Szara strefa w Polsce stanowi od 18 do 20 procent PKB

Szara strefa w Polsce stanowi od 18 do 20 procent PKB

Fot. Pexels

Wielkość szarej strefy w Polsce w 2020 roku szacuje się od 18 do 20 procent PKB, tak uważają autorzy raportu przygotowanego przez Global Compact Network Poland. To piąta edycja badania. W jej prezentacji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

Leszek Wieciech, Prezes Rady i Dyrektor Programu ds. Przeciwdziałania Szarej Strefie w United Nations Global Compact Network Poland, powiedział, że w porównaniu do poprzedniego badania autorzy zwracają uwagę na wdrożenie przez rząd kolejnych działań ograniczających szarą strefę.

Leszek Wieciech wskazał na 7 głównych rozwiązań, które zostały ocenione pozytywnie: udoskonalenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, zmiany w zakresie mechanizmu podzielonej płatności (wprowadzenie obowiązku jego stosowania dla faktur powyżej 15 tysięcy złotych brutto na tak zwane towary i usługi „wrażliwe”), zniesienie mechanizmu odwrotnego obciążenia, wprowadzenie kas fiskalnych online w wybranych sektorach gospodarki, fakultatywnych kas wirtualnych, implementacja unijnej dyrektywy V AML poprzez nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a także utworzenie tak zwanej „białej listy” podatników VAT.

Problemem systemowym, na który zwraca uwagę Global Compact Network Poland jest liczba godzin jaką musi spędzić przeciętny przedsiębiorca w naszym kraju, aby rozliczyć VAT. To według szacunków 150 godzin – najwięcej w Unii Europejskiej. Dla porównania w 2015 roku były to mniej więcej 90 godzin.

„Jest to znacznie więcej niż w innych państwach. Przykładowo w Estonii jest to 15 godzin, w Luksemburgu 20 godzin, a w Niemczech 40 godzin. To niestety zwiększa ryzyko przechodzenia przedsiębiorców do szarej strefy”

– mówił Leszek Wieciech.

Minister Finansów Tadeusz Kościński powiedział, że zwalczanie szarej strefy pozostaje podstawowym kierunkiem działań resortu i Krajowej Administracji Skarbowej. Zwrócił uwagę, że szara strefa to nie tylko mniejsze wpływy podatkowe, ale również naruszenie zasad uczciwości, solidarności społecznej i zaburzenie zdrowej konkurencji między przedsiębiorcami.

„Raport Global Compact jest jednym z narzędzi pomagającym nam w zwalczaniu szarej strefy. Prezentowane w nim rekomendacje są ważne zarówno dla nas regulatorów, ale i opinii publicznej, ponieważ możemy poznać potrzeby i sugestie różnych branż”

– wskazał Tadeusz Kościński.

Exit mobile version