czwartek, 25 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

    fot. pixabay.com

    Stal w finale MMPPK

    Już oficjalnie: Karol Gliwiński wraca do Stilonu

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Falubaz ma nowego dyrektora

    Młoda Stal ponownie na podium

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

    fot. pixabay.com

    Stal w finale MMPPK

    Już oficjalnie: Karol Gliwiński wraca do Stilonu

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Falubaz ma nowego dyrektora

    Młoda Stal ponownie na podium

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Podczas upałów woda to podstawa, jednak lepiej nawadniają mleko i soki owoce

PAP PAP
2026-06-25 13:03
Fot. Pexels

Fot. Pexels

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Podczas upałów konieczne jest nawadnianie organizmu jakimkolwiek płynem. Woda to podstawa, jednak lepiej nawadniającymi płynami są mleko, sok pomarańczowy lub nawet herbata. Należy natomiast unikać słodkich napojów gazowanych.

Wszelkie płyny należy wypijać stopniowo, małymi łykami, rozkładając tę czynność równomiernie w czasie. Chodzi o to, żeby sięgać po nie przez cały dzień. Wtedy też lepiej się wchłaniają. Im więcej płynów przyjmujemy jednorazowo, w zbyt krótkim czasie – tym też szybciej są one usuwane z żołądka i wchłaniane do krwiobiegu. Wtedy też nawodnienie będzie mniejsze. To podstawowa zasada, o której warto pamiętać. 

Drugie istotne znaczenie ma to, jakie składniki znajdują się w wypijanych płynach. Mleko nawadnia lepiej niż sama woda, gdyż zarówno w tym tłustym, jak i chudym znajdują się białka, laktoza (cukier mleczny) oraz tłuszcze. To one sprawiają, że wchłaniane mleka trwa dłużej, aniżeli samej wody, i dłużej się utrzymuje nawodnienie organizmu. 

Z tego samego powodu lepiej nawadniają soki naturalne, takie jak sok pomarańczowy. Zawsze lepiej nawadniają napoje zawierające choć odrobinę cukru, tłuszczu lub białka. Mleko ma jednak tę dodatkową zaletę, że działa jak gąbką i dłużej utrzymuje w organizmie zawartą w nim wodę, co skutkuje stopniowym odprowadzaniem moczu. 

Bardzo ważna jest zawartość w napojach elektrolitów, takich jak sód i potas. Zawierają je naturalne soki owocowe, jak również mleko. Mleko jednak nawet w tym przypadku ma tę przewagę, że zawiera też białko, co sprawia, że elektrolity są zatrzymane w organizmie nieco dłużej. 

Niekorzystna jest natomiast zbyt duża zawartość cukru w napojach, na przykład w gazowanych napojach słodzonych, gdyż to nie poprawia nawodnienia organizmu. Taki skład spowalnia co prawda wchłanianie płynów i ich odprowadzanie wraz z moczem, ale tylko do pewnego stopnia. Podobnie jest z jazdą samochodem – gdy zatankujemy więcej paliwa, wcale dzięki temu nie będziemy jechali szybciej. 

Z badań opublikowanych na łamach „American Journal of Physiology” wynika nawet, że wypijanie w czasie upałów słodkich, bezalkoholowych napojów gazowanych może pogłębiać odwodnienie organizmu, co grozi uszkodzeniem nerek. Wykazały to eksperymenty na szczurach, ale mogą mieć one odniesienie także do ludzi. 

To niepokojące, gdy młodzi ludzie, szczególnie nastolatkowie, uważają słodkie napoje gazowane za najlepsze antidotum na uczucie pragnienia w upalne dni. Napoje o większej zawartości cukru dostarczają więcej kalorii, a przy tym nie zmniejszają sytości, co z kolei sprzyja nadwadze i otyłości. 

W czasie upałów warto jeść zupy, takie jak chłodnik, a także sięgać po sfermentowane produkty mleczne – maślankę, kefir oraz jogurt. Przydatne jest też picie wszelkich koktajli owocowo-warzywnych. Bardzo dobrym źródłem wody oraz elektrolitów są owoce – truskawki i arbuzy, a także warzywa, np. ogórek. 

