O tym jak buduje się sztuczne gniazdo dla rybołowa na prawie 50 metrowej starej daglezji opowiedzą w reportażu Jakub Pruchniewicz z Komitetu Ochrony Orłów oraz Paweł Mrowiński szef Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich
Rozpiętość ich skrzydeł sięga nawet 170 cm a sposób polowania jest bardzo widowiskowy. Rybołowy, bo o nich mowa najczęściej występują w lasach z jeziorami czy stawami rybnymi. Jednak jest to bardzo rzadki ptak szponiasty występujący w naszym kraju. Dlaczego tak mało par – bo zaledwie 27 – gniazduje w Polsce? Nie wiadomo co jest przyczyną spadku populacji tych drapieżników, zwłaszcza, że u naszych sąsiadów występują dość licznie.
O ptakach drapieżnych, ich sposobach na przetrwanie i stosunku do rybołowów właścicieli stawów – porozmawiam z ornitolożką Ewą Burdą. Przypomnimy też czym są podloty i dlaczego nie wolno ich ratować.
Posłuchaj rozmowy i reportażu:
Druga część rozmowy z Ewą Burdą:
Po 21:00 o alergiach pokarmowych zwierząt opowie zoodietetyk Małgorzata Biegańska-Hendryk
Posłuchaj mini wykładu:
A na zakończenie programu Piotr Dziełakowski podzieli się opowieścią ze świata żurawi: „O tym jak dzielny żuraw jeleniowi dał pstryczka w nos!”
Między Nami Zwierzętami, środa, 20 marca 2019 r. godz. 20:00 – 22:00