wtorek, 23 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

    MVP SuperPucharu Polski pozostaje w Gorzowie Wlkp.

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

    MVP SuperPucharu Polski pozostaje w Gorzowie Wlkp.

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Najbliższe dwa dni pogodne i ciepłe. W weekend na zachodzie do 38 st. C. Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów [AKTUALIZACJA]

PAP PAP
2026-06-23 16:30
Fot. Pexels

Fot. Pexels

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

We wtorek (23 czerwca) zachmurzenie będzie małe, termometry wskażą do 26 st. C. W środę pogoda słoneczna, a niebo w wielu miejscach bezchmurne – poinformował PAP synoptyk IMGW Przemysław Makarewicz. W weekend na zachodzie do 38 st. C.

Polska znajduje się pod wpływem wyżu. We wtorek (23 czerwca) w kraju przeważa zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Na krańcach południowo-wschodnich możliwe są niewielkie, przelotne opady deszczu. 

We wtorek temperatura maksymalna wyniesie około 20 st. C nad samym morzem. Na północnym wschodzie termometry pokażą około 23 st. C. Na przeważającym obszarze kraju temperatura będzie mieściła się w przedziale od 24 do 25 st. C. Na południowym zachodzie, na ziemi lubuskiej, będzie najcieplej, temperatura wzrośnie do około 26 st. C. Synoptyk IMGW dodał, że wiatr w całym kraju będzie na ogół słaby, z północnego zachodu.

Dalsza część tekstu pod grafiką

SYNOP_PPROG_K_1_D_1782172800_1782223904.webp

 

W związku z wysoką temperaturą IMGW poinformowało o wysokim zagrożeniu pożarowym lasów we wschodniej Polsce, m.in. w woj. lubelskim, a m.in. w województwach mazowieckim, podlaskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim o zagrożeniu średnim.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

Jean Beaufort / www.publicdomainpictures.net
LUBUSKIE

Uważaj w lasach! Leśniczy na bieżąco monitorują sytuację pożarową

22 czerwca 2026

Wysokie temperatury sprzyjają pożarom w lasach. Leśniczy na bieżąco monitorują sytuację. Coraz wyższe temperatury i intensywne słońce sprawiają, że w polskich lasach jest sucho, a to może prowadzić do...

Czytaj więcejDetails

Noc z wtorku na środę w całym kraju będzie pogodna. Temperatura minimalna na Pomorzu miejscami wyniesie około 8 st. C. Na przeważającym obszarze kraju termometry wskażą od 11 do 14 st. C. Na ogół będzie bezwietrznie, a jeśli już wiatr będzie wyczuwalny, to będzie słaby.

Dalsza część tekstu pod grafiką

SYNOP_PPROG_K_2_N_1782172800_1782223904.webp

W środę będzie słonecznie. Temperatura maksymalna nad samym morzem wyniesie około 20 st. C, na północnym wschodzie – 23 st. C. Na przeważającym obszarze temperatura od 25 do 28 st. C. Najcieplej będzie na ziemi lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku, gdzie termometry pokażą nawet około 30 st. C. Wiatr słaby, z północnego zachodu.

Dalsza część tekstu pod grafiką

SYNOP_PPROG_K_3_D_1782259200_1782223904.webp

W nocy ze środy na czwartek na zachodzie termometry wskażą do 18 st. C. Na północnym wschodzie około 12 st. C, na zachodzie 18 st. C i od 14 do 16 st. C w centrum. Najzimniej na Suwalszczyźnie – 12 st. C.

Dalsza część tekstu pod grafiką

SYNOP_PPROG_K_4_N_1782259200_1782223904.webp

SYNOP_PPROG_K_5_D_1782345600_1782223904.webp

W weekend termometry mogą wskazać na niektórych obszarach około 40 st. C. W sobotę na zachodzie kraju do 36 st. C, a w niedzielę do 38 st. C.

