W Polsce około 2 tysiące 200 osób, które skończyły sto lat, pobiera emeryturę honorową. Liczba stulatków, którym przysługuje to świadczenie wzrosła w ciągu dwóch lat o około 300 osób.
Jak wyjaśnia rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski – wysokość dodatkowej emerytury co roku jest obliczana na nowo:
„Po ukończeniu 100 lat emeryci i renciści z ZUS, ale także z KRUS, otrzymają tak zwane świadczenie honorowe. To pieniądze wypłacane dożywotnio, co miesiąc, w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Ta kwota bazowa zależy od przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Od pierwszego marca 2021 roku stulatkowie otrzymają świadczenie wysokości ponad 4,5 tysiąca złotych (brutto)”
– mówił rzecznik.
Żeby dostać dodatkowe świadczenie emeryci i renciści nie muszą wypełniać formalności. Wniosek muszą natomiast złożyć osoby, które przed setnymi urodzinami nie pobierały żadnych świadczeń:
„Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i przedstawić dokument potwierdzający ich datę urodzenia”
– mówił Paweł Żebrowski.
Wśród 100-latków pobierających świadczenie w ZUS zdecydowanie przeważają kobiety – stanowią około 85 procent populacji.