piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Nowy trener w Lubuszaninie

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Nowy trener w Lubuszaninie

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odwołała Macieja Świrskiego z funkcji przewodniczącego. Jest nowa przewodnicząca [AKTUALIZACJA]

IAR IAR
2025-07-28 18:20
PAP/Radek Pietruszka

PAP/Radek Pietruszka

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Spis treści

  • 1. Agnieszka Glapiak nową przewodniczącą KRRiT

Maciej Świrski został odwołany z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Decyzję w tej sprawie podjęli pozostali członkowie Rady.

„Na podstawie art.9 ust.1 (…) ustawy o radiofonii i telewizji, kierując się troską o rzetelne wypełnianie konstytucyjnych obowiązków KRRiT zagrożone przez działania koalicji rządzącej w Sejmie RP, Członkowie Rady odwołali Macieja Świrskiego, ustawową większością czterech głosów z funkcji Przewodniczącego KRRiT”- głosi komunikat Krajowej Rady.
Przewodniczącą została Agnieszka Glapiak, wybrana ustawową większością czterech głosów, a zastępcą- Hanna Karp, wybrana również ustawową większością czterech głosów.
Członkami Krajowej Rady Radiofonii ii Telewizji są obecnie: Agnieszka Glapiak, powołana przez Sejm, Hanna Karp, powołana przez prezydenta, Tadeusz Kowalski, powołany przez Senat oraz Marzena Paczuska, powołana przez prezydenta.

Sejm opowiedział się w piątek za pociągnięciem Macieja Świrskiego do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu. Zarzucono mu m.in. bezprawne blokowanie wypłat pieniędzy abonamentowych publicznej radiu i telewizji. Uchwała spowodowała, że został on zawieszony w czynnościach.

Po decyzji Sejmu Maciej Świrski oświadczył, że „będzie trwał na swoim stanowisku oraz nie podda się presji”.

Dalsza część tekstu pod polecanymi artykułami

Czytaj także:

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, fot/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Świrski: trwam na stanowisku przewodniczącego KRRiT, nie poddaję się presji

28 lipca 2025

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski powiedział w poniedziałek (28 lipca), że będzie trwał na swoim stanowisku oraz nie podda się presji. Zapowiedział także, że Krajowa Rada działa tak jak do...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

Maciej Świrski (PAP/Leszek Szymański)
KRAJ I ŚWIAT

Przewodniczący KRRiT przed Trybunał Stanu

26 lipca 2025

Sejm podjął uchwałę o postawieniu przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Poparli ją posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL i Lewicy. Przeciw był klub PiS i...

Czytaj więcejDetails

1. Agnieszka Glapiak nową przewodniczącą KRRiT

Dotychczasowa wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dziennikarka, politolożka Agnieszka Glapiak została w poniedziałek (28 lipca) przewodniczącą KRRiT. Jest kojarzona m.in. z „aferą zegarkową” w MON oraz z ujawnieniem przez Mariusza Błaszczaka fragmentu planu obrony kraju.

Urodzona 2 marca 1970 r. w Krotoszynie Agnieszka Maria Glapiak to dziennikarka, politolożka i urzędniczka państwowa. Jest specjalistką w dziedzinie komunikacji społecznej i marketingu politycznego, a także samorządu terytorialnego. 

Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia EMBA i podyplomowe studia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ma również tytuł doktora nauk humanistycznych. Utworzyła think tank Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej, które działa w ramach Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. 

W administracji pełniła funkcje kierownicze. Była dyrektorką Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej, gdzie odpowiadała za kreowanie wizerunku MON i Sił Zbrojnych RP oraz za komunikację resortu i Wojska Polskiego. 

W 2024 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że postawiono jej zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych. Miała przywłaszczyć zakupiony ze środków MON i przeznaczony na cele promocyjne zegarek marki Longines o wartości ok. 5,1 tys. zł. Glapiak oświadczyła wówczas, że nie zgadza się z postawionymi zarzutami. 

Z kolei w kwietniu tego roku postawiono jej zarzuty w sprawie ujawnienia przez byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka fragmentów wojskowego planu obronnego Polski „Warta”. Wraz z Piotrem Z. miała „pomóc w ujawnieniu informacji”. Odnosząc się do sprawy, Glapiak oceniła, że są to „zarzuty umotywowane politycznie”, ze względu na pełnioną przez nią funkcję w KRRiT. Zaznaczyła, że nigdy nie złamała prawa. 

Glapiak była także dyrektorką Centrum Informacyjnego Rządu za rządów Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. 

Kierowała również Departamentem Komunikacji Społecznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie zajmowała się poprawą wizerunku służb mundurowych. 

Ma wieloletnie doświadczenie dziennikarskie – pracowała m.in. w TVP, w dziale krajowym „Życia Warszawy”, publikowała w „Rzeczpospolitej” i w prasie lokalnej. Była sekretarzem Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. 

15 września 2022 r. została wybrana z rekomendacji PiS przez Sejm do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na sześcioletnią kadencję. 10 października 2022 r. została jej wiceprzewodniczącą. 

Jej pasją jest Polska lokalna. Jest współautorką książki pt. „Albumy lokalne” prezentującej atrakcje polskich gmin, miast i miasteczek oraz autorką dwóch książek dla dzieci opisujących osobliwości polskich krain. 

Została wyróżniona Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości. Od Związku Miast Polskich otrzymała medal „Samorząd w służbie społeczeństwu”.

Tagi: krajowa rada radiofonii i telewizjiodwołanieprzewodniczący krritkrritvm.świrskiagnieszka glapiaknowa przewodnicząca krritmaciej świrski

Czytaj również

Maja Nowak w swoim biurze poselskim w Zielonej Górze (fot. Piotr Bakselerowicz)
LUBUSKIE

Maja Nowak już nie jest wiceministrą. „Do wyborów może wydarzyć się wiele”

26 czerwca 2026

Maja Nowak, posłanka Polski 2050 z województwa lubuskiego, zrezygnowała z funkcji wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocniczki rządu...

lubuska policja
LUBUSKIE

Wzmożone patrole policyjne na wakacje. Uważajcie na drogach

26 czerwca 2026

Więcej policjantów na lubuskich drogach. Będą dbać o bezpieczeństwo wyjeżdżających na wakacje.  Dzisiaj oficjalnie rozpoczęły się wakacje. Dla dzieci to...

fot: P.Kozubaj
LUBUSKIE

Akcja „Bezpieczny przejazd” w Przylepie [ZDJĘCIA]

26 czerwca 2026

Służby mundurowe przypominają o zasadach bezpieczeństwa przy torowisku. W piątek na przejeździe kolejowym w Przylepie odbyła się akcja "Bezpieczny przejazd". ...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Żagański pałac zaprasza na wakacyjne imprezy

26 czerwca 2026

Na czas letniego odpoczynku od nauki Żagański Pałac Kultury przygotował dla dzieci i młodzieży wiele ciekawych propozycji. Są też eventy...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

23 Miliony złotych na termomodernizację budynków żarskiej szkoły

26 czerwca 2026

Rusza termomodernizacja budynków Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. Inwestycja kosztuje 23 miliony złotych. Żarskie starostwo powiatowe otrzymało na...

fot. Jakub Mielcarz
LUBUSKIE

Nowa pracownia elektrofizjologii w zielonogórskim szpitalu

25 czerwca 2026

Kolejna nowoczesna pracownia została otwarta w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Mowa o gabinecie elektrofizjologii, w którym lekarze będą przeprowadzać...

najnowsze z Lubuskiego

Nowy trener w Lubuszaninie

Pielgrzymka rolników do Częstochowy

Wakacje dla uczniów i nauczycieli

Jubileusz OSP w Witkowie

Maja Nowak już nie jest wiceministrą. „Do wyborów może wydarzyć się wiele”

Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego w technikum w Czerwieńsku

Wzmożone patrole policyjne na wakacje. Uważajcie na drogach

Akcja „Bezpieczny przejazd” w Przylepie [ZDJĘCIA]

Kadeci Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii w Żaganiu

Uczniowie zakończyli rok szkolny

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stilon rozpoczął testowanie

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj