Czy potrzeba uregulowań prawnych dot. rozdziału państwa i kościoła

Czy potrzeba uregulowań prawnych dot. rozdziału państwa i kościoła Radio Zachód - Lubuskie

Otwarty Mikrofon Radia Zachód

To nie był łatwy dzień dla przeciwników manifestowaniu religijności na ulicach. Ponad 1 200 tys. Polaków uczestniczyło minionej niedzieli w orszakach z okazji święta Trzech Króli. Ten dzień zbiegł się także z początkiem zainicjowanego przez środowiska lewicowe projektu, mającego doprowadzić do uchwalenia ustawy o rozdziale kościoła od państwa.

Zdaniem Barbary Nowackiej, liderki Inicjatywy Polskiej, obecnie Kościół Rzymskokatolicki próbuje ingerować m.in. w życie polityczne. Poinformowała ona, że do 20 lutego zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie projektu ustawy dotyczącej rozdziału kościoła i państwa.

W sprawie zabrali głos liczni politycy. Swoje stanowisko zaprezentowała także strona kościelna. W oświadczenia Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w sprawie roli Kościoła katolickiego w życiu Narodu czytamy m. in. że rola kościoła w życiu Narodu Polskiego zasługuje na szacunek, nawet jeżeli nie zawsze jest łatwa do zrozumienia i przez to do zaakceptowania.

W dzisiejszym Otwartym Mikrofonie pytamy, jaka jest Państwa ocena tej sprawy. Czy kościół ma obecnie duży udział w tworzeniu legislacji i w codziennym funkcjonowaniu Państwa? Jak rozumiemy rozdział państwa i kościoła i czy uznajemy za zasadne tworzenie odrębnego prawa w tym zakresie? Czy próba marginalizacji kościoła w życiu publicznym może doprowadzić także do eliminacji wpływu wierzących i ich przekonań, do posługiwaniu się którymi mają konstytucyjne prawo? Pyta Marek Poniedziałek

Od godz. 12:12 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 a już teraz na komentarze na naszej stronie www oraz profilu na Facebooku

 

Exit mobile version