Najstarszy przyjaciel człowieka?

Najstarszy przyjaciel człowieka? Radio Zachód - Lubuskie

Wyżeł niemiecki krótkowłosy Fot. C. Żmijewski

Mam wrażenie, że we współczesnym świecie pies zyskał w obszarze postrzegania go jako członka rodziny, przyjaciela, towarzysza, który niekiedy staje się jedną z ważniejszych postaci naszego życia…

15 maja od 20:00 w Radio Zachód na 103 FM

Bardzo zabawne rysunki można zobaczyć w Internecie, które powstają pod szyldem Psie Sucharki i pokazują właśnie taką relację – tzw. „Mame” i jej pupila, który jest centralnym punktem życia tej rysunkowej postaci.

Ale nie każdy akceptuje taką rolę psa. Widać to wyraźnie w postulatach, żeby traktować psa „jak psa” a nie jak człowieka. Ale przecież tak się nie da.

Pies, który swój rodowód wywodzi od wilka szarego, został udomowiony około 35 tys. lat temu – twierdzą naukowcy na podstawie odnalezionych kości na syberyjskim półwyspie Taimyr. „Badania genomowe wykazały, że wilk z Taimyru reprezentuje populację żyjącą najbliżej okresu, w którym z linii wilczej wyłonili się przodkowie współczesnych psów” ( podaję za: przystanek nauka.us.edu.pl)

Co ważne  – pies od początku swojego kontaktu z człowiekiem miał określoną rolę – zapewniał bezpieczeństwo, pomagał w polowaniach i był towarzyszem człowieka.

Rola wyjątkowa jak na zwierzę.  Pies towarzysz, przyjaciel, obrońca, współtowarzysz doli i niedoli…

Wraz z rozwojem i ewolucją człowieka zmieniały się też ludzkie potrzeby, które także dotyczyły roli psa. Od Rzymian zaczęła się świadoma selekcja, która miała wyodrębnić najbardziej pożądane cechy użytkowe i wygląd.  „Naukowcy twierdzą też, że Rzymianie już w I w. n.e. prowadzili świadomą selekcję psich ras. Na malowidłach z XVI wieku z łatwością rozpoznamy, np. spaniele, mastify czy pointery”.

Jednak największe zróżnicowanie psich ras dokonywało się przez ostatnie 500 lat. Wiek XIX to czas, kiedy na większą skalę  powstawały nowe  rasy  psów. I trwa to do dzisiaj.

 

Kim dzisiaj jest człowiek dla psa? Opiekunem? Przewodnikiem? Mamą/tatą?

Eksperci w studiu:

Iwona Piątkowiak – przewodnicząca w ZKwP Oddział Zielona Góra

Beata Karpeta – behawiorystka i trener w Karpeteam – szkolimy, nie tresujemy

Cezary Żmijewski –  hodowca psów myśliwskich, myśliwy

 

Jak bardzo zmieniła się rola psa w naszym wspólnym życiu od tych początków datowanych na około 35 tys. lat temu? Pies nam towarzyszy, poluje z nami i nas broni… Tak było niegdyś, ale jak zmieniły się proporcje tej relacji?

Posłuchaj audycji:

20:50 spotkanie z miłośnikiem żurawi Piotrem Dziełakowskim

Posłuchaj historii przyrodniczej:

 

Exit mobile version