Jak przywrócić Żołnierzom Niezłomnym należne miejsce w historii?

Jak przywrócić Żołnierzom Niezłomnym należne miejsce w historii?

Otwarty Mikrofon Radia Zachód

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli święto państwowe, które zostało ustanowione 15 lutego 2011 roku.

Żołnierze wyklęci – żołnierze niezłomni to patrioci, którzy nie zgodzili się na radziecki reżim w Polsce. Byli przez komunistyczne władze PRL wyszydzani, ścigani i mordowani – najczęściej strzałem w głowę. Ostatni żołnierz wyklęty został zamordowany w 1963 roku. Władza komunistyczna robiła wszystko, aby po ich likwidacji zatrzeć również pamięć o żołnierzach wyklętych. Dlatego przez cały PRL w szkołach pomijano temat ich walki, a wszelkie publikacje na ich temat były blokowane.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych podjął w 2010 roku śp. prezydent Lech Kaczyński. Prezydencki projekt ustawy wpłynął do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 1 marca 2010 roku. Po śmierci Lecha Kaczyńskiego projekt podtrzymał prezydent Bronisław Komorowski, ale uchwalenie nowego święta się przedłużyło. Ustawa wprowadzająca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych weszła w życie 15 lutego 2011 roku.

Jednak mimo uznania ich za bohaterów narodowych, niektórzy politycy nie chcą do dziś jednoznacznie przyznać, że żołnierze wyklęci byli polskimi bohaterami, którzy walczyli z komunistycznym najeźdźcą.

Dlatego pytanie, które dziś kierujemy do Państwa, to: Czy należycie wspominamy dziś żołnierzy niezłomnych, i co możemy zrobić, aby po latach PRL-owskiej indoktrynacji i zacierania pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, jeszcze bardziej przywracać im należne miejsce w historii? Pyta Daniel Sawicki

Czy należycie wspominamy dziś Żołnierzy Niezłomnych i co możemy zrobić, aby po latach PRL-owskiej indoktrynacji i…

Opublikowany przez Radio Zachód Poniedziałek, 1 marca 2021

 

Exit mobile version