Woda jest jednak podstawowym napojem gaszącym pragnienie podczas upałów. Podczas gorących dni lepsza jest woda wysoko zmineralizowaną: zawiera więcej elektrolitów, na przykład sód, magnez oraz wapń. Wchłanianie i skład wody poprawia dodanie do niej mięty, plasterków cytryny i pomarańczy lub innych owoców. Woda korzystnie wpływa na elastyczność skóry i pomaga usuwać z organizmu toksyny. 

Najbardziej niekorzystne jest sięganie w czasie upałów po alkohol, na przykład po piwo, gdyż jest on moczopędny. Nawet jeśli zimne piwo daje uczucie gaszenia pragnienia, to powoduje efekt odwrotny, gdyż sprzyja odwodnieniu organizmu. 

W czasie upałów można natomiast sięgać po kawę, byle z umiarem. Kawa ma mniejszy indeks nawadniania organizmu aniżeli woda, ale nie jest aż tak mocno moczopędna jak piwo i inne napoje alkoholowe. W większych ilościach, od trzech do czterech filiżanek, może być jednak nadmiernie moczopędna – szczególnie u osób, które rzadziej sięgają po ten napój. Ten niekorzystny efekt może jednak osłabić dodanie do kawy mleka lub odrobiny cukru.

Czytaj także:

Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

IMGW ostrzega przed upałem z temperaturą do 33 st. C w całym kraju

25 czerwca 2026

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego kraju ostrzeżenia I i II stopnia przed upałem. Ważne są do sobotniego przedpołudnia. Poinformował, że temperatura w dzień może dojść do...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Główny Inspektorat Weterynarii: przed upałami należy chronić także zwierzęta

25 czerwca 2026

Główny Inspektorat Weterynarii ostrzega przed wpływem upałów na zwierzęta i apeluje o ich ochronę przed wysokimi temperaturami. Inspektorzy służb weterynaryjnych będą weryfikować stosowanie zaleceń dotyczących dobrostanu zwierząt podczas kontroli. W czwartek...

Czytaj więcejDetails
Tagi: upałypogodaupałwysoka temperaturanawadnianienawadnianie organizmuzdrowie

Czytaj również

Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Główny Inspektorat Weterynarii: przed upałami należy chronić także zwierzęta

25 czerwca 2026

Główny Inspektorat Weterynarii ostrzega przed wpływem upałów na zwierzęta i apeluje o ich ochronę przed wysokimi temperaturami. Inspektorzy służb weterynaryjnych będą weryfikować...

Szpital Południowy w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. podrobienia kart zgonu w Szpitalu Południowym

25 czerwca 2026

      Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ursynów prowadzi śledztwo w sprawie podrobienia w prosektorium Warszawskiego Szpitala Południowego kart zgonu 20 osób...

LUBUSKIE

Rusza Campowisko

25 czerwca 2026

  Od piątku w Świebodzinie festiwal podróżniczy "Campowisko 2026". Będą warsztaty, koncerty, wystawy i spotkania z podróżnikami. Gościem specjalnym tegorocznej...

Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

IMGW ostrzega przed upałem z temperaturą do 33 st. C w całym kraju

25 czerwca 2026

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego kraju ostrzeżenia I i II stopnia przed upałem. Ważne są do sobotniego...

Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy 2026 w Gdańsku. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
KRAJ I ŚWIAT

Rozpoczęła się się Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy 2026

25 czerwca 2026

W czwartek (25 czerwca) w Gdańsku rozpoczęła się dwudniowa Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference – URC 2026)....

Piłkarze Bośni i Hercegowiny Fot. PAP/EPA/STEPHAN BRASHEAR
KRAJ I ŚWIAT

MŚ 2026 – RPA, Kanada oraz Bośnia i Hercegowina po raz pierwszy w fazie pucharowej

25 czerwca 2026

  Pierwszy w historii awans do fazy pucharowej RPA, Kanady oraz Bośni i Hercegowiny, która zajęła trzecie miejsce w grupie,...

najnowsze z Lubuskiego

Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

Konserwatorskie podsumowanie w Trzebiechowie

Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

Mecze PGE Ekstraligi przełożone

List intencyjny o współpracy sanepidu z żagańskim CUS

Rewitalizacja szprotawskiego ratusza

Powitanie wakacji na bytomskich błoniach

Rusza Campowisko

Święto Sali Szeptów już w najbliższy weekend

Głodzili dziecko. Jest akt oskarżenia dla rodziców Helenki

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Małgorzata Ragiel – dyrektorka CKZiU „Budowlanka” w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj