poniedziałek, 22 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    fot. Facebook/ZAP - Zbąszynecka Akademia Piłkarska

    Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

    fot. pixabay.com

    Basket 4 Kids najlepszy w regionie w dwóch kategoriach

    fot. materiały Dozametu Nowa Sól

    Dozamet znalazł trenera na Dolnym Śląsku

    Dominika Skarupska siódma w strzeleckich MŚ juniorek

    Stal bez Holdera i Bednara

    fot. Facebook/Towarzystwo Pływackie Zielona Góra

    TP Zielona Góra tuż za podium międzywojewódzkich mistrzostw młodzików

    Zastal po finale: Na razie gorycz, ale wiemy, że zrobiliśmy wielką rzecz!

    PAP/Leszek Szymański

    Zastal pięknie i bohatersko walczył, ale to Legia została mistrzem!

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    fot. Facebook/ZAP - Zbąszynecka Akademia Piłkarska

    Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

    fot. pixabay.com

    Basket 4 Kids najlepszy w regionie w dwóch kategoriach

    fot. materiały Dozametu Nowa Sól

    Dozamet znalazł trenera na Dolnym Śląsku

    Dominika Skarupska siódma w strzeleckich MŚ juniorek

    Stal bez Holdera i Bednara

    fot. Facebook/Towarzystwo Pływackie Zielona Góra

    TP Zielona Góra tuż za podium międzywojewódzkich mistrzostw młodzików

    Zastal po finale: Na razie gorycz, ale wiemy, że zrobiliśmy wielką rzecz!

    PAP/Leszek Szymański

    Zastal pięknie i bohatersko walczył, ale to Legia została mistrzem!

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Nowe okręty podwodne dla Polski. Dostarczy je Szwecja

PAP PAP
2026-06-22 23:03
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Saab/FB

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Saab/FB

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Umowa na zakup trzech okrętów podwodnych od Szwecji zostanie podpisana 29 czerwca w Gdyni – poinformował w poniedziałek (22 czerwca) wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że w ramach umowy Polska w przyszłym roku pozyska też okręt, który będzie użytkowany do czasu realizacji zamówienia.

Podczas poniedziałkowej (22 czerwca) konferencji prasowej w Madrycie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz był pytany o finalizowanie programu Orka, który dotyczy zakupu okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. W ubiegłym roku partnerem w programie Orka wybrana została Szwecja, która zaproponowane okręty A26 klasy Blekinge. Szwedzi pokonali tym samym oferentów m.in. z Włoch, Francji, Hiszpanii, Niemiec czy Korei Południowej.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, odpowiadając na pytanie, podkreślił, że jest to „kontrakt oczekiwany od 30 lat” i był obiecywany przez wszystkich jego poprzedników. Podkreślił, że „wszystko idzie w dobrym kierunku”.

„Wypożyczenie gap fillera od przyszłego roku”

29 (czerwca) w Gdyni podpiszemy porozumienie i podpiszemy umowę. Już nie tylko rządową, ale też pomiędzy przedsiębiorstwami, firmami, o wykonaniu zobowiązań dla Polski: dostarczenia trzech okrętów podwodnych, okrętu, który będzie na czas przejściowy, czyli gap filler, zdobywania umiejętności, szkolenia załogi, ale też sprzedaży naszych okrętów, choćby okrętu typu Ratownik dla Marynarki Wojennej Szwecji

– powiedział Kosiniak-Kamysz. Wcześniej powiedział, że porozumienie przewiduje „wypożyczenie gap fillera od przyszłego roku”.

Dalsza część tekstu pod wpisem

Nie da się zbudować przyjaznych stosunków z pominięciem historycznej prawdy i stale eskalując napięcia. Czas na to, by wsłuchując się w głos polskich ???? przedsiębiorców wrócić do dialogu, który nie zaprzepaści szansy na rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo w regionie.

— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) June 22, 2026

W ubiegłym tygodniu szef MON wziął udział w Brukseli w spotkaniu ministrów obrony państw NATO. Poinformował wówczas, że rozmawiał z ministrem obrony Szwecji Palem Jonsonem, oraz że Polska chce podpisać umowę ze Szwecją do końca czerwca. Nie precyzował wówczas konkretnej daty tego wydarzenia.

Szwedzka oferta przewiduje dostawę trzech okrętów A26 Blekinge produkowanych przez stocznię Saab-Kockums; obecnie powstają pierwsze okręty tego typu dla marynarki wojennej Szwecji. Zamówienie na te okręty zostało złożone w 2015 roku, jednak program notuje opóźnienia – obecnie dostawy pierwszych okrętów dla Szwecji planowane są na lata 2027-2028. Według wcześniejszych zapowiedzi, pierwszy okręt A26 dla Polski ma być gotowy do 2030 roku.

Okręty A26 Blekinge są oparte o konstrukcję modułową wyposażone w napęd diesel-elektryczny, a także moduł napędu niezależnego od powietrza atmosferycznego (AIP), zwiększający możliwości długiego przebywania w zanurzeniu. Podstawowe uzbrojenie okrętów to wyrzutnie torped kalibru 533 mm oraz dok pozwalający m.in. na wodowanie podwodnych bezzałogowców czy skryty transport w miejsce misji wojsk specjalnych.