SYNOP_PPROG_S_1_D_1782432000_1782223904.webp

SYNOP_PPROG_S_2_D_1782518400_1782223904.webp

SYNOP_PPROG_S_3_D_1782604800_1782223904.webp

Według prognoz IMGW na początku przyszłego tygodnia przejdzie front atmosferyczny, który przyniesie napływ chłodniejszego powietrza i wyraźny spadek temperatury o około 10 stopni.

SYNOP_PPROG_S_4_D_1782691200_1782223904.webp

ECMWF_T2_MAX_1782196109.webp

ECMWF_TMAX_AVE_1782186034.webp

Dalsza część tekstu pod grafiką

728653557_1320046113040530_8692053024488176647_n.jpg

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów – poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady – jak przekazał resort – jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.

MSWiA przekazało, że podczas spotkania minister Marcin Kierwiński podkreślił, że każdy resort „ma podjąć natychmiastowe działania w ramach swoich kompetencji”.

W ramach podziału zadań MSWiA wraz z RCB postawiło w stan gotowości podległe służby, w tym Straż Pożarną i Policję, które będą zwracać szczególną uwagę na zagrożenia pożarowe oraz bezpieczeństwo nad wodą. Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację pod kątem ryzyka udarów i odwodnień, a służby medyczne są przygotowane na pomoc osobom starszym i dzieciom. Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury będzie monitorowało sytuację na kolei, natomiast Ministerstwo Spraw Zagranicznych zadba o pomoc dla Polaków za granicą, zwłaszcza w rejonach zmagających się z ekstremalnymi temperaturami we Francji i USA

– podało MSWiA w komunikacie.

Dalsza część tekstu pod wpisem

?? KOMUNIKAT | Służby w gotowości przed falą upałów. Czuwamy nad sytuacją pogodową

????? W związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów, w MSWiA odbyła się pilna narada przedstawicieli resortów: spraw wewnętrznych i administracji, @MZ_GOV_PL, @MSZ_RP, @MI_GOV_PL,… pic.twitter.com/QVW9h0gSF0

— MSWiA ???? (@MSWiA_GOV_PL) June 23, 2026

Resort przekazał, że Ministerstwo Zdrowia rekomenduje szereg działań, które pomogą zabezpieczyć się przed upałem.

Jeśli odczuwasz objawy udaru: zawroty głowy, osłabienie, niepokój, ból głowy lub dotkliwe pragnienie, niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112. Jeśli to możliwe przenieś się w chłodne miejsce. Jeśli przyjmujesz leki skonsultuj z lekarzem ich wpływ na termoregulację. Nie zostawiaj samych w samochodzie dzieci ani zwierząt, zwracaj też uwagę na samopoczucie seniorów. Dzieci i seniorzy w miarę możliwości nie powinni wychodzić na zewnątrz. Dzieci kąp w letniej, a nie zimnej wodzie i podawaj im letnie napoje

– czytamy.

Zaapelowano, by pamiętać, że najwyższa temperatura występuję między godziną 15 a 18. 

O upale można mówić, kiedy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekroczy 30 stopni

– napisało MSWiA.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

Fot. Pixabay
KRAJ I ŚWIAT

Lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi

18 czerwca 2026

Tegoroczne lato ma być cieplejsze od średniej wieloletniej, dynamiczne, z przeplataniem się okresów gorących, burzowych i chwilowo chłodniejszych - powiedziała rzeczniczka IMGW Agnieszka Prasek. Pojawią się gwałtowne zjawiska atmosferyczne i temperatury...

Czytaj więcejDetails

W komunikacie wskazano, aby ograniczyć wychodzenie na zewnątrz, a w przypadku wyjścia aby założyć lekkie, przewiewne ubrania oraz nakrycie głowy, stosować kremy z filtrem SPF.

Ogranicz opalanie oraz wysiłek fizyczny. Podczas podróży samochodem rób częste przerwy. Nie wychodź od razu na zewnątrz z klimatyzowanych pomieszczeń – może to doprowadzić do szoku termicznego

– napisano.

