Na czym polega transplantacja? W jakich sytuacjach jest ona niezbędna? Na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź podczas spotkania zorganizowanego przez zielonogórski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.
Uczniowie zielonogórskich szkół mieli okazję spotkać się z lekarzami, ale także osobami, których bliscy żyją dzięki transplantacji.
W spotkaniu uczestniczyli m.in uczniowie zielonogórskiego Elektronika. Nauczycielka Agata Gądek mówi, że tematyka transplantacji i honorowego krwiodawstwa jest uczniom dobrze znana.
– Mój syn jest po przeszczepie nerki i nigdy nie przypuszczaliśmy, że taki problem dotknie właśnie nas – dodaje jeden z prelegentów spotkania. Jak dodaje to wyzwanie dla osoby chorującej, ale także otoczenia.
W naszym otoczeniu nadal pokutuje wiele mitów i stereotypów dotyczących transplantacji.
Jeden z uczniów zielonogórskiego Elektronika przyznaje, że tematyka transplantacji jest trudna, ale istotna.
Od początku roku przeszczepiono w Polsce ponad 1800 narządów, to więcej niż w całym ubiegłym roku. Tak wynika z danych przedstawionych przez Poltransplant. W październiku obchodzony był Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.
Mimo poprawy sytuacji związanej z dawstwem narządów, kolejki się wydłużają, bo rośnie liczba osób kwalifikowanych do transplantacji. Obecnie 1100 osób czeka na przeszczep nerki, na przeszczep serca ponad 400 chorych.