Scytowie w Wicinie. Pomnik Pamięci 9.09.2018

Scytowie w Wicinie. Pomnik Pamięci 9.09.2018 Radio Zachód - Lubuskie

Skwierzyna Pomnik Pamięci, fot. Kamil Hypki

Dziś opowiedziałem Państwu historię sprzed 2,5 tys. lat, gdy Scytowie najechali grodzisko w Wicinie. Zaprosiłem też do Skwierzyny, gdzie odsłonięto Pomnik Pamięci poświęcony Powstańcom Wielkopolskim i więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego Schwerin. Był też kolejny odcinek powieści radiowej „Karski”.

Jedenaście dokumentów radiowych weźmie udział w konkursie X Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W tym gronie jest „Testament admirała” Izabeli Patek oraz dokument „Gdzie rodziła się wolność” Kamila Hypkiego.
Reportaż I. Patek opowiada historię rodziny Józefa Unruga, dowódcy obrony polskiego wybrzeża w roku 1939. Z kolei dokument Kamila Hypkiego to próba rekonstrukcji wydarzeń z 31 sierpnia 1982 roku, gdy solidarnościowa manifestacja zorganizowana w Gorzowie w rocznicę Porozumień Sierpniowych została brutalnie stłumiona przez milicję. Rozstrzygnięcia poznamy za dwa tygodnie.

Posłuchaj audycji:

Dziś dla słuchaczy były też książki:

Nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się książka „Ja, Orzeł. Z Kedywu do celi śmierci„. To spowiedź życia płk. Witalisa Skorupki autorstwa Beaty Sławińskiej.

Gdy wybucha druga wojna światowa, ma zaledwie 16 lat. Wstępuje do konspiracji na Podlasiu. Ma pseudonim „Orzeł”. Trafia do elitarnego Kedywu Armii Krajowej. Często zagląda śmierci w oczy. Zabija szefa niemieckiej Policji Kryminalnej w Siedlcach. Bierze udział w wyzwalaniu miasta w ramach akcji „Burza”. Po wkroczeniu Armii Czerwonej zatrzymany przez patrol NKWD ucieka, likwidując dwóch funkcjonariuszy sowieckiej bezpieki. W 1945 roku postrzelony wpada w ręce Urzędu Bezpieczeństwa. Dostaje karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia.

Dziś ma 95 lat. W wywiadzie-rzece opowiada o tym, co przeżył, jak walczył i pracował dla Polski. To poruszające świadectwo Polaka, który mimo wielu dramatycznych chwil w życiu zachowuje wiarę w Boga, nieugięty patriotyzm, siłę charakteru, niespożytą energię i pogodę ducha.

Widziałem oblężenie Warszawy” – sensacyjny nieznany dziennik z września 1939 Alexandra Poloniusa (wyd. Rebis) jest jak scenariusz dobrego, trzymającego w napięciu filmu – zwykły przyjazd na wakacje do Polski zamienia się nagle w ciąg dramatycznych przygód i walkę o życie we wrześniu 1939 roku.

Oblężenie Warszawy, rdzeń tej książki, świetnie udokumentował już amerykański fotograf Julien Bryan… który zresztą się tu pojawia. Dziennik Poloniusa jest równie dobrą relacją. Autor ma dar obserwacji i doskonale potrafi opowiadać – jego opisy są szczegółowe i plastyczne jak zdjęcia, emocje doskonale ukazane, napięcie nie opada, a z kart wyłania się prawdziwy obraz życia w atakowanej Polsce i obleganej stolicy, z jasnymi, optymistycznymi akcentami, ale też z całym okrucieństwem wojny: ogromnymi zniszczeniami i śmiercią.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach współorganizowanych przez IPN:

Drugie seminarium dla nauczycieli w ramach akcji BohaterON. W Gorzowie seminarium odbędzie się 28 września.
Rekrutacja trwa do 16 września lub do wyczerpania limitu miejsc. O zakwalifikowaniu się do udziału w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.
Po seminarium każdy nauczyciel wraz z wybranymi uczniami będzie miał za zadanie przygotowywać i zrealizować miniprojekt historyczny. Mogą to być działania oparte na relacjach świadków historii, sztafety pokoleń, gry terenowe, pokoje zagadek czy gry planszowe – forma zależy od kreatywności młodzieży i opiekunów. Wszystkie projekty wezmą udział w konkursie o atrakcyjne nagrody dla szkoły.
 W programie seminarium:
·         warsztat, jak korzystać ze źródeł historycznych;
·         wykorzystanie historii mówionej w pracy nauczyciela;
·         aktywne metody nauczania historii podczas zajęć szkolnych;
·         prezentacja projektu BohaterON – włącz historię!
·         omówienie zadań nauczycieli i uczniów w ramach projektu.

Jak zapisać się na seminarium i zaangażować uczniów do udziału w projekcie? Wystarczy wejść na: www.bohateronwtwojejszkole.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

18 września o godz. 12:00 w Zielonej Górze na scenie Teatru Lubuskiego aktorzy tarnowskiego Teatru Nie Teraz zaprezentują „Balladę o Wołyniu” w reżyserii Tomasza A. Żaka.
Znakomicie wyreżyserowana sztuka z dobrymi recenzjami pozostaje wciąż jedyną poruszającą ten niezmiernie istotny i bolesny zarazem temat. Aleksandra Pisz, Agnieszka Rodzik i Ewa Tomasik wcielają się w rolę trzech bohaterek, które wprowadząją w przejmującą historię wołyńskiej zbrodni. W sztuce wykorzystane są fragmenty książki Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” oraz fragmenty wspomnień uczestników tragicznych wydarzeń.
Ta atrakcyjna propozycja o wysokich walorach edukacyjnych jest skierowana do uczniów szkół średnich. Zapisy (indywidualne i grupowe) na spektakl w Zielonej Górze przyjmuje: Krzysztof Mazur (krzysztof.mazur@ipn.gov.pl).Ilość miejsc jest ograniczona. Wstęp bezpłatny po uprzednim zgłoszeniu.​

Exit mobile version