wtorek, 23 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

    MVP SuperPucharu Polski pozostaje w Gorzowie Wlkp.

    Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    fot. Facebook/ZAP - Zbąszynecka Akademia Piłkarska

    Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

    MVP SuperPucharu Polski pozostaje w Gorzowie Wlkp.

    Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    fot. Facebook/ZAP - Zbąszynecka Akademia Piłkarska

    Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Polska, Niemcy i Francja podpisały dokument o współpracy w zakresie transportu

PAP PAP
2026-02-17 18:33
Podpisany dokument zakłada rozwijanie współpracy w zakresie poprawy transgranicznej sieci kolejowej łączącej Polskę z Niemcami i Francją. Fot. X/Dariusz Klimczak

Podpisany dokument zakłada rozwijanie współpracy w zakresie poprawy transgranicznej sieci kolejowej łączącej Polskę z Niemcami i Francją. Fot. X/Dariusz Klimczak

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Polska, Niemcy i Francja chcą utworzyć bezpośrednie połączenia kolejowe między tymi krajami – poinformował we wtorek (17 lutego) minister infrastruktury Dariusz Klimczak po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Francji, na którym podpisano dokument o współpracy w zakresie transportu.

We wtorek (17 lutego) minister infrastruktury Dariusz Klimczak spotkał się z ministrem transportu Niemiec Patrickiem Schniederem oraz ministrem transportu Francji Philippe’em Tabarotem. W spotkaniu brał udział także wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dotyczyło ono, jak relacjonował Klimczak, wzmocnienia odporności systemu transportu, mobilności wojskowej oraz finansowania infrastruktury. Dodał, że zostało podpisane porozumienie o współpracy w zakresie kolejnictwa, transportu drogowego oraz morskiego.

Chcielibyśmy ustanowić połączenia (kolejowe – PAP) między Warszawą, Berlinem a Paryżem, (…) utworzyć połączenia bezpośrednie. Chcemy tworzyć najlepszą sieć kolejową na świecie, a najlepsza sieć kolejowa na świecie to europejska sieć kolejowa, która będzie wzmocniona o kolej dużych prędkości

– powiedział na konferencji szef polskiego resortu infrastruktury.

Podkreślił, że wtorkowe spotkanie to zacieśnienie współpracy między Polską, Niemcami i Francją, która „bardzo dobrze się układała” m.in. podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

Resort infrastruktury poinformował, że to pierwsze w historii spotkanie ministrów odpowiedzialnych za transport w krajach Trójkąta Weimarskiego – Polsce, Francji i Niemczech.

Dalsza część tekstu pod wpisem

???????????? Sesja II obrad Trójkąta Weimarskiego – konkurencyjność transportu.

Druga część obrad ministrów transportu w ramach Trójkąta Weimarskiego poświęcona była konkurencyjności europejskiego sektora transportu ??????
Przedstawiłem plan rozwoju kolei dużych prędkości, która ma… pic.twitter.com/M0NYtdGT1q

— Dariusz Klimczak (@DariuszKlimczak) February 17, 2026

Jak przekazało ministerstwo, pierwsza część spotkania poświęcona była wymianie poglądów na temat znaczenia odporności systemu transportowego na kryzysy, również w kontekście bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego UE. Uzgodniono, że priorytetem pozostaje rozwój spójnych i interoperacyjnych połączeń transportowych o podwójnym zastosowaniu cywilno-wojskowym, zwłaszcza transgranicznych.

Druga sesja rozmów polsko-francusko-niemieckich skupiała się na konkurencyjności europejskiego sektora transportowego, ze szczególnym uwzględnieniem połączeń transportowych

– dodało ministerstwo.

Dyskusja – jak przekazał resort – dotyczyła głównie rozwoju transportu kolejowego, w tym perspektyw uruchomienia szybkich połączeń kolejowych między Warszawą a Berlinem i Paryżem.

Dzisiaj infrastruktura transportowa to coś więcej niż tylko drogi, linie kolejowe i porty. To siła napędowa europejskiej gospodarki. To ciągłość łańcuchów dostaw. To zdolność do reagowania na kryzysy, a tym samym bezpieczeństwo i rozwój naszych krajów

– ocenił Klimczak, cytowany w komunikacie MI.

Francuski minister wskazywał natomiast, że kraje Trójkąta Weimarskiego znajdują się w centrum europejskiej polityki transportowej i mobilności. „Nasza współpraca kształtuje zdolność Unii do zapewnienia odpornej i wydajnej mobilności w sytuacjach kryzysowych” – stwierdził Philippe Tabarot.

Schnieder zaznaczył, że wtorkowe spotkanie kładzie „podwaliny pod skoordynowany dalszy rozwój transportu transgranicznego”.

Wzmacniamy gotowość obronną Europy, konkurencyjność naszej gospodarki i mobilność naszych obywateli. Odporność naszej infrastruktury transportowej – zwłaszcza infrastruktury podwójnego zastosowania, zarówno cywilnego, jak i wojskowego – ma kluczowe znaczenie dla gotowości obronnej Europy

– podkreślił niemiecki minister.

Grupa PKP poinformowała, że podczas spotkania podpisała z Deutsche Bahn AG i Grupą SNCF deklarację o zacieśnieniu współpracy na rzecz zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości w europejskim sektorze pasażerskiego i towarowego transportu kolejowego.

Inicjatywa ta stanowi kolejny krok w kierunku budowy silniejszej, bardziej zintegrowanej i konkurencyjnej kolei w Unii Europejskiej

– dodały PKP.

Podpisany dokument zakłada rozwijanie współpracy w zakresie poprawy transgranicznej sieci kolejowej łączącej Polskę z Niemcami i Francją, a także wspieranie unijnego planu działań dotyczącego kolei dużych prędkości. „Deklaracja zawiera również apel do Komisji Europejskiej o dalsze wzmacnianie roli transportu kolejowego poprzez uproszczenie przepisów związanych z mobilnością wojskową, ustanowienia jednolitych wymogów infrastrukturalnych dla korytarzy o znaczeniu strategicznym oraz zapewnienie stabilnego finansowania inwestycji” – poinformowała polska spółka kolejowa.

Tagi: transport morskipociągipasażerowiepodróżnitransport publicznypołączenia kolejoweniemcytransportpolskatransport drogowyfrancjaminister infrastrukturykolejdariusz klimczakgospodarkakolejeturystyka

Czytaj również

Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/BONNIE CASH / POOL
KRAJ I ŚWIAT

Trump: Iran zgodził się na najwyższy poziom inspekcji nuklearnych

23 czerwca 2026

Prezydent USA Donald Trump oznajmił we wtorek (23 czerwca), że Iran zgodził się na „najwyższy poziom” inspekcji programu nuklearnego przez długi czas. Dodał przy...

Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Nowe ceny paliw. We wtorek taniej niż w poniedziałek

23 czerwca 2026

  W środę (24 czerwca) litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł,...

fot: archiwum RZG
LUBUSKIE

Od 29 czerwca letni rozkład jazdy autobusów MZK w Zielonej Górze

23 czerwca 2026

Miejski Zakład Komunikacji wprowadza letni rozkład jazdy autobusów. Od 29 czerwca pojazdy będą kursowały z mniejszą częstotliwością. Dodatkowo zawieszone będzie...

LUBUSKIE

Będą zmiany w gorzowskiej komunikacji miejskiej?

23 czerwca 2026

Czy będą zmiany w sieci połączeń komunikacji miejskiej? Odpowiedz na to pytanie dać mają kompleksowe badania marketingowe, które wydział transportu...

Fot. x.com/donaldtusk
KRAJ I ŚWIAT

We wtorek szczyt V4 z udziałem premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji

23 czerwca 2026

We wtorek (23 czerwca) w Godollo niedaleko Budapesztu spotkają się premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji: Donald Tusk, Peter Magyar, Andrej Babisz i Robert Fico....

fot. E. Kobelak
LUBUSKIE

Jaki będzie tegoroczny sezon w lubuskiej turystyce? W zeszłym roku były spadki

23 czerwca 2026

663 tys. turystów skorzystało w ubiegłym roku z obiektów noclegowych w województwie lubuskim - podał Urząd Statystyczny. To spadek w...

najnowsze z Lubuskiego

Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

Najlepsi zielonogórscy uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

Grant na „Zielone serce Lutola” czeka na realizację

Nowa gamma kamera dla zakładu medycyny nuklearnej żarskiego szpitala

Od 29 czerwca letni rozkład jazdy autobusów MZK w Zielonej Górze

Nie kąpcie się w fontannach. To niebezpieczne

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj