Zaskoczenie i optymizm ekonomistów. GUS publikuje dane dot. produkcji

MF planuje szereg udogodnień dla firm. Czego można się spodziewać?

Fot. Envato

GUS podał w poniedziałek, że produkcja przemysłowa w czerwcu rok do roku (rdr) wzrosła o 0,5 proc. vs konsensus spadku o 6,5 proc. i po spadku o 17,0 proc. w maju. Natomiast w ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 13,9 proc. vs konsensus wzrostu o 4,9 proc. i po wzroście o 10,1 proc. w maju. Z kolei produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w czerwcu rdr spadła o 4,9 proc., a mdm wzrosła o 9,7 proc.

W komentarzu do danych GUS Piotr Bartkiewicz z Pekao zaznaczył, że w czerwcu produkcja sprzedana przemysłu „wzrosła o 0,5 proc. rdr, bijąc tym samym na głowę” prognozy.

„Wprawdzie przypisywaliśmy naszej prognozie, zakładającej spadek o 8,5 proc. rdr, ryzyko w górę, ale tak dużego odbicia się nie spodziewaliśmy”

– przyznał.

Według eksperta na dobry wynik przemysłu złożyło się m.in. to, że w porównaniu do roku poprzedniego, czerwiec b.r. charakteryzował się korzystnym układem dni roboczych (+2 rdr). Inny czynnik to niska baza statystyczna.

„Zeszły czerwiec był zaskakująco słaby” – wyjaśnił. Wskazał też na większy od oczekiwań wzrost aktywności w przemyśle w ostatnim miesiącu.

Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych produkcja sprzedana przemysłu wzrosła, jak zaznaczył Bartkiewicz, aż o 9,7 proc. mdm.

Ekspert zwrócił uwagę, że w czerwcu najsilniej przyspieszyła produkcja w branżach zorientowanych na eksport, począwszy od przemysłu samochodowego (powrót kolejnych fabryk do pracy pozwolił zmniejszyć skalę spadków), a skończywszy na produkcji urządzeń elektrycznych i mebli.

Gospodarka zaczęła odbijać po zamrożeniu dużo mocniej od oczekiwań

Gospodarka zaczęła odbijać po zamrożeniu aktywności związanym z koronawirusem dużo mocniej i dużo szybciej niż zakładaliśmy – wskazali analitycy banku Santander w komentarzu do danych GUS . Jak zaznaczyli analitycy Santandera, produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu „dużo powyżej oczekiwań”.

Zwrócili uwagę, że po odsezonowaniu dynamika produkcji wciąż znajdowała się poniżej zera (-4,9 proc. rdr.).

„Mimo to dane należy uznać za poważne pozytywne zaskoczenie, sugerujące że gospodarka zaczęła odbijać po zamrożeniu aktywności związanym z koronawirusem dużo mocniej i dużo szybciej niż zakładaliśmy”

– podkreślili.

Produkcja w czerwcu wzrosła w 21 z 34 branż

Produkcja w czerwcu wzrosła w 21 z 34 branż przemysłowych, wobec 4 branż wzrostowych w maju. Dane o produkcji za czerwiec sugerują, że spadek PKB w drugim kwartale powinien być zbliżony do 8 proc. rok od roku – ocenił ekonomista PKO BP, Michał Rot.

„Dane okazały się dużym pozytywnym zaskoczeniem, mimo że wcześniej sygnałem wyraźnego odbicia produkcji w czerwcu był wskaźnik koniunktury GUS w przemyśle za miniony miesiąc”

– ocenił Rot.

Popyt w niektórych branżach nadal daleki od czasu sprzed pandemii

Produkcja przemysłowa wzrosła, ale w niektórych branżach popyt jest wciąż daleki od okresu przed pandemią – , komentując poniedziałkowe dane GUS.

Jak twierdzi ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, dane GUS potwierdzają dominującą w gospodarce obserwację, że dla niektórych branż popyt jest wciąż daleki od okresu przed pandemią.

Ekspertka zauważa, że firmy zwiększają moce produkcyjne, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na ich produkty. Przykładem jest przetwórstwo, które – jak pisze – „w stosunku do maja urosło o 15,9 proc. i 0,9 proc. na przestrzeni roku”. Dobrym sygnałem jest też wzrost produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych (+16,2 proc. r/r).

Jednak – jak podkreśla – spadki dóbr inwestycyjnych (o -8,6 proc. r/r) tonują ewentualny hurraoptymizm.

„Firmy ewidentnie wciąż odczuwają znaczącą niepewność. Ewentualny wzrost zapotrzebowania łatają naprawiając i konserwując maszyny i narzędzia (+6,9 proc. r/r), aniżeli kupując nowe”

– dodaje.

Jak zauważa Buchholtz – wiele istotnych branż notuje wciąż negatywną dynamikę. Wśród nich jest produkcja wyrobów tytoniowych (-17,5 proc.), motoryzacja (-15,2 proc., produkcja maszyn i urządzeń (-13,0 proc.). Sprzedaż w dwóch ostatnich gałęziach jest mocno uzależniona od zapotrzebowania za granicą lub innych działów krajowej gospodarki.

Exit mobile version