Rok 2021 rekordowy pod względem cyberataków

Rok 2021 rekordowy pod względem cyberataków Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Envato

Rok 2021 był rekordowy pod względem cyberataków. Według ekspertów z branży IT już w październiku ubiegłego roku liczba naruszeń danych przekroczyła poziom z całego 2020 roku.

Do wzrostu ataków zarówno na osoby indywidualne, jak i na systemy do pracy zdalnej oraz rządową infrastrukturę krytyczną, przyczyniła się w dużej mierze pandemia. Oszuści wykorzystywali m.in. rozpowszechnianie usług zdalnych – tłumaczy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa Paweł Ellerik.

Fałszywe kampanie SMS

Cyberprzestępcy szczególnie upodobali sobie fałszywe kampanie SMSowe, w których podszywali się na przykład pod firmy energetyczne czy infolinie bankowe.

Masowo wysyłano do klientów wiadomości z fałszywymi linkami, które w rzeczywistości miały wykradać dane, w tym te tak wrażliwe, jak hasła do kont i dane kart kredytowych. Oszuści dzwonili także przedstawiając się, jako znane firmy i próbując wyłudzać od klientów potrzebne im informacje związane z PINami i danymi do kont bankowych.

W samej tylko Polsce tego typu przestępczych aktywności odnotowano o 40 procent więcej w porównaniu do roku 2020.

Pracownicy zdalni na celowniku hakerów

Poprzedni rok był także wyzwaniem dla osób nadal pracujących zdalnie.

„W wielu firmach doszło do masowych ataków na dane wrażliwe. Część z przedsiębiorstw dostrzegła zagrożenia i odpowiednio zareagowała”

– powiedział Paweł Ellerik.

Firmy zaczęły inwestować w ochronę cyberprzestrzeni, która obecnie uważana jest za jedną z domen bezpieczeństwa, o którą należy dbać tak samo, jak o każdą inną dziedzinę naszego życia.

Jednym z najgłośniejszych ataków 2021 roku było wykorzystanie luki w zabezpieczeniach Microsoft Exchange, którą wykorzystało ponad dziesięć różnych grup hakerskich specjalizujących się głównie w szpiegostwie.

Ataki mający na celu włamanie się do serwerów pocztowych zarejestrowano na ponad pięciu tysiącach serwerów, należących do różnego rodzaju organizacji, przedsiębiorstw, jak i rządów z całego świata. Wzmożoną aktywność cyberprzestępców odnotowano przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech.

Exit mobile version