Czy zniesienie prawa weta może być dobre dla Polski i krajów tzw. nowej Unii?

Czy zniesienie prawa weta może być dobre dla Polski i krajów tzw. nowej Unii?

Otwarty Mikrofon

Wszelkie decyzje w radzie europejskiej dotyczące spraw budżetu lub polityki zagranicznej muszą obecnie być podejmowane jednomyślnie. Taka zasada wynika z traktatów, które podpisywali przedstawiciele wszystkich państw unijnych.

Czy Unia Europejska odejdzie jednak od tej zasady?

Od kilku miesięcy z Niemiec napływają głosy, że należy wprowadzić zmiany w sposobie głosowania. Wezwanie do zmian skierował ostatnio Heiko Maas minister spraw zagranicznych Niemiec. Jego zdaniem zamiast zasady jednomyślności należałoby wprowadzić zasadę większości kwalifikowanej. To spowoduje z kolei, że poszczególne państwa unijne stracą możliwość wetowania nierozsądnych pomysłów uderzających w państwa unijne.

Dlatego dziś pytamy; Czy rozwiązanie polegające na zniesieniu możliwości weta i zastąpienie sposobu głosowania na głosowanie większością kwalifikowaną jest dobre dla Polski i krajów tak zwanej nowej Unii? Jakie konsekwencje mogą dotknąć Polskę, gdyby Niemcom udało się przeforsować zmiany w sposobie głosowania? Pyta Daniel Sawicki

Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462, a już teraz na komentarze – Facebooku i Twitterze.

 

Exit mobile version