sobota, 16 maja 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Walka o baraże wciąż otwarta: Polonia Słubice zdobyła twierdzę Gorzów

    Zastal wygrywa w Szczecinie i w serii z Kingiem jest remis!

    Swiss Krono Cup: Marika Majewska wygrała na 100 m ppł, ale pogoda nie sprzyjała

    Tłumy na kolejnym Biegu Olimpijskim w Kołczynie

    Nadal trzech uczestników majowego finału SKS

    Falubaz: Wyniki złe, atmosfera fatalna! Madsen do odstawienia?

    Stalowy monolit lepszy od Falubazu, Zwycięzcy mają głos

    fot. Jacek Białogłowy

    Derby dla Gorzowa! Stal pewnie pokonała dziurawy Falubaz

    Warta w eksperymentalnym składzie nie zapunktowała

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Walka o baraże wciąż otwarta: Polonia Słubice zdobyła twierdzę Gorzów

    Zastal wygrywa w Szczecinie i w serii z Kingiem jest remis!

    Swiss Krono Cup: Marika Majewska wygrała na 100 m ppł, ale pogoda nie sprzyjała

    Tłumy na kolejnym Biegu Olimpijskim w Kołczynie

    Nadal trzech uczestników majowego finału SKS

    Falubaz: Wyniki złe, atmosfera fatalna! Madsen do odstawienia?

    Stalowy monolit lepszy od Falubazu, Zwycięzcy mają głos

    fot. Jacek Białogłowy

    Derby dla Gorzowa! Stal pewnie pokonała dziurawy Falubaz

    Warta w eksperymentalnym składzie nie zapunktowała

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Ambasada USA w Kijowie zamknięta w środę z powodu spodziewanego ataku lotniczego

PAP PAP
2024-11-20 12:02
Fot. PAP

Fot. PAP

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Spis treści

  • 1. Kreml groził od dawna
  • 2. Putin zatwierdził nową doktrynę nuklearną
  • 3. Ambasada RP w Kijowie działa normalnie z uwzględnieniem warunków bezpieczeństwa
  • 4. Ambasady Grecji i Hiszpanii w Kijowie zamknięte ze względów bezpieczeństwa

Ambasada USA w Kijowie otrzymała informacje o „potencjalnym znaczącym ataku lotniczym”, do którego ma dojść w środę – poinformował tego dnia amerykański Departament Stanu. W związku z tym placówka dyplomatyczna będzie zamknięta.

– Zapobiegawczo ambasada zostanie zamknięta, a jej personelowi zalecono schronienie się

– przekazano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej placówki oraz w serwisie X.

Resort zaapelował też do obywateli USA przebywających w Ukrainie, aby natychmiast udali się do schronów w razie ogłoszenia alarmu przeciwlotniczego i śledzili lokalne media.

Jak zauważyła agencja Reutera, ostrzeżenie wydano dzień po tym, jak Ukraina i Rosja poinformowały, że Kijów użył amerykańskich rakiet ATACMS do uderzenia w rosyjski skład amunicji w obwodzie briańskim, ok. 130 km od granicy z Ukrainą. Władze USA nie potwierdziły oficjalnie tych doniesień.

1. Kreml groził od dawna

Kreml od dawna groził, że jeśli Zachód pozwoli Ukrainie używać przekazanych jej rakiet przez USA, Wielką Brytanię i Francję do atakowania celów w głębi Rosji, uzna, że te państwa członkowskie NATO bezpośrednio angażują się w wojnę.

2. Putin zatwierdził nową doktrynę nuklearną

We wtorek Władimir Putin zatwierdził nowelizację rosyjskiej doktryny nuklearnej, która przewiduje, że podstawą użycia przez Moskwę broni jądrowej byłoby „krytyczne zagrożenie” suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji lub udostępnienie „terytorium i zasobów” do agresji na Rosję.

Zgodnie z dokumentem agresja wymierzona w Rosję przez państwo należące do sojuszu wojskowego byłaby uważana za agresję ze strony całego sojuszu. Ponadto jakikolwiek atak na terytorium Rosji przeprowadzony przez państwo nienuklearne z udziałem państwa nuklearnego będzie uważany za uderzenie dokonane wspólnie.

3. Ambasada RP w Kijowie działa normalnie z uwzględnieniem warunków bezpieczeństwa

Ambasada RP w Kijowie działa normalnie, lecz z uwzględnieniem warunków bezpieczeństwa, które związane są z podwyższonym ryzykiem rosyjskich ataków – powiedział w środę PAP szef placówki Piotr Łukasiewicz.

– Traktujemy te ostrzeżenia bardzo poważnie, jednak i ja sam jestem na miejscu, i część personelu znajduje się na miejscu w bezpiecznych pomieszczeniach

– zapewnił. 

