Ciało czwartego żołnierza USA zaginionego na Litwie zostało odnalezione w pobliżu Podbrodzia na Litwie – poinformowało dowództwo US Army w Europie. Dzień wcześniej potwierdzono śmierć trzech pozostałych jego towarzyszy.
Czwarty żołnierz US Army przydzielony do 1. Brygady Pancernej, 3. Dywizji Piechoty, został znaleziony martwy w pobliżu Podbrodzia na Litwie po południu 1 kwietnia
– napisano w komunikacie prasowym dowództwa w Wiesbaden.
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci czterech amerykańskich żołnierzy podczas ćwiczeń wojskowych na Litwie.
Łączymy się w żałobie z rodzinami, bliskimi i towarzyszami poległych. Ta tragedia przypomina poświęcenie i poświęcenie żołnierzy w służbie naszemu wspólnemu bezpieczeństwu.
Ku czci pamięci
– napisał 31 marca Sztab Generalny WP w mediach społecznościowych.
???????? With deep sadness, we received the news of the tragic death of four American soldiers during military exercises in Lithuania.
We join in mourning with the families, loved ones, and comrades of the fallen. This tragedy serves as a reminder of the sacrifice and dedication of… pic.twitter.com/JuYkYfhCLc— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) March 31, 2025
Tożsamość żołnierza nie zostanie ujawniona do czasu poinformowania rodziny zmarłego. Podano jednak, że jego bazą macierzystą był Fort Stewart w Georgii.
W poniedziałek znaleziono zwłoki trzech innych żołnierzy, którzy zaginęli podczas nocnych ćwiczeń. Odnalezienie ciała zamyka siedmiodniową akcję poszukiwawczą z udziałem wojsk i służb z Litwy, Polski i Estonii.
To było naprawdę niezwykłe i napawające pokorą, obserwować niesamowity zespół ratowniczy z różnych dowództw, krajów i kontynentów, który zjednoczył się i dał z siebie wszystko, aby odnaleźć naszych żołnierzy. Dziękujemy Litwie, Polsce, Estonii, Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych i Korpusowi Inżynieryjnemu Armii. Pozostaniemy na zawsze wdzięczni
– powiedział gen. Charles Costanza, generał dowodzący V Korpusem sił lądowych USA.
Śmierć czwartego żołnierza potwierdził też we wtorek Biały Dom.
Prezydent, minister obrony i cały Biały Dom modlą się za ofiary, przyjaciół i rodzinę w tym niewyobrażalnym czasie. To kolejne drastyczne przypomnienie bezinteresownej ofiary naszych dzielnych żołnierzy, którzy ryzykują swoje życie na całym świecie każdego dnia, aby zapewnić nam bezpieczeństwo
– powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt.
Zaginięcie żołnierzy i akcja poszukiwawczo-ratownicza
Czwórka żołnierzy zaginęła nad ranem 25 marca podczas ćwiczeń taktycznych, tworząc załogę wozu zabezpieczenia technicznego M88 Hercules. Pojazd znaleziono zanurzony w mulistym zbiorniku wodnym na terenie poligonu pod Podbrodziem przy granicy z Białorusią.
Operacja wyciągania zatopionego w bagnie wozu zakończyła się w poniedziałek nad ranem. Pojazd znajdował się około czterech metrów pod powierzchnią wody i pod około dwumetrową warstwą błota. Bagnisty teren znacznie utrudniał poszukiwania żołnierzy, co wymagało ściągnięcia na miejsce dodatkowego sprzętu. W akcji uczestniczyło ok. 50 polskich żołnierzy, w tym saperów, nurków, czy drużyna rozpoznania inżynieryjnego.
Jak podało USAREUR-AF, okoliczności zdarzenia i przyczyny śmierci żołnierzy nadal są badane.
Czytaj także:
Trwają poszukiwania ciała żołnierza USA na Litwie. Do akcji włączyli się polscy inżynierowie
W poszukiwania ciała czwartego zaginionego żołnierza USA w bagnie na litewskim poligonie w Podbrodziu włączyli się polscy inżynierowie. Do akcji zaangażowano też dwa estońskie psy bojowe i trzecią koparkę...
Czytaj więcejDetailsCzytaj także:
Znaleziono zanurzony wóz zaginionych żołnierzy na Litwie. Poszukiwania trwają [AKTUALIZACJA]
(Aktualizacja z godz. 22.30) Amerykańskie i litewskie wojska znalazły w środę zanurzony w wodzie wóz zabezpieczenia technicznego M88 Hercules, którym poruszali się czterej żołnierze USA zaginieni podczas ćwiczeń -...
Czytaj więcejDetails











![Znaleziono zanurzony wóz zaginionych żołnierzy na Litwie. Poszukiwania trwają [AKTUALIZACJA] 11 Amerykańscy żołnierze, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MTI/Zsolt Czegledi](https://zachod.pl/wp-content/uploads/2025/03/11ffc7de0c9dccef2f3bcafcf6f17579_xl-350x250.jpg)



![Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym [Aktualizacja] 15 W piątek w Pałacu Prezydenckim odbywa się szczyt zdrowotny „Na ratunek ochronie zdrowia”. Fot. PAP/Leszek Szymański](https://zachod.pl/wp-content/uploads/2025/12/7c6dedc54c4dcdfa6f221f50718849b8_xl-350x250.jpg)




