poniedziałek, 8 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. pixabay.com

    SKM Zastal 12. w nieoficjalnych MP U12

    TS Przylep kończy sezon wygraną i pozostaje w 3 lidze kobiet!

    Kuba Szumert. Fot. Zastal BC Zielona Góra/FB

    Mistrz Legia i sensacyjny Zastal, pierwszy taki finał

    „Ludzie z żelaza” rywalizowali w Gorzowie Wlkp.

    fot. pixabay.com

    SKM Zastal może być tuż poza pierwszą dziesiątką

    Stilon melduje się w barażach

    Gorzów Meeting: zwycięstwo Żoka, 2. miejsce Majewskiej i nie tylko

    Dozamet Connector utrzymał się w IV lidze, ale osłabiona Syrena mocno postraszyła

    Nikt nie był zadowolony

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. pixabay.com

    SKM Zastal 12. w nieoficjalnych MP U12

    TS Przylep kończy sezon wygraną i pozostaje w 3 lidze kobiet!

    Kuba Szumert. Fot. Zastal BC Zielona Góra/FB

    Mistrz Legia i sensacyjny Zastal, pierwszy taki finał

    „Ludzie z żelaza” rywalizowali w Gorzowie Wlkp.

    fot. pixabay.com

    SKM Zastal może być tuż poza pierwszą dziesiątką

    Stilon melduje się w barażach

    Gorzów Meeting: zwycięstwo Żoka, 2. miejsce Majewskiej i nie tylko

    Dozamet Connector utrzymał się w IV lidze, ale osłabiona Syrena mocno postraszyła

    Nikt nie był zadowolony

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna Zachod24.pl

Simon White: „Kończy się pewna epoka”

Redakcja zachod24.pl Redakcja zachod24.pl
2020-07-13 09:28
fot.Pixabay

fot.Pixabay

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Ty ciemny wsioku od urny won!

            To były wybory, w której stawką nie był ten, czy inny człowiek na stanowisku głowy państwa, nie ta czy inna opcja polityczna, nie ten czy inny pakiet programowy, ale kształt państwa. Czy pójdziemy drogą Hiszpanii i Rosji – opierając przyszłość o metropolie (Moskwę, Sankt Petersburg czy Madryt, Barcelonę Sewillę), czy drogą tych państw, które stawiając na rozwój lokalny dogoniły liderów światowego rozwoju? Czy będziemy stawiać paralelnie na taki sam rozwój w relacjach światowych tworząc nową jakość w postaci silnych organizmów regionalnych – V4, Trójmorze, przywracając jednocześnie właściwy standard naszych relacji z Niemcami, czy będziemy bezwiednym obserwatorem pozycjonowani jako Polska w roli państwa lennego, prowincji zależnej, gdzieś między pruską pychą a ruską ciemnotą,

            Przez 45 lat po wojnie frekwencja była kwestią zapisu biura politycznego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. (Se Sovětským svazem na věčné časy) – głosił jeszcze w 1987 roku raźno wyeksponowany napis w jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc w stolicy ówczesnej Czechosłowacji. Nikomu wtedy nie śnił się upadek komunizmu, a przecież dwa lata później odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Frekwencja sięgająca 63 procent można powiedzieć, że na tamten czas, pierwszych wolnych wyborów była niska, ale przez następne 30 lat nigdy więcej już poziomu ponad 60 % nie osiągnęła. Dopiero w ubiegłym roku, w wyborach parlamentarnych zagłosowało prawie 62% Polaków. W wyborach prezydenckich ta frekwencja była wyższa w latach 90tych, ale potem kolejne 3 elekcje przyciągały do urn znacznie mniej wyborców. Dziś mamy prawie 70 procent, co jest absolutnym rekordem. (prócz: 68.23 % – 1995 rok II tura – przyp. autor). Dodając do tych wyników wyborczych rekordowe 46 % w wyborach do Europarlamentu mamy jasny obraz demokracji w Polsce. Demokracji dojrzałej, w której świadome swego wpływu społeczeństwo dokonuje wyboru. Wyboru, który jest spełnieniem sprawiedliwości społecznej, o którą przez dziesięciolecia walczyli Polacy. Przy urnie, nie liczy się pozycja społeczna, piastowane stanowisko, elitarność wykształcenia, społeczne pochodzenie, wpływy w środowisku, czy ilość zer na koncie. Przy urnie każdy Polak jest jednakowy: bogacz i dziad, jaśnie oświecony i chłop, inteligent i prostaczek – każdego z nich głos ma tę samą wagę. To jest największy przejaw sprawiedliwości społecznej. Największy sukces i efekt zarazem demokracji. Jakiekolwiek utyskiwania na tę sprawiedliwość, które w tej kampanii słyszeliśmy nie raz są przejawem kompleksów, przejawem chęci decydowania za innych, co samo w sobie jest negacją demokracji i łamaniem podstawowego prawa gwarantowanego konstytucją. Konstytucją, na którą z taką lekkością powoływali się ci, którzy tego demokratycznego z równą lekkością odmówili obywatelom skromniej wykształconym, mieszkającym na terenach wiejskich, o nie tak zasobnym portfelu.

 

Warszawa to nie Polska.

            Ogromne zaskoczenie, że Rafał Trzaskowski – złote dziecko Platformy właściwie nic nie zaproponował. To była najbardziej postna kampania w historii polskiej demokracji. Żadnych obietnic, poza 200 złotymi od urodzonego dziecka do emerytury. Dziwi to, z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że Rafał Trzaskowski mógł obiecać wszystko, bo gdyby został prezydentem, zawsze mógłby zrzucić winę za niespełnione obietnice na obóz rządzący. Niestety widać, że w Platformie nie ma koncepcji nawet to, co można Polakom obiecać, ja już nie mówię, że spełnić. Z wszystkich poważnych kandydatów (czyli tych, którzy mieli za swoimi plecami aparaty partyjne) to kampania Rafała Trzaskowskiego była najgorszą. Z przyklejonym uśmiechem, uciekając od trudnych pytań, przemocowcem Nitrasem wołał kandydat PO: „mamy dość! chcemy zmiany!”

To wystarczyło na 30 %, czyli tyle, ile dostał w I turze. W II przybyło mu głosów, ale ten elektorat nie jest jego elektoratem, to wyborcy, którzy nie chcieli zagłosować na Andrzeja Dudę.

Brak patriotyzmu, brak szczerej woli współpracy ze wszystkimi i uderzający kosmopolityzm.

Chęć współpracy z Konfederacją i LGBT jednocześnie. Już na poziomie deklaracji brzmi to absurdalnie. Nieustanne powtarzanie, jak mantra, że PiS trzeba wypalić gorącym żelazem… to poza zmianą dla samej zmiany i „maniem dość” bycia w opozycji, bo taki obraz wyłania się z tych haseł wyborczych, to niewiele jak na program wyborczy nadziei PO. Oferta Rafała Trzaskowskiego to oprócz negacji PiSu, permisywny raj, pełna swoboda w postępowaniu i zachowaniu, do złudzenia przypominająca  hasło Jerzego Owsiaka „Róbta co chceta”.

            Kampania urzędującego Prezydenta ilustrowała dokonania 5 lat. Tu nie było niczego zaskakującego, ale to akurat nie Duda miał zaskakiwać. Pamiętam konwencję wyborczą PO z 2005 roku. Aula Politechniki Warszawskiej. Autentyczny entuzjazm. Chęć dokonania zmian, wspólnie z PiSem nomen omen. Z mównicy padają metaforyczne odniesienia do powieści Josepha Conrada. Wizję snuje nie kto inny jak Jan Rokita, najlepiej przygotowany człowiek do rządzenia państwem, wtóruje mu zwracając się do przewodniczącego PO „Donald bracie” Zyta Gilowska. Ten jeden wyborczy miting miał więcej mocy, niż cała kampania wiceprzewodniczącego PO Rafała Trzaskowskiego razem wzięta. Ale to problem Platformy, która się kończy, a jej trwanie na scenie politycznej opiera się tylko na wsparciu mediów z zagranicznym kapitałem i pewnych środowisk biznesowych, które były profitentami 8 lat rządów PO, a które licza, że ta hossa się powtórzy.

 

Historyczność wyborów 2020

To były historyczne wybory. Historyczne z wielu powodów:

  • długość kampanii – to był morderczy maraton. Aleksander Macedoński mawiał, że bitwy wygrywa się ostatnim tchem. Z pewnością Andrzej Duda był w trudniejszej pozycji, ze względu na to, że Rafał Trzaskowski wszedł w kampanię dopiero pod koniec maja.
  • wymiana kandydata – to rzecz bez precedensu, ale PO nie miała wyjścia. Gdyby Małgorzata Kidawa-Błońska wystartowała, może uzbierałaby nieco więcej niż Kosiniak i Biedroń, ale mógłby to być pogrzeb PO. Zmiana kandydata zmieniła sytuację, ale agonia PO trwa. Brak osobowości. Brak pomysłu. Brak treści.
  • pandemia – w takich warunkach jeszcze nie głosowaliśmy. Trochę w kopertach, trochę w maskach – tym bardziej historycznie wygląda frekwencja, która jest rekordowa i to w takich warunkach!
  • trzy nadzieje pogrzebane naraz – Biedroń, Kosiniak, Trzaskowski – R. Biedroń – twórca wiosny, miał być lewicowym konkwistadorem, dał lewicy nadzieję i przepadł z kretesm, podobnie Kosiniak Kamysz, który widział się w II turze, a skończył z dwoma procentami. No i trzecia nadzieja, chyba największa, bo gwarantowała trwanie nie tylko PO, ale PSL i SLD również, bo w razie czego koalicja byłaby do zrobienia. Trzaskowski przegrał.
  • TUP – tymczasowe ugrupowanie protestu – natychmiast scedowane. Nie było w historii wolnej Polski ruchu, który zanim powstał dokonał samoanektacji do innego politycznego bytu.
  • zawsze w wyborach kampanie kandydatów opierają się na obietnicach. Pierwszy raz w historii mieliśmy kandydata, który legitymował się obietnicami spełnionymi, które złożył 5 lat temu.
  • kończy się pewna epoka – ogniskowania sporu na linii PO – PiS,a właściwie reszta świata – PiS, od kiedy PO przestało się liczyć jako siła polityczna. Mówiło się, że PiS nie ma zdolności koalicyjnej, a mimo to partia zdołała przekonać do siebie wyborców, mimo ataku ze wszystkich stron. Z drugiej strony mamy PO, partię, której zdolności koalicyjne nie mają limitu. Sprzymierzą się z każdym, byle tylko wrócić do władzy. Tylko, że tę zdobywa się programem i honorem, który jest gwarantem spełnienia obietnic wyborczych. Takie warunki narzucił PiS, takie warunki narzucił Jarosław Kaczyński.

 

Korona królów -kontynuacja…

Jarosław Kaczyński – wchodzi do historii i będzie zapamiętany jako człowiek, który rzeczywiście obalił komunizm. Potrzebował na to 30 lat, ale zrobił to. Zapłacił za to najwyższą cenę – śmierć brata i bratowej. I za co to mówią o nim dyktator? – przecież nie zaanektował terenu sąsiada jak Putin Krym, nie rozprawia się z protestującymi przez 30 niedziel policją, która strzela, gazuje i pałuje jak za Macrona na ulicach francuskich miast z Paryżem na czele, nie neguje wyników referendum niepodległości Śląska, jak rząd w Madrycie odmawiając siłą prawa Katalonii do samostanowienia,  nie przekształca muzeum holocaustu w Oświęcimiu w katolickie centrum, jak Prezydent Turcji Erdogan zmieniając Hagia Sofię w meczet.

Jego największym grzechem dyktatorskim jest to, co wypowiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska – „Jarosław Kaczyński myśli tylko o Polsce”. W tym jest tożsamy z J. Piłsudskim, który mówił, że choć na Polskę i Polaków wyrzeka, to tylko o Polsce myśli i Polsce tylko służy.

Druga kadencja Dudy – czy będzie inna? Na pewno. Mocniejsza. Daje szansę na otwarcie Elbląga na Bałtyk w przekopaniu Mierzei Wiślanej, a przede wszystkim budowę Centralnego Portu Komunikcyjnego między Łodzią, a Warszawą. I kontynuację „Korony Królów”…

Tekst: Simon White
Foto: Pixabay

Czytaj również

fot. pixabay.com
SPORT

SKM Zastal 12. w nieoficjalnych MP U12

7 czerwca 2026

Koszykarze SKM-u Zastalu Zielona Góra przegrali w niedzielę z AZS-em Batory Skierniewice 54:65 i ostatecznie zakończyli turniej Polish Championship Mini...

Z archiwum Stanisława Janickiego
Studio reporterów Kukułcza 1

W starym kinie. Rozmowa ze Stanisławem Janickim

7 czerwca 2026

Nie żyje Stanisław Janicki. Wybitny krytyk i znawca kina zmarł 25 maja 2026, w wieku 93 lat.    Jest powszechnie...

SPORT

TS Przylep kończy sezon wygraną i pozostaje w 3 lidze kobiet!

7 czerwca 2026

Piłkarki TS-u Masterchem Przylep pokonały Panattoni Goczałkowice Zdrój 4-0 w ostatnim w tym sezonie meczu w 3 lidze i zapewniły...

Warszawa, 05.04.2023 r. Wizyta oficjalna Prezydenta Ukrainy w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda (P) i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (L) podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Będzie posiedzenie Kapituły Orderu Orła Białego m.in. w sprawie Zełenskiego

7 czerwca 2026

W poniedziałek przed południem (8 czerwca) odbędzie się posiedzenie Kapituły Orderu Orła Białego. Prezydent Karol Nawrocki zaproponował, by jednym z punktów było odebranie...

Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Marian Zubrzycki
KRAJ I ŚWIAT

Czarnek żąda dymisji rządu po słowach Szeptyckiego o UPA

7 czerwca 2026

Przemysław Czarnek (PiS) zażądał w niedzielę (7 czerwca) dymisji rządu Donalda Tuska. Powodem były słowa wiceministra nauki Karola Szeptyckiego, który...

Kuba Szumert. Fot. Zastal BC Zielona Góra/FB
SPORT

Mistrz Legia i sensacyjny Zastal, pierwszy taki finał

7 czerwca 2026

Po raz pierwszy w finale ekstraklasy koszykarzy zmierzą się obrońca mistrzowskiego tytułu Legia Warszawa z Orlen Zastalem, który po rundzie zasadniczej...

najnowsze z Lubuskiego

SKM Zastal 12. w nieoficjalnych MP U12

TS Przylep kończy sezon wygraną i pozostaje w 3 lidze kobiet!

Mistrz Legia i sensacyjny Zastal, pierwszy taki finał

IV Grand Prix Dzieci i Młodzieży w wędkarstwie spławikowym

„Rekordowa edycja” – Fundacja Tłocznia podsumowuje Dni Otwartych Piwnic Winiarskich

„Ludzie z żelaza” rywalizowali w Gorzowie Wlkp.

Wędkarski Dzień Dziecka przy gryżyckich stawach

8 czerwca startują Bachanalia 2026

Przystań Muzyki na Nocnym Szlaku Kulturalnym

45-lecie „Małych Gorzowiaków” – odsłonięcie Muralu Zespołu w centrum miasta

popularne

  • Sława

    W Sławie powstanie drugi etap obwodnicy z drogami do miasta

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Nesterowicz o prezydenturze Nawrockiego

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Spacer z przewodnikiem po Barokowym Dworze w Ochli [ZDJĘCIA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Jest przetarg na nową drogę do lotniska Zielona Góra-Babimost

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Nikt nie był zadowolony

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj