Historyczna wystawa o środkach płatniczych we Wschowie

wystawa o środkach płatniczych w Wschowie

Fot. Muzeum Ziemi Wschowskiej

„Wschowskie pieniądze zastępcze” – to nowa wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie (Lubuskie). Zostanie ona otwarta 6 listopada br. w ramach XVIII Królewskiego Festiwalu Muzyki – poinformował Przemysław Wojciech z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

„Na ekspozycji zostaną zaprezentowane pieniądze zastępcze, żetony dominialne, gazowe, administracyjne, rzemieślnicze oraz akcje i bony wartościowe emitowane na terenie powiatu wschowskiego na przełomie XIX i XX wieku. Łącznie będzie to ponad 150 eksponatów”

– powiedział Przemysław Wojciech.

Do najstarszych, a zarazem najbardziej cennych pod względem historycznym eksponatów, będą należały: kartki żywnościowe z 1917 r. emitowane zarówno przez wschowski magistrat, jak również starostwo, żeton ogrodowy ze Wschowy oraz żetony dominialne funkcjonujące w obrębie majątków ziemskich zlokalizowanych wokół miasta Wschowy.

Nowa ekspozycja została przygotowywana wraz z pasjonatem mennictwa, numizmatykiem i kolekcjonerem Ryszardem Kozłowskim. Jest on członkiem warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, a także autorem jedynej monografii poświęconej mennictwu wschowskiemu.

Wystawa będzie czynna do końca stycznia przyszłego roku w siedzibie Muzeum w barokowych kamieniczkach na placu Zamkowym 2.

Początki Wschowy sięgają XII w., a jej lokacja miała miejsce ok. 1248-1273 r. Po okresie rozbicia dzielnicowego Kazimierz Wielki przyłączył Wschowę do Korony w 1343 r. Jako miasto królewskie cieszyła się szczególnymi względami i wsparciem ze strony kolejnych monarchów. Miała m.in. prawo bicia własnej monety.

W okresie panowania Augusta II i Augusta III Wschowa pełniła rolę nieformalnej stolicy Polski. W 1793 roku, po II rozbiorze Polski, Wschowa została zagarnięta przez Prusy. W okresie napoleońskim przez krótki czas należała do Księstwa Warszawskiego. W 1815 roku miasto ponownie zajęli Prusacy.

Po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj w 1918 roku Wschowa nie wróciła do macierzy. Traktat wersalski z czerwca 1919 r. pozostawił miasto w granicach Niemiec. Klęska III Rzeszy i zmiany granic w tej części Europy spowodowały powrót Wschowy do Polski.

Exit mobile version