Dyrektor Zamku Królewskiego o odbudowie Pałacu Saskiego

Dyrektor Zamku Królewskiego o odbudowie Pałacu Saskiego

Pałac Saski – widok z lat 1894-1897. Fot. saski2018.pl

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmie się jutro projektem ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski powiedział na antenie Programu 3. Polskiego Radia, że bryła Pałacu Saskiego powinna być historyczna, a wnętrza użytkowe.

„To powinny być wnętrza funkcjonalne, dostosowane do współczesnego życia kulturalnego, również do administracji czy urzędów, które się tam zmieszczą. Ponieważ bryła Pałacu Saskiego jest bardzo duża, tam można pomieścić – myślę – kilka instytucji”

– mówi dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wojciech Fałkowski zaznacza, że w odbudowanych wnętrzach powinno być miejsce dla sztuki współczesnej.

„Wyobrażam sobie, że od strony Zachęty powinna być przestrzeń dla sztuki współczesnej. Taka, która będzie łączyła te funkcje razem z Galerią Narodową Zachęta”

– mówi dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. I dodaje, że w odbudowanych obiektach może być też przestrzeń dla organizacji pozarządowych.

7 lipca prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce marszałek Sejmu Elżbiety witek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

https://www.zachod.pl/310103/odbudowa-palacu-saskiego/

Pierwszy barokowy pałac w miejscu późniejszego Pałacu Saskiego powstał po 1661 roku. W II RP był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, mieścił również Biuro Szyfrów, gdzie w 1932 roku polscy matematycy dokonali pierwszego złamania kodu Enigmy.

Po wybuchu II wojny światowej i kapitulacji Warszawy Pałac Saski zajęli Niemcy, którzy w grudniu 1944 roku, wycofując się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza, utworzonym w 1925 roku.

Bogaty zbiór informacji na temat odbudowy Pałacu Saskiego, mitów związanych z tym przedsięwzięciem, a także na temat jego historii i symbolicznego znaczenia dla Polski znaleźć można na stronie internetowej saski2018.pl

 

Exit mobile version