Dodano, by w trakcie dnia zamykać okna i zasłaniać żaluzje, otwierać okna dopiero w nocy, kiedy temperatura powietrza nieco się obniży, unikaj tłustych, wysokokalorycznych dań i spożywania alkoholu oraz – z uwagi na to, że upał sprzyja salmonelli – często i dokładnie myć ręce.

Na polecenie szefa MSWiA urzędnicy w ciągu 24 godzin przeanalizują procedury dotyczące fal upałów, które sprawdziły się w innych państwach. Zespoły robocze mają skupić się na tym, jakie dodatkowe działania profilaktyczne można wdrożyć, jak skutecznie komunikować zagrożenie obywatelom oraz które zagraniczne rozwiązania warto na stałe wpisać do polskich procedur.

Według IMGW napływ bardzo gorącego powietrza zacznie się już w środę 24 czerwca. Od czwartku 25 czerwca do soboty 27 czerwca będą obowiązywać ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla zachodniej Polski, głównie dla województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Temperatura zwłaszcza w dużych miastach może przekraczać 40 st. C, a miejscami dochodzić nawet do powyżej 43 st. C.

Najwyższe temperatury wystąpią w niedzielę, kiedy fala upałów rozleje się na niemal cały kraj, a słupki rtęci w prawie każdym regionie przekroczą 30 st. C.

Polecamy

LUBUSKIE

Nie kąpcie się w fontannach. To niebezpieczne

23 czerwca 2026

Lato powitało nam wysokimi temperaturami, a najbliższy weekend ma być wręcz upalny. Od piątku do niedzieli termometry w Gorzowie wskazywać...

Czytaj więcejDetails
fot. E. Kobelak

Jaki będzie tegoroczny sezon w lubuskiej turystyce? W zeszłym roku były spadki

23 czerwca 2026
Sława plaża

Tylko cztery strzeżone kąpieliska w powiecie wschowskim

22 czerwca 2026

Dwa kąpieliska w Lubuskiem już sprawdzone przez sanepid

22 czerwca 2026

Tragiczne statystyki na początku lata. Zielonogórska policja apeluje do wypoczywających

21 czerwca 2026


Fot. Pexels
Fot. Pexels

Tagi: imgwupałupałysynoptyk imgwpogodaprognoza pogodyinstytut meteorologii i gospodarki wodnejrcbbezpieczeństworządowe centrum bezpieczeństwamswiaministerstwo spraw wewnętrznych i administracji

Czytaj również

Marcin Kulasek. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
KRAJ I ŚWIAT

Ranking Perspektyw 2026. Wybrali najlepsze uczelnie w Polsce

23 czerwca 2026

Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zdobyły ex aequo pierwsze miejsce w rankingu uczelni akademickich Perspektywy 2026. Z kolei wśród uczelni...

fot: P.Kozubaj
LUBUSKIE

Najlepsi zielonogórscy uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

23 czerwca 2026

132 uczniów z Zielonej Góry otrzymało stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce. To coroczna nagroda od prezydenta miasta dla osób,...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Premier: wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach

23 czerwca 2026

Wstępne wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach, dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych - powiedział...

LUBUSKIE

Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

23 czerwca 2026

  Nie żyje Iwona Peryt-Gierasimczuk. Miała 70 lat. Była historyczką sztuki i specjalistką w zakresie muzealnictwa. W latach 1993-2002 była wojewódzkim...

Premier Donald Tusk na posiedzeniu rządu w KPRM Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Tusk: nie przyłożę ręki do podsycania napięcia w relacjach polsko-ukraińskich [AKTUALIZACJA]

23 czerwca 2026

Premier Donald Tusk oświadczył, że mając na uwadze strategiczne bezpieczeństwo i interes Polski nie przyłoży ręki do podsycania napięcia w...

Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Nowe ceny paliw. We wtorek taniej niż w poniedziałek

23 czerwca 2026

  W środę (24 czerwca) litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł,...

najnowsze z Lubuskiego

Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

Najlepsi zielonogórscy uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

Grant na „Zielone serce Lutola” czeka na realizację

Nowa gamma kamera dla zakładu medycyny nuklearnej żarskiego szpitala

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj