Gorzowski magistrat ogłosił konkurs na logo obchodów 80-lecia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Ten jubileusz będzie obchodzony przez cały 2025 r. – poinformowała dyr. Wydz. Promocji i Informacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska.
– Z tej okazji w 2025 r. w naszym mieście będą się odbywały różne uroczystości uświetniające jubileusz polskiego Gorzowa. Logo wyłonione w konkursie będzie towarzyszyło tym wydarzeniom i będzie używane na wszelkich materiałach promocyjnych na ten temat
– powiedziała Liberkowska.
Dodała, że w 2025 r. jubileusz 80-lecia będzie także świętowało wiele instytucji, stowarzyszeń czy klubów sportowych utworzonych w Gorzowie Wlkp. po zasiedleniu go przez Polaków.
Projekt logo powinien nawiązywać tematycznie do Gorzowa Wielkopolskiego, jego historii lub najważniejszych symboli i postaci. Powinien także zawierać napis „80 lat Gorzowa Wielkopolskiego”. Do tego musi być uniwersalne i czytelne w różnych formatach.
Konkurs przeznaczony jest dla osób pełnoletnich – prywatnych lub zespołów projektowych. Udział w nim jest dobrowolny i bezpłatny, a uczestnicy mogą zgłosić maksymalnie trzy prace konkursowe. Na autora zwycięskiej czeka nagroda w wysokości 2 tys. zł.
Na prace gorzowski magistrat czeka do 10 stycznia 2025 r. Po tym terminie jury oceni nadesłane propozycje. Pełny regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej miasta.
Niemiecki Landsberg został zajęty przez Armię Czerwoną 30 stycznia 1945 r. bez walki, ale w następnych tygodniach miasto zostało w dużej części spalone, a zakłady przemysłowe ogołocone z maszyn i wyposażenia. Niemcy opuszczali je z nadzieją powrotu po zakończeniu wojny, jednak mocarstwa zadecydowały inaczej, ustalając po II wojnie światowej nowe granice w Europie.
27 marca 1945 r. do Landsberga przybyła licząca 42 osoby grupa polskich pionierów z Wągrowca. Na jej czele stał burmistrz Wągrowca Florian Kroenke. Następnego dnia owa grupa przejęła władzę w mieście. Kroenke został wybrany przez osadników na starostę powiatowego. Funkcję burmistrza, a później prezydenta miasta powierzono Piotrowi Wysockiemu. Rok później Landsberg oficjalnie i urzędowo został nazwany Gorzowem Wielkopolskim.
W kwietniu 1945 r. z Wągrowca przyjechała druga grupa pod kierownictwem Leona Kruszony, późniejszego wiceprezydenta miasta. Od końca 1946 r. Kroenke był wicewojewodą i kierownikiem gorzowskiej Ekspozytury Urzędu Wojewódzkiego Poznańskiego. Do czasu przybycia polskich osadników władzę nad ludnością i mieniem miejskim sprawowała w Landsbergu komendantura radziecka.
Regulamin oraz kartę zgłoszenia możecie pobrać ze strony >>um.gorzow.pl<<.
Polecamy
Gorzowski policjant potrzebuje pomocy
Policjanci z Gorzowa i regionu pomagają zebrać pieniądze na leczenie chorego kolegi.Starszy aspirant Sławomir Marciniak walczy z chorobą nowotworową, która...
Czytaj więcejDetails