Po ogłoszeniu rozejmu między Izraelem a Hamasem izraelski premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z ustępującym prezydentem USA Joe Bidenem oraz z prezydentem elektem Donaldem Trumpem. Obu podziękował za pomoc w osiągnięciu porozumienia.
„Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował w rozmowie telefonicznej w środę prezydentowi elektowi USA Donaldowi Trumpowi za zabezpieczenie umowy o zakładnikach i zakończenie cierpienia dziesiątek zakładników i ich rodzin”
– napisano w komunikacie biura Netanjahu.
Netanjahu zgodził się także wkrótce spotkać z Trumpem w Waszyngtonie. W komunikacie dodano, że w trakcie rozmowy z Bidenem izraelskim premier „również podziękować mu za pomoc w uwolnieniu zakładników”.
Mediatorzy poinformowali w środę, że rząd Izraela i palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas osiągnęły w Katarze porozumienie w sprawie zawieszenia broni po 15 miesiącach wojny w Strefie Gazy. Porozumienie przewiduje uwolnienie kilkudziesięciu zakładników przetrzymywanych przez Hamas i setek Palestyńczyków więzionych w Izraelu.
Przedstawiciele Kataru, który był mediatorem w rozmowach oraz Hamasu, potwierdzili uzgodnienie porozumienia.
Scholz: Porozumienie między Izraelem a Hamasem otwiera drzwi do zakończenia wojny
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w środę, że porozumienie w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem może utorować drogę do trwałego zakończenia działań wojennych na tym palestyńskim terytorium.
„To zawieszenie broni otwiera drzwi do trwałego zakończenia wojny i poprawy niepewnej sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy” – napisał Scholz na platformie X.
Podkreślił, że porozumienie musi być teraz „wdrożone co do joty”.
Premier Angli: Porozumienie między Izraelem a Hamasem jest „bardzo spóźnione”
Brytyjski premier Keir Starmer określił w środę zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem jako „bardzo spóźnione” i powiedział, że należy skupić się na pomocy humanitarnej i zapewnieniu lepszej długoterminowej przyszłości w regionie.
„Po miesiącach niszczycielskiego rozlewu krwi i niezliczonych ofiar śmiertelnych, jest to długo oczekiwana wiadomość, na którą narody izraelski i palestyński rozpaczliwie czekały”
— napisał Starmer w komunikacie.
„Dla niewinnych Palestyńczyków, których domy z dnia na dzień zamieniły się w strefę wojny, i dla wielu, którzy stracili życie, zawieszenie broni musi umożliwić ogromny wzrost pomocy humanitarnej, która jest tak rozpaczliwie potrzebna, aby zakończyć cierpienie w Strefie Gazy”
– dodał.
„A potem musimy skupić się na tym, jak zapewnić trwale lepszą przyszłość narodowi izraelskiemu i palestyńskiemu”
– podkreślił szef brytyjskiego rządu.
Guterres: jesteśmy gotowi wesprzeć wdrożenie tego porozumienia
Priorytetem musi być teraz złagodzenie ogromnego cierpienia, spowodowanego tym konfliktem – oświadczył w środę sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, komentując rozejm zawarty między Izraelem a Hamasem.
„Organizacja Narodów Zjednoczonych jest gotowa wesprzeć wdrożenie tego porozumienia i zwiększyć dostawy stałej pomocy humanitarnej dla niezliczonej liczby Palestyńczyków, którzy nadal cierpią”
– powiedział Guterres.
Podkreślił, że konieczne jest, aby to zawieszenie broni usunęło znaczące przeszkody w zakresie bezpieczeństwa i utrudnienia w dostarczaniu pomocy humanitarnej przez Strefę Gazy.
Zadowolenie wyraził też Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Volker Turk.
„To głęboka ulga po tak wielkim, nie do zniesienia cierpieniu i nieszczęściu. Jestem niezmiernie uspokojony ogłoszeniem pierwszej fazy zawieszenia broni w Strefie Gazy. Teraz konieczne jest, aby ono się utrzymało”
– napisał w komunikacie.