Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Radio Zachód przygotowało cykl dokumentów historycznych „A więc wojna…”. Co tydzień prezentujemy w formie radiowych dokumentów mniej znane lokalne historie związane z wojną.
Tym razem zaprezentowaliśmy dokument „Sześciu z Żagania”. To opowieść o sześciu polskich lotnikach, którzy brali udział w słynnej „Wielkiej ucieczce” z niemieckiego Stalagu Luft 3 w Żaganiu w marcu 1944 roku. Wszyscy zostali złapani i rozstrzelani na osobisty rozkaz Hitlera.
W nagraniach do audycji brali udział: Anna Krystkowiak, bratanica kpt. naw. Włodzimierza Kolanowskiego (jeden z uciekinierów), Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, popularyzator historii „Wielkiej ucieczki”, a także dr Adam Pleskaczyński i Adam Kaczmarek – historycy z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Posłuchaj audycji:
Sześciu z Żagania:
Stanisław Król
Włodzimierz Kolanowski
Antoni Kiewnarski
Jerzy Mondschein
Paweł Tobolski
Kazimierz Pawluk
Dla słuchaczy będą książki. Tym razem – „Człowiek, który rozpętał II wojnę światową” Floriana Altenhönera (wydawnictwo Replika).
Opis wydawcy:
Alfred Naujocks – fałszerz, morderca, terrorysta.
Przełożeni opisywali go jako „desperado i łotra”, który podejmie się nawet najbardziej ryzykownego zadania bez mrugnięcia okiem. To on zorganizował akcję pozorowanego ataku na radiostację w Gliwicach 31 sierpnia 1939 r. Zdarzenie to posłużyło jako pretekst do napaści Niemiec na Polskę. W późniejszym czasie brał udział w wielu podobnych akcjach. Z tego tytułu sam nazwał siebie po wojnie „niemieckim Jamesem Bondem”. W latach 50. i 60. sprzedawał swe opowieści mediom, piszącym chętnie o jego „fantazji”, pomniejszając jednocześnie wszelkie kwestie niewygodne.
Florian Altenhöner charakteryzuje życie Naujocksa bez jakichkolwiek upiększeń. Widzi w nim jednego z największych niemieckich zbrodniarzy wojennych. Opisuje kulisy działania agentów SD, pokazuje, jak Naujocks wprowadzał zamęt w szeregach organizacji działających przeciwko nazistom. Swoje informacje czerpie ze źródeł już publikowanych, ale także nowych, opracowanych po raz pierwszy. Pośrednio ukazuje również, jak możliwe stało się, by narodowy socjalizm funkcjonował tak sprawnie i tak długo. Naujocks zmarł w 1966 roku, w Niemczech nigdy nie wniesiono przeciwko niemu żadnych oskarżeń.
Niemal w setną rocznicę powstania budynek Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury doczeka się remontu. Obiekt powstawał wraz z całym miastem, budowanym wówczas...
Gmina Zabór rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie planowanych inwestycji, które będą realizowane z programu LEADER. - Chodzi o pięć inwestycji,...
Żadnemu z uczestników drugiej styczniowej eliminacji Sobotniego Konkursu Sportowego, nie udało sie prawidłowo odpowiedzieć na trzy pytania i dołączyć do...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności. Rozumiem