Kaczyński o repolonizacji mediów: Trzeba wzorować się na państwach zachodnich

Kaczyński o repolonizacji mediów: Trzeba wzorować się na państwach zachodnich Radio Zachód - Lubuskie

Jarosław Kaczyński, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Trzeba wzorować się na państwach zachodnich, ale na których, to tego jeszcze nie chcę mówić – stwierdził w niedzielę były premier, prezes PiS Jarosław Kaczyński mówiąc o planach repolonizacji mediów. Według niego nastąpi to przed zakończeniem obecnej kadencji Sejmu.

Pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o proces repolonizacji mediów i o to, na jakim wzorcu można go oprzeć, Kaczyński zastrzegł, że nie chce jeszcze mówić o szczegółach, gdyż „jeszcze konkretnych planów czy ustaw nie ma”, ale podkreślił, że „nie ma powodów, żeby Polska miała tu mniejsze prawa, czy inne podstawy, niż państwa zachodnie”.

„Tu właśnie się trzeba wzorować na państwach zachodnich, które bardzo zaciekle bronią swojej suwerenności w tej dziedzinie. W Niemczech wykup jednego z niezbyt wpływowego tytułu doprowadził do ostrej reakcji, i dlatego tytuł wrócił w niemieckie ręce”

– zauważył Kaczyński.

Prezes PiS przekonywał, że należy się odwołać do regulacji dotyczących rynku mediów, które są „na zachód od naszej granicy”.

„Z całą pewnością należy się do nich odwołać, a do których to ja jeszcze nie chcę mówić. (…) Analizujemy to, są dyskusje w tej sprawie, ale co nagle, to po diable”

– stwierdził.

Pytany, czy do końca obecnej kadencji Sejmu zostanie ten proces przeprowadzony, prezes PiS odparł, że „dużo szybciej to się uda przeprowadzić, przynajmniej na tym poziomie legislacyjnym”. „Ale na pewno powodzenie tego procesu jest związane z różnego rodzaju innymi aspektami zmian, które trzeba prowadzić w naszym kraju, a także z pewnymi reakcjami międzynarodowymi” – dodał Jarosław Kaczyński.

Cała rozmowa z prezesem PiS do wysłuchania na stronie Polskiego Radia.

Jak mówił w ubiegły wtorek rzecznik rządu Piotr Müller:

„W tej chwili nie ma żadnego projektu w tym zakresie. Natomiast my przyglądamy się i analizujemy rozwiązania, które są przyjęte, obowiązujące w tak zwanych dojrzałych demokracjach”

– mówił Müller w TVP1.

„W tych, nazwijmy to dojrzałych demokracjach instrumenty dotyczące polityki medialnej funkcjonują, obowiązują i stabilizują scenę medialną, jednocześnie gwarantują jej pluralizm. Z drugiej strony ograniczają wpływ zagranicznych podmiotów na politykę państwa, na politykę medialną wewnątrz państwa. To są rozwiązania, które obowiązują w wielu krajach i myślę, że część z nich w Polsce śmiało będzie można wdrożyć”

– ocenił Müller.

Zaznaczył jednocześnie, że „żadne konkretne decyzje w tym obszarze jeszcze nie zapadły”.

„Nie ma projektu ustawy, w związku z tym trudno w tej chwili mówić o szczegółach, raczej mówię o ogólnym kierunku”

– zaznaczył rzecznik rządu.

Exit mobile version