Spis treści
Kolejny protest Ostatniego Pokolenia na warszawskiej Wisłostradzie. Tym razem młodzi ludzie usiedli na jezdni na wysokości Biblioteki Uniwersyteckiej i szpitala położniczego na ulicy Karowej.
Protestujący zostali usunięci z jezdni przez policję. Ruch dobywa się już normalnie.
1. Stołeczna policja: do sądu trafiły w tym roku 134 wnioski o ukaranie aktywistów
W 2024 r. aktywiści ponad 50 razy zablokowali ruch w Warszawie. Wobec 335 osób zostały wszczęte czynności wyjaśniające. Do sądu skierowano 134 wnioski o ukaranie. W toku pozostaje 196 spraw – poinformowała w poniedziałek Komenda Stołeczna Policji.
Od ponad tygodnia aktywiści klimatyczni z organizacji Ostatnie Pokolenie w godzinach porannych blokują Wisłostradę, a także inne arterie stolicy.
Komenda Stołeczna Policji poinformowała w poniedziałek (2 grudnia) na platformie X, że „tylko w tym roku aktywiści, ponad 50 razy zablokowali ruch w Warszawie”.
– Wobec 335 osób zostały wszczęte czynności wyjaśniające. Do sądu skierowano 134 wnioski o ukaranie. W toku pozostaje 196 spraw
– przekazała stołeczna policja.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Tylko w tym roku aktywiści, ponad 50 razy zablokowali ruch w Warszawie. Wobec 335 osób zostały wszczęte czynności wyjaśniające. Do sądu skierowano 134 wnioski o ukaranie. W toku pozostaje 196 spraw.
W każdym przypadku naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego Policja…
— Policja Warszawa (@Policja_KSP) December 2, 2024
Jak zaznaczono, „w każdym przypadku naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego policja będzie podejmowała natychmiastowe i stanowcze działania”.
Policja przypomniała, że „konstytucyjna wolność wyrażania swoich poglądów ograniczona jest przez konieczność stosowania się do obowiązującego porządku prawnego”.
– Nie ma zgody na zachowania, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia a nawet życia innych obywateli, chociażby w sytuacji, kiedy dochodzi do blokowania przejazdu służb ratunkowych, które ratują ludzkie życie. Wolność do wyrażania swoich poglądów nie może naruszać swobody innych obywateli
– oświadczyła na platformie X KSP.
W poniedziałek rano (2 grudnia) premier Donald Tusk napisał na portalu X, że „blokowanie dróg, niezależnie od politycznych intencji, stwarza zagrożenie dla państwa i wszystkich użytkowników dróg”. Poinformował, że wezwał „odpowiednie służby do zdecydowanego reagowania i przeciwdziałania takim akcjom”.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Blokowanie dróg, niezależnie od politycznych intencji, stwarza zagrożenie dla państwa i wszystkich użytkowników dróg. Wezwałem dziś odpowiednie służby do zdecydowanego reagowania i przeciwdziałania takim akcjom.
— Donald Tusk (@donaldtusk) December 2, 2024
Aktywiści z Ostatniego Pokolenia są też odpowiedzialni m.in. za oblanie barwnikiem pomnika warszawskiej Syrenki, czy opóźnienie startu pierwszej w sezonie gonitwy na Torze Służewiec. Domagają się m.in. skierowania 100 proc. pieniędzy przeznaczanych na budowę nowych dróg ekspresowych i autostrad na regionalne i lokalne połączenia kolejowe od 2025 r.