2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 zmarł Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II.
W tym roku rocznica celebrowana była w nadzwyczajnych okolicznościach.
Po raz pierwszy wierni w Rzymie nie mogli modlić się bazylice, bo jest ona zamknięta z powodu pandemii. Nie można było też stanąć na placu Świętego Piotra. 15 lat po śmierci Papieża Polaka w szczególnie trudnym dla społeczeństwa i całego świata czasie, słowa papieża „Musicie być mocni mocą miłości”, które padły podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku i wiele innych, wydają się dziś szczególnie aktualne. Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.
Jan Paweł II, papież z dalekiego kraju, z Polski. 16 października 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w ósmym głosowaniu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Jego kandydaturę poparło 103 kardynałów, na 111 głosujących. Wynik wyboru ogłoszono o godzinie 18.44. Formalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie mszy św. na placu Św. Piotra 22 października. Jan Paweł II był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, który nie był Włochem.
Brat Marian Markiewicz swoją znajomość z JP II, możliwość służenia mu wspomina bardzo indywidualnie- z pokorą, bez próby idealizowania i poprawiania rzeczywistości, gloryfikacji własnych zasług. Był przecież tylko Jego kierowcą, kelnerem, zakonnikiem wykonującym wiele innych pomocniczych na co dzień niezauważalnych czynności. Los jednak zrządził, że na stałe wpisał się w karty historii pontyfikatu jako „…ten, co Go tam zawiózł i zostawił…”. Na stop-klatkach filmu Krzysztofa Zanussiego „Z dalekiego kraju” wyraźnie widać moment wkroczenia przyszłego Papieża do Watykanu. Obok księdza Stanisława Dziwisza drugą osobą towarzyszącą, ciepło żegnaną przez kardynała Wojtyłę, był właśnie postawny zakonnik w ciemnych okularach.
Posłuchaj audycji.
(foto Wikipedia) Nacisnąć poniżej.
(foto ze zbiorów Mariana Markiewicza) Nacisnąć poniżej.