Torfowisko Ustronie i Brekinie to nowe lubuskie rezerwaty przyrody, utworzone w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych. Na początku 2025 r. ma powstać dziewięć kolejnych rezerwatów – m.in. Lasy Źródliskowe nad Obrą i Rosiczkowe Torfowisko Andromedy.
Rezerwat Torfowisko Ustronie o powierzchni 6,59 ha znajduje się w Nadleśnictwie Bogdaniec. Ma on chronić mozaikę siedlisk torfowiskowo-bagiennych i leśnych wraz ze stanowiskami rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Uroczyste otwarcie rezerwatu leśnicy z Bogdańca zaplanowali na 16 grudnia.
– Torfowisko Ustronie to obszar, na który składają się torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą i torfowiska przejściowe oraz trzęsawiska. Pierwsze badania przyrodnicy przeprowadzili tam 1996 r. To miejsce, gdzie naocznie można przekonać się, jak wygląda proces tworzenia się śródleśnych torfowisk
– poinformował zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., Regionalny Konserwator Przyrody Michał Bielewicz.
Brekinie koło Broniszowa to rezerwat o powierzchni 19,09 ha, położony w Nadleśnictwie Nowa Sól. Celem jego ustanowienia jest ochrona stanowiska jarzębu brekinii (Sorbus torminalis). Rośnie tam 20 starych drzew tego gatunku o obwodach od 54 do 178 cm.
– Stanowisko jarzębu brekinii na terenie tego rezerwatu jest jednym z największych w naszym regionie. Ten gatunek drzewa jest w Polsce bardzo rzadki i objęty ścisłą ochroną
– powiedział Bielewicz.
Zrządzenia w sprawie powołania dwóch nowych rezerwatów zostały podpisane przez Bielewicza 9 grudnia br.; wówczas podpisał on także zarządzenie powiększające rezerwat przyrody Torfowisko Linkowo w gminie Dobiegniew.
Po decyzji o powołaniu dwóch nowych rezerwatów, ich liczba w regionie wzrosła do 71. Regionalny Konserwator Przyrody zapowiedział, że na początku 2025 r. podpisze zarządzenia o powołaniu kolejnych dziewięć rezerwatów. W Lubuskiem łączna powierzchnia 11 rezerwatów, które zostaną utworzone w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych, wyniesie 827,61 ha.
Dziewięć kolejnych rezerwatów to: Pamięcińskie Lasy Zboczowe, Lasy Źródliskowe nad Obrą koło Zemska, Rosiczkowe Torfowisko Andromedy, Dolina Czerwonego Potoku, Torfowisko Pliszka, Bukowe Uroczysko, Las Nadodrzański, Bobrowisko i Ruskie Stawy.
Polecamy
Muzeum Obozów Jenieckich odwiedziło 17 tysięcy turystów
Kolejne historyczne dokumenty dotyczące funkcjonowania obozu jenieckiego w Żaganiu odnalezione w... Archiwum Narodowym w Waszyngtonie. Dzięki współpracy polsko-amerykańskiej wkrótce trafią...
Czytaj więcejDetails