piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Burza między MSiT i szefem PKOl-u. Piesiewicz zwróci pieniądze?

PAP PAP
2025-01-23 18:05
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Spis treści

  • 1. Oskarżenia i pieniądze
  • 2. KO: prezes PKOl mógł w ciągu kilkunastu miesięcy zarobić do 1,3 mln zł; nagród dla medalistów olimpijskich brak
  • 3. Przedstawiciele PKOl odmówili udziału w posiedzeniu komisji

Piesiewicz wielokrotnie mijał się z prawdą, kierował się interesem prywatnym, a nie publicznym – powiedział minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Dodał, że prawdopodobnie pójdzie do sądu w sprawie oszczerstw prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego na swój temat.

– Piesiewicz wielokrotnie publicznie mijał się z prawdą, chociażby w kwestii swojego wynagrodzenia i po prostu publicznie, tak jak ja, stoję przed państwem, stał przed kamerami i mówił, że zarabia trzydzieści tysięcy złotych, a zarabiał sto tysięcy. To są po prostu kłamstwa

– powiedział w czwartek w Sejmie Nitras.

– To, że miałem wpływ na decyzję Krajowej Administracji Skarbowej to jest nieprawda, podobnie jak zarzut pana Piesiewicza, że miałem jakikolwiek wpływ na działalność sponsorów, którzy wycofywali się z działalności

– stwierdził Nitras.

Dodał, że „nie ma z tym żadnego związku, w związku z czym pójdzie pewnie z tą sprawą do sądu, bo to są oszczerstwa, ale nie chciałby odwracać od tego uwagi, bo myśli, że to jest celem Piesiewicza”.

1. Oskarżenia i pieniądze

W środę (22 stycznia) oświadczenie wydał PKOl.

– Zdecydowanie zaprzeczamy, że w Polskim Komitecie Olimpijskim miały miejsce okoliczności przedstawione przez TVN24.pl polegające na posługiwaniu się pustymi fakturami VAT, czy procederze 'prania brudnych pieniędzy’. (…) Z przykrością zauważamy, że ta informacja wpisuje się w wielomiesięczną retorykę inicjowaną przez Sławomira Nitrasa i jest szeroko zorganizowaną próbą dyskredytacji wizerunku Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Prezesa Radosława Piesiewicza, mającą na celu polityczne wpływanie na działalność Polskiego Komitetu Olimpijskiego

– podano w komunikacie.

Dalsza część tekstu pod tweetem

W związku z dzisiejszymi doniesieniami medialnymi o wniesieniu przez Krajową Administrację Skarbową zawiadomienia do Prokuratury Krajowej o możliwości popełnienia przestępstwa dot. posługiwania się przez Polski Komitet Olimpijski w rozliczeniach podatkowych fałszywymi fakturami…

— Polski Komitet Olimpijski | Team PL (@pkolpl) January 22, 2025

Minister sportu we wrześniu 2024 poinformował o rozpoczęciu kontroli Krajowej Administracji Skrabowej w Polskim Komitecie Olimpijskim. W środę TVN 24 podał, że do Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Stacja poinformowała również, że zawiadomienie do prokuratury zostało złożone przez KAS, a sprawa dotyczy posługiwania się fałszywymi fakturami VAT na kwotę ponad 10 mln zł. Według doniesień reporterów, Piesiewicza podejrzewa się o pranie brudnych pieniędzy na kwotę 3 mln zł. Piesiewicz miał tego dokonać za pośrednictwem PKOl, PZKosz i specjalnie utworzonej spółki „Olympic Sky”.

Piesiewicz pełni funkcję prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego od 2023 r. W latach 2018-2024 pełnił tę samą funkcję także w Polskim Związku Koszykówki.

2. KO: prezes PKOl mógł w ciągu kilkunastu miesięcy zarobić do 1,3 mln zł; nagród dla medalistów olimpijskich brak

Prezes PKOl Radosław Piesiewicz w ciągu kilkunastu miesięcy mógł zarobić blisko 1,3 mln złotych; ale dla polskich medalistów olimpijskich, którzy ponad 7 miesięcy czekają na nagrody nie ma ani grosza – mówili w czwartek (23 stycznia) na konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej.

W czwartek (23 stycznia) odbyła się konferencja prasowa posłów KO z sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki: wiceszefa komisji Jakuba Rutnickiego, Małgorzaty Niemczyk, Krzysztofa Grabczuka, Apoloniusza Tajnera, Patryka Jaskulskiego oraz Iwony Krawczyk. 

Rutnicki przekazał, że na czwartkowym posiedzeniu komisji planowano zapytać prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosława Piesiewicza o kwestię premii dla polskich medalistów olimpijskich; żaden przedstawiciel PKOl nie zjawił się jednak na posiedzeniu. Jak dodał, przed letnimi igrzyskami olimpijskimi dało się słyszeć „głośne zapowiedzi” ws. nagród finansowych dla polskich medalistów.

– 250 tysięcy zł za medal, 200 tysięcy za srebrny, 150 tysięcy za brązowy, mieszkania, diamenty, dzieła sztuki – zaznaczył. – Z raportu, który otrzymaliśmy, pan Piesiewicz przez ostatnie kilkanaście miesięcy zarobił blisko, myślę, że ponad 1,3 mln zł

– mówił Rutnicki. 

Jak dodał, według otrzymanych dokumentów, Piesiewicz pobiera premię, podczas gdy medaliści olimpijscy do tej pory nie otrzymali nagród finansowych.

– Cały czas są gigantyczne pieniądze, jeżeli chodzi o zarząd pana prezesa, ale na razie dla polskich sportowców, którzy już ponad 7 miesięcy czekają na te nagrody, nie ma ani grosza

– zauważył Rutnicki. 

Grabczuk mówił, że trudno mu jest zrozumieć takie opóźnienie. Jak zaznaczył, zdobytych medali „nie było aż tak dużo, a w ostatnim okresie ze spółek Skarbu Państwa do PKOl wpłynęło około 90, a może znacznie więcej, milionów złotych”. Dodał, że podczas posiedzenia komisji żądano przejrzystości w PKOl.

– Trudno będzie, by sponsorzy chcieli lokować swoje prywatne pieniądze w PKOL-u, jeśli tej przejrzystości nie będzie

– stwierdził Grabczuk.

Według niego, warunek ten musi zostać spełniony, jeśli „chcemy ożywić polski sport”. 

Tajner zauważył, że gdy Piesiewicz pozyskał środki ze Spółek Skarbu Państwa do przekazania Polskim Związkom Sportowym, ponad 55 proc. z nich pozostało w PKOl.

– Były to bardzo poważne środki. W kontekście niewypłacania nagród finansowych dla polskich sportowców, a było 10 medali i 24 osoby, które te medale zdobyły, pytanie brzmi co się stało z tymi pieniędzmi?

– pytał poseł.

Jak dodał, za czasów jego członkostwa w PKOl budżet Komitetu wynosił między 30 mln, a 36 mln złotych rocznie. To, według posła, wystarczało na wykonanie wszystkich zadań komitetu – w tym na wypłacenie środków dla sportowców.

– Kwoty, które tutaj padają są porażające, ale jeszcze bardziej porażające jest to, że tych środków po prostu nie ma, a nasi olimpijczycy na te środki czekają

– ocenił poseł. 

Małgorzata Niemczyk dodała, że według pozyskanych podczas posiedzenia komisji informacji, a także analizy sprawozdania Komisji Rewizyjnej PKOl istnieje prawdopodobieństwo, że doszło do złamania przepisów ustawy o stowarzyszeniach. 

Krawczyk dodała, że umowy Piesiewicza – które były zawierane na kolosalne pieniądze – „najprawdopodobniej były zawierane w sposób nieprawidłowy, bo bez właściwej podstawy prawnej, co wynika w sposób jednoznaczny z wniosków ze sprawozdania Komisji Rewizyjnej PKOL-u”. Zdaniem posłanki sprawę powinna zbadać prokuratura, która ustaliły czy doszło do przekroczenia uprawnień i działania na szkodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

Zdaniem posła Patryka Jaskulskiego, gdyby Piesiewicz „miał choć i gram honoru, to już dawno zrzekłby się ze swojej funkcji i podałby się do dymisji”.

– O to też dziś apeluję, jeżeli ma pan choć odrobinę honoru powinien pan się zrzec swojej pensji i wzorem poprzedników, nie pobierać opłat

– dodał Jaskulski.

3. Przedstawiciele PKOl odmówili udziału w posiedzeniu komisji

Przedstawiciele PKOl odmówili udziału w posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej PKOl nie otrzymał zgody przełożonych, aby zapoznać posłów z wynikami kontroli wewnętrznej.

Agenda spotkania dotyczyła także stanu realizacji uchwały PKOl dotyczącej nagród dla medalistów olimpijskich. Kolejnym punktem była uchwała rekomendująca zgłoszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy na członka MKOl. 

Prezes PKOl Radosław Piesiewicz w piśmie przesłanym do przewodniczącego Komisji Tadeusza Tomaszewskiego wyraził zdumienie i stanowczy sprzeciw wobec trwających prób ingerencji polityków w działalność niezależnego stowarzyszenia jakim jest PKOl. 

– W ostatnich miesiącach przedmiotem obrad Komisji były sprawy stanowiące elementy wewnętrznej polityki PKOl, pozostające poza zakresem kompetencji kontrolnych Sejmu, jak choćby dyskusja nad proponowanymi zmianami Statutu PKOl czy dywagacje na temat metrażu mieszkań, które otrzymają niektórzy z medalistów Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

– głosi dokument PKOl.

Oprócz zakazu wzięcia udziału w obradach uprawnionym przedstawicielom PKOl mowa w nim o braku zgody na przekazanie materiałów dotyczących tematyki posiedzenia. 

– Prezes PKOl i jego najbliżsi współpracownicy w okresie ostatnich blisko dwóch lat pobrali wynagrodzenia w łącznej kwocie ponad 3 mln zł. W tym czasie, po raz pierwszy zdarzyła się taka sytuacja, że Polski Komitet Olimpijski, mimo że minęło pół roku od igrzysk w Paryżu, nie zapłacił medalistom olimpijskim za zdobyte medale. Kwota, którą PKOl jest winny olimpijczykom to 4 mln zł, 0,5 mln zł jest winny trenerom medalistów

– oświadczył obecny na spotkaniu minister sportu Sławomir Nitras. 

PKOl podczas Gali Olimpijskiej w połowie listopada zadeklarował, że nagrody finansowe zostaną wypłacone medalista do końca lutego. 

Szef resortu dodał, że wynagrodzenie prezesa w różnych okresach oscylowało. Początkowo wynosiło ono 10 tys. zł. Później wzrosło do 100 tys., na kilka miesięcy przed igrzyskami zostało obniżone do 70 tys., a od 1 sierpnia jest wypłacane na poziomie 28 tys. zł. Nitras retorycznie zapytał, czy prezes PKOl powinien zarabiać miesięcznie tyle, co prezes Orlenu.

– No, ja mam wątpliwości

– podkreślił, zaznaczając, że jest gotowy współpracować z każdym prezesem PKOl. Bezwzględnie muszą być jednak przestrzegane zasady transparentności. 

Były minister sportu Kamil Bortniczuk zgodził się, że w przypadku braku środków na nagrody dla olimpijczyków nie było zasadne wypłacanie pensji kierownictwu PKOl. 

– Wstyd, hańba, degrengolada

– skomentował poseł Andrzej Szewiński działania prezesa PKOl i sekretarza generalnego tej organizacji. 

Parlamentarzyści zwrócili uwagę, że zgodnie z ujawnionymi dokumentami umowy finansowe ze ścisłym kierownictwem PKOl zostały podpisane wbrew obowiązującemu prawu. Zatwierdziło je dwoje wiceprezesów PKOl, a nie pełnomocnik Walnego Zgromadzenia lub Komisja Rewizyjna. 

Wiceprzewodnicząca Komisji Małgorzata Niemczyk podała, że raport Komisji Rewizyjnej PKOl został sporządzony 4 grudnia na postawie uchwały zarządu z 20 sierpnia 2024 roku. Podkreśliła, że podane informacje są bardzo bulwersujące. Niemczyk wyjaśniła, że przy podpisywaniu dokumentów dotyczących wynagrodzeń nie decyduje statut PKOl, a ustawa o stowarzyszeniach. Adam Konopka wiceprezes Polskiego Związku Szermierczego i wiceprezes PKOl ujawnił, że ten „raport jest dla niego tajemnicą”. Okazuje się, że raport został oficjalnie udostępniony tylko małej grupie osób w PKOl. 

– Wiemy, że na konto PKOl wpływały środki ze spółek Skarbu Państwa i z innych podmiotów. W sprawozdaniu nie widzimy kwot. Oburzające jest to, że z pozyskanych kwot mniej niż 50 procent było przeznaczone na finasowanie polskich związków sportowych. Na co poszły pozostałe sumy? Wiemy, że łącznie wpłynęło ok. 95 mln zł. PKOl, gdyby działał transparentnie, to środki na nagrody zabezpieczyłby w budżecie przed igrzyskami. Dziwi mnie to, że tak się nie stało

– skwitowała Niemczyk. 

Nitras wyjaśnił, że spółki Skarbu Państwa, jak Orlen czy Enea, zrealizowały umowy z PKOl zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

– Oni te gigantyczne pieniądze dostali. To, że nie zapłacili związkom sportowym i medalistom olimpijskim nie może być żadnym usprawiedliwieniem. Gdzie jest reszta tych środków? PKOl będzie miał problemy finansowe w przyszłym roku

– zaznaczył. 

W trakcie spotkania rekomendacja prezydenta RP Andrzeja Dudy na członka MKOl była poruszana marginalnie. Były prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner zaznaczył, że tak ważna sprawa powinna być zgłoszona w agendzie zarządu PKOl jako osobny punkt, a w nie w sprawach różnych. „Ta funkcja zasługuje, aby wypowiedziało się całe środowisko sportowe i ewentualnie poparło taki wniosek”. 

Agnieszka Kobus-Zawojska z Komisji Zawodniczej PKOl wyraziła żal, że sportowcy nie mieli okazji wzięcia udziału w tej dyskusji.

Tagi: koposiedzenie sejmowej komisji kultury fizycznejkoalicja obywatelskasportu i turystykisądpolski komitet olimpijskiradosław piesiewiczministerstwo sportu i turystykisławomir nitrasprezes pkolmsitwynagrodzeniepremie dla polskich medalistów olimpijskich

Czytaj również

Minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda (P), prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak (C) i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny (L). Fot. PAP/Tomasz Gzell
KRAJ I ŚWIAT

Afera w warszawskim szpitalu. Minister zdrowia zabrała głos

25 czerwca 2026

Chcemy zlikwidować kominy płacowe. Musimy stworzyć dialog, w którym będzie to możliwe - powiedziała minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda. Dodała, że...

Szpital Południowy w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. podrobienia kart zgonu w Szpitalu Południowym

25 czerwca 2026

      Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ursynów prowadzi śledztwo w sprawie podrobienia w prosektorium Warszawskiego Szpitala Południowego kart zgonu 20 osób...

Małgorzata Pępek. Fot. Małgorzata Pępek - Poseł na Sejm RP/FB
KRAJ I ŚWIAT

Szłapka: posłanka Pępek złoży wyjaśnienia przed kolegium klubu KO

23 czerwca 2026

Rzecznik rządu Adam Szłapka powiedział we wtorek (23 czerwca), że posłanka KO Małgorzata Pępek złoży wyjaśnienia przed kolegium klubu Koalicji Obywatelskiej. Chodzi...

Fot. suwalki.policja.gov.pl
KRAJ I ŚWIAT

Areszt dla ojca, który rzucił sześciomiesięcznym synem o podłogę

23 czerwca 2026

Sąd Rejonowy w Augustowie zgodził się na aresztowanie na trzy miesiące 27-letniego mężczyzny, który rzucił o podłogę sześciomiesięcznym dzieckiem. Mieszkańcowi powiatu augustowskiego grozi 30...

Szpital Południowy w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Dr Kacprzyk straci prawo wykonywania zawodu? NIL komentuje

23 czerwca 2026

Na obecnym etapie jest zbyt wcześnie na decyzje o odebraniu prawa wykonywania zawodu Dawidowi Kacprzykowi - poinformowała Naczelna Izba Lekarska...

Szpital Południowy w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Dwa śledztwa w sprawie Szpitala Południowego [AKTUALIZACJA]

22 czerwca 2026

W poniedziałek (22 czerwca) wszczęte zostały dwa śledztwa w sprawie Szpitala Południowego. Pierwsze dotyczy oszustwa na kwotę ponad pół miliona...

najnowsze z Lubuskiego

Uczniowie zakończyli rok szkolny

Robert Skowron – prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej

Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa

Więcej sołectw w gminie Trzebiechów

Żagański pałac zaprasza na wakacyjne imprezy

23 Miliony złotych na termomodernizację budynków żarskiej szkoły

Ruszają aktywne wakacje z żagańską Areną

Gozdnica zaprasza na wakacyjne warsztaty

W Krośnie rusza PARKiet kultury

Stilon rozpoczął testowanie

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stilon rozpoczął testowanie

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Szkolenia w BCU w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj