Od początku nowego roku rodzinom będzie przysługiwało kolejne świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To rozwiązanie z Polskiego Ładu skierowane do rodzin z dziećmi w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc, będzie przysługiwało bez względu na dochód.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Rodzice mogą zdecydować, czy chcą otrzymywać 500 złotych przez 24 miesiące czy 1000 złotych przez 12 miesięcy.
Minister dodała, że operatorem tego świadczenia będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną, poprzez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poprzez system Empatia ministerstwa rodziny oraz przez bankowość elektroniczną. Banki będą sukcesywnie dołączały do realizacji tego programu.
Marlena Maląg poinformowała, że rodzice będą mogli składać wnioski zanim dziecko ukończy 12. miesiąc życia po to, aby w momencie ukończenia przez nie roku świadczenie było wypłacane. ZUS będzie miał dwa miesiące na opracowanie wniosku i wypłacenia świadczenia.
Minister Maląg zaznaczyła, że przygotowano również rozwiązanie dla rodziców pierwszych dzieci korzystających z opieki żłobkowej. Rodzice będą mogli ubiegać się o wsparcie w wysokości 400 złotych dofinansowania. Rozwiązanie wchodzi w życie z początkiem kwietnia przyszłego roku, ale minister zaznaczyła, że będzie można otrzymać wyrównanie od 1 stycznia. Wnioski też będą składane drogą elektroniczną, świadczenia będą bezpośrednio przekazywane do tego żłobka, z którego rodzice będą korzystali.
Szefowa resortu rodziny wskazała, że rodzic, który przez 18 lat będzie pobierał na swoje dziecko świadczenie 500 plus oraz dostanie wsparcie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, otrzyma w sumie 120 tysięcy złotych.
„Rodzic uzyska je od państwa jako inwestycję, bo my tak to traktujemy”
– podsumowała minister Marlena Maląg.
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w wypowiedzi dla PAP zwróciła natomiast uwagę, że przyjmowaniem wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą świadczenia będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
„Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i załączniki do wniosku będą składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie +Dobry start+ i świadczenie wychowawcze w ramach programu +Rodzina 500+. To portal Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczna”
– wskazała prof. Uścińska.