Polska ambasada w Kijowie działa nieprzerwanie od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę, która rozpoczęła się 22 lutego 2022 r. Placówka ta jako jedyne przedstawicielstwo dyplomatyczne państw UE funkcjonowała nawet w dni najcięższych bombardowań Kijowa. Na miejscu pozostawał ówczesny ambasador Bartosz Cichocki. 

– Wciąż pracujemy w warunkach wojennych. To dzieje się dziś, działo się wczoraj i będzie się działo, dopóki ta zbrodnicza agresja rosyjska na obiekty cywilne i na miasta ukraińskie będzie trwała

– podkreślił Łukasiewicz.

Zapewnił, że ambasada nie lekceważy żadnych ostrzeżeń. 

Wcześniej w środę szef MSZ Radosław Sikorski poinformował na portalu X, że mimo podwyższonego ryzyka rosyjskich ataków na Kijów polscy dyplomaci tak jak poprzednio „pozostają na posterunku”. Jest to jeden z „widomych znaków solidarności Polski z walczącą o wolność Ukrainą” – podkreślił. 

Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji administracja prezydenta USA Joe Bidena dała zielone światło Ukrainie na wykorzystywanie broni amerykańskiej do rażenia celów w głębi Rosji. We wtorek Ukraina i Rosja poinformowały, że Kijów użył amerykańskich rakiet ATACMS do uderzenia w rosyjski skład amunicji w obwodzie briańskim, ok. 130 km od granicy z Ukrainą. 

Kreml od dawna groził, że jeśli Zachód pozwoli Ukrainie używać przekazanych jej rakiet przez USA, Wielką Brytanię i Francję do atakowania celów w głębi Rosji, uzna, że te państwa członkowskie NATO bezpośrednio angażują się w wojnę. 

We wtorek Władimir Putin zatwierdził nowelizację rosyjskiej doktryny nuklearnej, która przewiduje, że podstawą użycia przez Moskwę broni jądrowej byłoby „krytyczne zagrożenie” suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji lub udostępnienie „terytorium i zasobów” do agresji na Rosję. 

W ostatnich dniach Rosjanie przeprowadzili serię zmasowanych ataków na Ukrainę z użyciem dronów i pocisków lotniczych. 18 listopada uderzyli w akademik w Głuchowie w obwodzie sumskim, w którym zginęło 12 osób, w tym siedmioletnie dziecko, jego matka i 20-letni brat. Dzień wcześniej wojska rosyjskie dokonały ataku rakietowego na blok mieszkalny w Sumach. Zginęło 11 osób, a 84, w tym 11 dzieci, zostało rannych. Także 18 listopada od uderzenia rosyjskich pocisków balistycznych w Odessie na południu Ukrainy zginęło 10, a rannych zostało 55 osób.

4. Ambasady Grecji i Hiszpanii w Kijowie zamknięte ze względów bezpieczeństwa

Ambasady Grecji i Hiszpanii w Kijowie poinformowały, że w środę pozostaną zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Wcześniej podobną decyzję podjęła ambasada Stanów Zjednoczonych w Ukrainie.

Placówka Grecji zaleciła obywatelom tego kraju unikanie niepotrzebnych podróży i pozostawanie w bezpiecznych miejscach. 

Jak napisała agencja EFE, również ambasada Hiszpanii pozostanie w środę zamknięta ze względu na „podwyższone ryzyko ataków powietrznych na całe terytorium Ukrainy”. 

Departament Stanu USA poinformował wcześniej w środę, że amerykańska placówka w Kijowie otrzymała informacje o „potencjalnym znaczącym ataku lotniczym”, do którego ma dojść w środę.

– Zapobiegawczo ambasada zostanie zamknięta, a personelowi zalecono schronienie się

– przekazano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ambasady oraz w serwisie X. 

Resort zaapelował też do obywateli USA przebywających w Ukrainie, aby natychmiast udali się do schronów w razie ogłoszenia alarmu przeciwlotniczego oraz by śledzili lokalne media. 

Jak zauważyła agencja Reutera, ostrzeżenie wydano dzień po tym, jak Ukraina i Rosja poinformowały, że Kijów użył amerykańskich rakiet ATACMS do uderzenia w rosyjski skład amunicji w obwodzie briańskim, ok. 130 km od granicy z Ukrainą.

Czytaj także:

Fot. istock i rib.msb.se
KRAJ I ŚWIAT

Szwecja rozsyła broszury na wypadek wojny. Jest wersja polska

19 listopada 2024

Władze Szwecji rozpoczęły w tym tygodniu wysyłkę do ponad 5 mln gospodarstw domowych broszury z poradami, jak przygotować się na wypadek wojny lub kryzysu. Poradnik w wersji cyfrowej jest dostępny również...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

Fot. Freepik
KRAJ I ŚWIAT

1000 dni wojny! Ukraina po raz pierwszy pociskami ATACMS zatakowała cele w Rosji

19 listopada 2024

Ukraińskie siły po raz pierwszy wykorzystały pociski ATACMS do zaatakowania terytorium Rosji - poinformował we wtorek portal RBK-Ukraina, powołując się na źródło wojskowe. Cel został pomyślnie trafiony - dodano....

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Freepik
KRAJ I ŚWIAT

Kijów ma zgodę USA na użycie broni w głębi Rosji

18 listopada 2024

Decyzja prezydenta USA Joe Bidena i sojuszników zezwalająca Ukrainie na użycie rakiet dalekiego zasięgu poza swoim terytorium to jedyna i właściwa odpowiedź dla Putina, który rozumie tylko siłę -...

Czytaj więcejDetails
Tagi: ambasadaatak powietrznyukrainarosjawojna na ukrainieusakijówatakstany zjednoczoneagresja rosji na ukrainę

Czytaj również

Na zdjęciu amerykański prezydent Donald Trump (PAP/EPA/Eric Lee / POOL)
KRAJ I ŚWIAT

Ekspert o ograniczeniu liczby amerykańskich wojsk w Polsce

16 maja 2026

Amerykański Kongres nie pochwala zmniejszania kontyngentu wojskowego w Polsce uważanej za modelowego sojusznika USA - podkreśla gość Polskiego Radia 24...

PAP/EPA/Eric Lee / POOL
KRAJ I ŚWIAT

USA. Po wizycie Donalda Trumpa w Chinach

16 maja 2026

Donald Trump wyraził nadzieję na jeszcze „silniejsze” relacje z Chinami po dwudniowej wizycie w tym kraju i spotkaniach z prezydentem...

11 maja 2026 roku. Dym nad wioską w południowym Libanie po izraelskim ataku Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
KRAJ I ŚWIAT

Rozejm między Izraelem a Libanem przedłużony o 45 dni

15 maja 2026

Izrael i Liban zgodziły się przedłużyć zawieszenie broni o kolejnych 45 dni - poinformował w piątek amerykański Departament Stanu. Od...

Amerykańscy żołnierze (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Marcin Bielecki
KRAJ I ŚWIAT

Szef MON: nie ma decyzji o ograniczeniu obecności sił USA w Polsce

15 maja 2026

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił w piątek (16 maja), że nie ma decyzji o ograniczeniu obecności amerykańskich sił zbrojnych...

Fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
KRAJ I ŚWIAT

Niemcy: Rosja przygotowuje się do ataku na NATO w 2029 roku

15 maja 2026

Rosja przygotowuje się do ataku na NATO w 2029 roku lub nawet wcześniej - ostrzegł w opublikowanej w piątek (15 maja) rozmowie...

Zdjęcie ilustracyjne Fot. Adobe Stock/Drago? Asaftei
KRAJ I ŚWIAT

Dowódca US Army o anulowaniu wysłania brygady do Polski. „Najbardziej sensowna opcja” [AKTUALIZACJA]

15 maja 2026

Otrzymaliśmy instrukcję redukcji sił i uznaliśmy, że anulowanie wysłania brygady do Polski było najsensowniejszą opcją — powiedział w piątek (15...

najnowsze z Lubuskiego

Walka o baraże wciąż otwarta: Polonia Słubice zdobyła twierdzę Gorzów

Zastal wygrywa w Szczecinie i w serii z Kingiem jest remis!

Lubuskie Forum Radia Zachód 16.05.2026

Mija tydzień – komentarz 16..2026 prof. Jarosław Macała politolog UZ

Druga edycja kiermaszu „Złote Ogrody Księżnej Doroty” w Żaganiu

Swiss Krono Cup: Marika Majewska wygrała na 100 m ppł, ale pogoda nie sprzyjała

Mija tydzień – 16.5.2026 Grzegorz Potęga

Lubuscy politycy o ustawie o kryptowalutach

Tłumy na kolejnym Biegu Olimpijskim w Kołczynie

W Zielonej Górze podpowiedzą, jak zdobyć pieniądze na modernizacje budynków

popularne

  • MAG

    Brak ciepłej wody na kilku gorzowskich osiedlach

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Derby dla Gorzowa! Stal pewnie pokonała dziurawy Falubaz

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • 3 mln zł na projekt mostu w Połęcku

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stalowy monolit lepszy od Falubazu, Zwycięzcy mają głos

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • „Od śmierci do życia” – reportaż Agnieszki Dobosiewicz w niedziele po 9.00

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj