniem Zbigniewa Romaszewskiego, działacze Solidarności osiągnęli więcej, niż mogli się spodziewać.

Podczas stanu wojennego, w 1982 roku Zbigniew Romaszewski zakładał podziemne Radio „Solidarność”. Po latach wspominał pierwszą audycję, która została nadana 12 kwietnia, z dachu bloku mieszkalnego przy ulicy Grójeckiej w Warszawie o godzinie 21.00, i trwała kilka minut:

Wspominając w 2009 roku obrady Okrągłego Stołu, wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski podkreślił, że nastroje społeczne w 1989 roku sprzyjały przemianom. Komunistycznej władzy mieli dość nie tylko opozycjoniści, ale także zwykli ludzie, niedziałający w strukturach Solidarności, wówczas nielegalnej:

W jednej z audycji Polskiego Radia Zbigniew Romaszewski mówił o osiągnięciach Okrągłego Stołu, wskazując jednocześnie zagrożenia, które niosło zawarcie porozumienia z komunistyczną władzą.

W 2011 roku Zbigniew Romaszewski otrzymał Order Orła Białego. W rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że jest wzruszony odznaczeniem:

Zbigniew Romaszewski zmarł 13 lutego 2014 roku. Podczas pogrzebu na warszawskich Powązkach żegnał go Jerzy Jastrzębowski, który po aresztowaniu Romaszewskiego w czasie stanu wojennego, przejął kierownictwo Radia „Solidarność”. Jerzy Jastrzębowski podkreślił, że w jego pamięci zmarły pozostanie, jako człowiek wyjątkowo odważny:

Za swoją działalność Zbigniew Romaszewski był wielokrotnie wyróżniany, między innymi w 1987 roku wraz z żoną Zofią otrzymał Nagrodę Praw Człowieka Fundacji „Aurora” przy Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. W 2008 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu za zasługi dla Litwy i otrzymał portugalski Krzyż Wielki Orderu Zasługi.

Exit mobile version