Rok 2013 był dedykowany Witoldowi Lutosławskiemu. Po siedmiu latach ucichł zgiełk oficjalnych naukowych sesji, koncertów i innych okolicznościowych wydarzeń. Pozostał jednak radiowy reportaż przygotowany z tej okazji, opowieść o odnalezionym po latach w Gorzowie zaginionym rękopisie kompozytora. A jest to historia bardzo ciekawa.
Wszystko zaczęło się przed laty. Pół wieku temu legendarni już dziś Tadeusz i Irena Byrscy przygotowywali premierę sztuki „Nie igra się z miłością” Alfreda de Musset’a. Muzyka została zamówiona u samego Witolda Lutosławskiego, gdyż twórcy z reguły dbali o jak najwyższy poziom artystyczny swoich scenicznych realizacji. Po latach po śmierci Państwa Byrskich (wielce zasłużonych dla polskich scen teatralnych), do Gorzowa staraniem Janusza Dreczki trafia ich rodzinne archiwum. Nie ma w tym nic dziwnego gdyż miejscowy teatr był jednym z najważniejszych miejsc w ich artystycznym prowincjonalnym życiu. Wśród wielu dokumentów, zdjęć, listów stanowiących dokumentację kontaktów z wielkimi tamtych czasów ( są tu np. listy Herberta, Gałczyńskiego, Miłosza, czy Camus’a) Sławomir Jach- dyrektor biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (dziś Akademii im. Jakuba z Paradyża) do której trafia zbiór, odnajduje rzecz jeszcze bardziej niezwykłą. W pożółkłej kopercie przez pół wieku spokojnie czeka na odkrycie rękopis partytury muzyki do wspomnianego spektaklu, który znalazł się tutaj w zupełnie niezwykłych okolicznościach. Wszystkiemu winien przypadek o którym w dołączonym liście Witold Lutosławski napisał do Tadeusza Byrskiego. W reportażu podążyliśmy śladem historii sprzed lat i po raz pierwszy po 54 latach przywróciliśmy dla zainteresowanych zapomnianą kompozycję Witolda Lutosławskiego.
Po emisji ciąg dalszy historii w rozmowie antenowej z Januszem Dreczką.
Fragmenty rękopisu znalezionego w Gorzowie i szkice do niego (z archiwum Państwa Byrskich za zgodą PWSZ w Gorzowie).
Sławomir Jach i Janusz Dreczka podczas nagrań do reportażu.
Irena i Stanisław Byrscy (z archiwum Państwa Byrskich za zgodą PWSZ w Gorzowie).
Podczas nagrań do reportażu: Grzegorz Michalski prezes Tow.im W.Lutosławskiego, dzieci P.Byrskich Agnieszka Byrska-Zaczyk i Krzysztof Byrski, oraz Marcin Bogusławski .
Podczas nagrań do reportażu: studio Radia Zachód, Rafał Jędrzejewski- muzyk, Cezary Galek- autor, historyczne wykonanie kompozycji Witolda Lutosławskiego.
Posłuchaj audycji.