Obecnie polscy marynarze dysponują jednym, przestarzałym okrętem ORP „Orzeł”, zbudowanym w 1985 roku w ZSRR. Od kilku lat okręt ten regularnie wymaga napraw, a w przypadku jego ewentualnego wycofania ze służby w Marynarce Wojennej nie będzie już żadnego sprzętu, na którym mogliby szkolić się czy choćby podtrzymywać zdolności marynarze okrętów podwodnych. Ratunkiem ma być dostawa szwedzkiego gap fillera, czyli okrętu A17, który może trafić do Polski już w przyszłym roku.

Polecamy

W ramach programu Wisła łącznie Wojsko Polskie ma dysponować 8 bateriami systemu obrony powietrznej Patriot. Fot. X/ Władysław Kosiniak-Kamysz
KRAJ I ŚWIAT

Szef MON: pozyskaliśmy właśnie kilkaset pocisków PAC-2 GEM-T dla systemu Wisła

19 czerwca 2026

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła jest konsekwentnie wzmacniany; pozyskaliśmy właśnie kilkaset pocisków PAC-2 GEM-T - podkreślił w piątek (19...

Czytaj więcejDetails
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef MON: USA dały nam zielone światło do negocjacji ws. stałej bazy wojskowej w Polsce

19 czerwca 2026
Fot. Wojsko Polskie/FB

Mobilizacja: kto trafi na wojnę, a kto do obrony cywilnej

18 czerwca 2026

Szef MON o umowie obronnej z Niemcami – to wzmocnienie naszego bezpieczeństwa

17 czerwca 2026

W poniedziałek rusza tegoroczna edycja szkoleń „Wakacje z wojskiem”

7 czerwca 2026

 

Tagi: bezpieczeństwowojsko polskieobronnośćżołnierzemarynarka wojennaokręty podwodneprogram orkaorkasaabkoncern zbrojeniowy

Czytaj również

Jean Beaufort / www.publicdomainpictures.net
LUBUSKIE

Uważaj w lasach! Leśniczy na bieżąco monitorują sytuację pożarową

22 czerwca 2026

Wysokie temperatury sprzyjają pożarom w lasach. Leśniczy na bieżąco monitorują sytuację. Coraz wyższe temperatury i intensywne słońce sprawiają, że w...

fot. KMP w Zielonej Górze
LUBUSKIE

Tragiczne statystyki na początku lata. Zielonogórska policja apeluje do wypoczywających

21 czerwca 2026

W pierwszy dzień astronomicznego lata zielonogórscy policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Tylko w sobotę (20 czerwca)...

W ramach programu Wisła łącznie Wojsko Polskie ma dysponować 8 bateriami systemu obrony powietrznej Patriot. Fot. X/ Władysław Kosiniak-Kamysz
KRAJ I ŚWIAT

Szef MON: pozyskaliśmy właśnie kilkaset pocisków PAC-2 GEM-T dla systemu Wisła

19 czerwca 2026

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła jest konsekwentnie wzmacniany; pozyskaliśmy właśnie kilkaset pocisków PAC-2 GEM-T - podkreślił w piątek (19...

Prezydent Karol Nawrocki z małżonką Martą Nawrocką. Fot. Mikołaj Bujak/KPRP
KRAJ I ŚWIAT

Nawrocki: bezpieczeństwo żywnościowe jest równie ważne jak militarne

19 czerwca 2026

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest dziś równie istotne jak bezpieczeństwo militarne, energetyczne czy medyczne, a polscy rolnicy współtworzą narodowe bezpieczeństwo państwa...

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Szef MON: USA dały nam zielone światło do negocjacji ws. stałej bazy wojskowej w Polsce

19 czerwca 2026

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił podczas pierwszych Warszawskich Targów Obronnych, że Stany Zjednoczone dały Polsce „zielone światło” do rozpoczęcia...

fot. Zielonogórskie Wodociągi
LUBUSKIE

Upały. Ratownicy przypominają o zasadach bezpieczeństwa

19 czerwca 2026

Fala upałów dotarła do Lubuskiego. W najbliższych dniach temperatura może przekraczać 30 stopni Celsjusza. Ratownicy medyczni przypominają, by unikać długiego...

najnowsze z Lubuskiego

Gorzowskie podium na „Jancarzu”

Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

Basket 4 Kids najlepszy w regionie w dwóch kategoriach

Dozamet znalazł trenera na Dolnym Śląsku

Tylko cztery strzeżone kąpieliska w powiecie wschowskim

Kończy się nabór do szkół ponadpodstawowych

Przygotowania do szprotawskiego śpiewania

Dominika Skarupska siódma w strzeleckich MŚ juniorek

Żarscy uczniowie ze stypendiami

Stal bez Holdera i Bednara

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Targi w twierdzy Kostrzyn

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Dozamet znalazł trenera na Dolnym Śląsku

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj