Dziś ulicami miast, miasteczek przejdą Orszaki Trzech Króli

A.Wiertelak

A.Wiertelak

905 miejscowości w Polsce organizuje dziś Orszaki Trzech Króli. Ulicami miast i miasteczek za Józefem i brzemienną Maryją na osiołku podążą barwne pochody z królami dworzanami i aniołami.

Warszawski Orszak Trzech Króli poprzedzi o 11:00 Msza Święta w archikatedrze warszawskiej, celebrowana przez biskupa Michała Janochę. W orszaku, który wyruszy około południa sprzed pomnika Kopernika, weźmie udział metropolita warszawski- arcybiskup Adrian Galbas.

Orszak przyciąga rodziny, rodziców z dziećmi, a także licznych aktorów-amatorów z warszawskich szkół – mówi Anna Morawska z Fundacji Orszak Trzech Króli: „Dziewczęta i chłopcy – rycerze i dwórki w pięknych strojach, a także chłopcy przebrani w stroje wielbłądów, smoków, a także aktorki odgrywające anioły z aniołem – Zwiastunem radości wielkiej, który na przodzie orszaku będzie ogłaszał narodzenie Pana Jezusa”.

W orszaku nie zabraknie mędrców ze Wschodu – królów Baltazara, Melchiora i Kacpra. W rolę ostatniego wciela się Kacper Halski:

„Nie jest łatwo być królem Europy, choć chętnych było dużo” – mówi Kacper Halski. Jego rolą będzie przejazd na wielbłądzie przez Krakowskie Przedmieście do stajenki na Placu Zamkowym, złożenie pokłonu małemu Jezusowi i wspólnie zaśpiewanie kolędy – pomogą mu w tym dzieci, które są chórzystami.

W Warszawie orszak i wspólne kolędowanie przedłuży się do godzin wieczornych – dodaje inicjator orszaków Piotr Giertych. Jak wyjaśnia, na zakończenie orszaku, po wspólnym zatańczeniu poloneza na Placu Zamkowym rozpocznie się koncert Joszko Brody. Następnie wstąpią chóry i grupy amatorskie, które będą wspólnie kolędować do godziny 20.00.

Hasło tegorocznego orszaku „Kłaniajcie się Królowie” jest fragmentem pastorałki „Do szopy, hej pasterze”, która po raz pierwszy ukazała się w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego „Śpiewajmy Panu” w 1931 roku we Lwowie. Pokłon władców będzie tematem przewodnim tegorocznego orszaku ze względu na ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy oraz tysięczną rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.

 

Exit mobile version