W tym wydaniu Debaty Związkowej w Radiu Zachód z przedstawicielami związków zawodowych rozmawiamy o sporach wokół przyszłorocznej waloryzacji płac w sferze budżetowej, akcji protestacyjnej funkcjonariuszy policji, wniosku lubuskiej „Solidarności” o odwołanie wojewódzkiego komendanta PSP, dodatkowym wynagradzaniu za pracę w niedziele oraz o zmianach w ustawie o związkach zawodowych.
Gośćmi programu jest Monika Bocian, przewodnicząca Rady OPZZ Województwa Lubuskiego oraz Bogusław Motowidełko , przewodniczący Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność”.
Przyszłoroczne wskaźniki
NSZZ „Solidarność” proponuje, aby podnieść minimalne wynagrodzenie do co najmniej 2278,5 zł. Natomiast OPZZ chce, aby wynosiło ono nie mniej niż 2383 zł. Według związkowców rządowa propozycja podniesienia minimalnego wynagrodzenia jest nie do przyjęcia.
Związkowcy od dawna postulują także sztywne związanie płacy minimalnej ze średnim wynagrodzeniem. Wojciech Warski z BCC odnosząc się do tego postulatu stwierdził, że średnia płaca jest obliczana na podstawie fałszywych przesłanek. „Nie jest ona średnią płacą w gospodarce, ale średnią płacą dla sektora przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 10 osób. Średnia płaca z uwzględnieniem małych przedsiębiorstw wynosi znacznie poniżej 4 tys.” – powiedział.
Zachęcamy do wysłuchania jak odnoszą się do tego związkowcy.
Protest w Policji oraz sytuacja w lubuskiej Państwowej Straży Pożarnej
Zarząd Główny NSZZ Policjantów zdecydował o akcji protestacyjnej, która ma potrwać do momentu podpisania porozumienia dotyczącego postulatów przedstawionych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Policjanci nie mogą strajkować, ale mogą prowadzić akcję protestacyjną. Obecna akcja trwa od 10 lipca i polega na tym, że funkcjonariusze będą starali się wystawiać jak najmniej mandatów, a jedynie udzielać pouczeń. Funkcjonariusze domagają się m.in. podwyżki płacy o 650 złotych, pełnopłatnych zwolnień chorobowych oraz przywrócenie poprzedniego systemu emerytalnego.
Związkowcy z NSZZ „Solidarność” zwrócili się niedawno z wnioskiem do wojewody lubuskiego o odwołanie komendanta wojewódzkiego PSP Patryka Maruszaka. Jakie są zarzuty związkowców i konsekwencje ich wniosku w tej sprawie? O tym przedstawiciel „S” mówił w drugiej części audycji.
Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych
Sejm przyjął niedawno senackie poprawki do ustawy o związkach zawodowych, która zakłada, że zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych będą mieli możliwość tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. Przyjęcie ustawy jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, który orzekł, że ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne. O zbadanie zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło do TK OPZZ.
O tej i innych zmianach w związkowym prawie w tej części programu. Związkowcy odnieśli się również do obecnej sytuacji pracowników na rynku pracy.
Praca w niedziele poza handlem – wyższa płaca, czy inne rozwiązania?
OPZZ apeluje do rządu o podjęcie prac nad ustawą podnoszącą wynagrodzenia za pracę w niedziele. Zdaniem związkowców, po wprowadzeniu ograniczeń w handlu w niedziele rząd nie podjął działań dotyczących innych branż.
NSZZ „Solidarność” po wprowadzeniu obostrzeń w niedzielnym handlu zapowiadała, że przyjdzie także czas na zajęcie się pracownikami innych branż.
Czy zatem zmiany w pracy lub w wynagradzaniu za pracę w niedziele są potrzebne?