50-lecie WATRY- posłuchaj „Tryptyku Bukowińskiego”, relacji i zobacz zdjęcia…

50-lecie WATRY- posłuchaj "Tryptyku Bukowińskiego", relacji i zobacz zdjęcia... Radio Zachód - Lubuskie

GALEK

Od półwiecza śpiewają, tańczą i grają  kultywując dawne polskie, bukowińskie tradycje i zwyczaje. 25 maja na „Małej Bukowinie” czyli w Brzeźnicy obchodzili okrągły Jubileusz. Gratulacjom nie było końca a gospodarze zadbali , aby gościom niczego nie brakowało w sferze duchowej i nie tylko. Założycielka zespołu Pani Jadwiga Parecka została uhonorowana m.innymi godnościami Zasłużonego Dla Kultury Polskiej, Województwa Lubuskiego i Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Po II wojnie ze względu na miejsce z którego przybyli na zachód Polski, przez  innych przybyłych tu z różnych stron Polaków byli pogardliwie nazywani Rumunami. Dlatego nie od razu mogli chwalić się swoja tradycją, kulturą, gwarą i strojami. W zmianie tego stanu rzeczy wydatnie pomogła popularyzacja kultury bukowińskiej przez zespoły takie jak WATRA.

Przed oficjalnym jubileuszem   przez trzy kolejne niedziele wraz z szefową zespołu Panią Jadwigą Parecką i jego członkami będziemy przypominaliśmy Państwu reportaże przygotowane dwanaście lat temu z udziałem zespołu pod wspólną nazwą „Tryptyk Bukowiński”. Były to relacje z sentymentalnej podróży na dziś rumuńską i ukraińską Bukowinę. Przy okazji festiwalu „Bukowińskie Spotkania w Câmpulung Moldovenesc członkowie zespołu szukali rodzinnych korzeni i członków rodzin, których często znali tylko z rodzinnych opowieści. Poznamy też Polaków żyjących do dziś na Bukowinie. Zachowali polskie tradycje, zwyczaje i język w stanie często archaicznym przypominającym czasy gdy ich przodkowie wyjechali szukać szczęścia na dalekim świecie.  Każdy reportaż to osobna opowieść pełna emocji, rodzinnego ciepła i tradycji. Całość daje pojęcie o złożoności bukowińskiego losu i duszy. Po emisji trzeciej części tryptyku przedstawimy gorącą relację z jubileuszu w Brzeźnicy, która zakończy nasza antenową opowieść o Watrze i Bukowińczykach.   

W części pierwszej (12.05.2019 po 9.00) wraz z zespołem udaliśmy się w okolicę Czerniowiec do Starej Huty (dziś Ukraina) i opowiemy między innymi historię Państwa Najdków oraz miejscowej bukowińskiej rodziny Drozdków. Natomiast młoda bukowianka Basia Machaj zdradzi nauczyła się od swojej babci.

Rozmowa przed emisją I części.

Posłuchaj reportażu- „Tryptyk Bukowiński” cz.I „Stara Huta”

Rozmowa po emisji I części.Rozmowa po emisji I części.

W części drugiej   (19.05.2019 po 9.00) odwiedziliśmy y bukowińskie miejscowości w dzisiejszej Rumunii: Pojanę Mikuli i Stary Sołoniec. Poznaliśmy mieszkających tam rodaków, ich życie i przywiązanie do polskich, rodzinnych tradycji. Młoda lubuska bukowianka Gabrysia Najdek z koleżankami opowiedzieli czym jest  tradycja dla młodego pokolenia. Przyjezdnych i gospodarzy połączyło wspólne muzykowanie i rodzinne opowieści…

Rozmowa przed emisją II części.

Posłuchaj reportażu „Tryptyk Bukowiński” cz.II „Nowy Sołoniec”.

Rozmowa po emisji II części.

W części trzeciej  wzieliśmy udział w bukowińskim festiwalu w Campulungu. J Szefowa Watry Jadwiga Parecka przypomniał historię zespołu i kontaktów między rodzinami na Bukowinie i w Polsce. Pani Olga Chabiniak odkryłą emocjonalne fakty związane z ojcem, którego nigdy nie poznała. Czy doszło do pierwszego spotkania z przyrodnim bratem?

Przed emisją audycji przekazaliśmy relację z  Jubileuszu WATRY w Brzeźnicy.

Posłuchaj reportażu „Tryptyk Bukowiński” cz.III „Campulung”.

Rozmowa po emisji III części reportażu.

I ja tam byłem…(jubileusz w obiektywie autora).

50-lecie WATRY- posłuchaj "Tryptyku Bukowińskiego", relacji i zobacz zdjęcia... Radio Zachód - Lubuskie

Trochę historii:

22 maja 1969 roku Zespół Górali Czadeckich „Watra” z Brzeźnicy po raz pierwszy wystąpił na Powiatowym Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Żaganiu prezentując „Wesele Bukowińskie”.  Zespołem kieruje Pani Jadwiga Parecka dla której zachowanie bukowińskiej, polskiej tożsamości stało się celem życia. Zespół powstał z grupy reemigrantów z Bukowiny Rumuńskiej osiadłych tu po 1945 r. w kilku wsiach w pobliżu Zagania i Żar: Brzeźnicy, Karczówce, Wrzesinach, Stawie i Łęknicy. Nazwa, którą noszą- Górale Czadeccy  wskazuje, że ich pierwotne siedziby były w Czadeckim (kilkanaście wsi wokół miasta Czadcy, dziś w Czechach) w XIX w. będącym integralną częścią Śląska Cieszyńskiego. Stąd właśnie na początku XIX stulecia część mieszkańców wyruszyła na Bukowinę w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Tam osiadła w kilku wsiach w okolicach Czerniowiec oraz w Nowym Sołońcu, Pleszy, Pojanie Mikuli, Baniłowie i w innych. Po II wojnie światowej północną część Bukowiny z Czerniowcami przyłączono do ZSRR (dziś Ukraina) a część południowa pozostała w Rumunii. Ludność polska, która zdecydowała się na przyjazd do Polski osiedliła się w różnych częściach Ziem Zachodnich: na Dolnym Śląsku, na Ziemi Lubuskiej, na Pomorzu Zachodnim. Górale Czadeccy osiedleni w Zielonogórskim przyjechali z Dunawca, Dawidenów, Baniłowa i Laurenki. To oni właśnie utworzyli Zespół Regionalny „Watra” wybierając Wieś Brzeźnicę k/Żagania jako swoją siedzibę..

Zespół znany jest w wielu miastach Polski. Członkowie Watry koncertowali również poza granicami kraju np. we Włoszech, Rosji, San Marino, Rumuni, Ukrainie, na Kaukazie czy Białorusi. Uczestniczyli w wielu festiwalach np. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Zielonej Górze, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem  i  Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Bukowińskie Spotkania odbywającym się w czterech krajach. Zespół otrzymał Nagrodę Oskara Kolberga i „Srebrną ciupagę” na Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanym. Członkowie występowali też z innymi zespołami na koncercie reżyserowanym przez Krzysztofa Jasińskiego  w Filharmonii Narodowej i Sali Kongresowej w Warszawie. Szczególną nagrodą za wieloletnią działalność i zaszczytem dla członków „Watry” było  roku ich przyjęcie 2 sierpnia 1997 w Castel Gandolfo przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Watra na Bukowinie, czyli rodzinne spotkania… (foto C.Galek)

WATRA dzisiaj (foto Jan Mazur i Ireneusz Krumpolec).

 

 

 

Exit mobile version