Spis treści
W przeddzień Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i admiralskie dwunastu oficerom Wojska Polskiego. Prezydent wręczył też awanse generalskie trzem oficerom Państwowej Straży Pożarnej oraz trzem oficerom policji.
W niedzielę, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Na stopień generała broni mianowany został Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód gen. dyw. Dariusz Parylak – były dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
Na stopień generała dywizji i wiceadmirała mianowani zostali: Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski, Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. bryg. Jarosław Górowski, Inspektor Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Jacek Ostrowski oraz Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego kadm. Jarosław Wypijewski.
Na stopień generała brygady mianowani zostali: Dowódca 7. Brygady Obrony Wybrzeża płk Marcin Adamski, Dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej płk Tomasz Białas, Zastępca Dowódcy Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi (Coalition Air Operaction Center – CAOC) w Uedem w Niemczech płk Tomasz Lenart, Dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady LITPOLUKRBRIG płk Piotr Lisowski, Zastępca Szefa Inspektoratu – Szef Sztabu w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych płk Jacek Perkowski, Dowódca 10. Brygady Logistycznej płk Mieczysław Spychalski oraz Komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego – Komendant Rejonu Zabezpieczenia Medycznego Wojsk płk Wojciech Tański.
Dalsza część tekstu pod filmem
Wśród funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej awansowanych na stopień nadbrygadiera znaleźli się: dolnośląski komendant wojewódzki PSP st. brygadier Marek Hajduk, opolski komendant wojewódzki PSP st. brygadier Paweł Kielar oraz śląski komendant wojewódzki PSP st. brygadier Wojciech Kruczek.
Z kolei na stopień nadinspektora policji mianowani zostali: zastępca komendanta głównego policji insp. Tomasz Michułka, komendant wojewódzki policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk oraz komendant wojewódzki policji w Białymstoku insp. Kamil Borkowski.
1. Prezydent: łatwo służy się bezpieczeństwu państwa, które nie jest zagrożone; te czasy minęły
Prezydent Andrzej Duda ocenił, że od kilku lat uroczystości wręczenia nominacji generalskich mają „wielki ciężar gatunkowy”. Łatwo służy się bezpieczeństwu państwa, które w żaden sposób nie wygląda na zagrożone, ale te czasy minęły – powiedział prezydent.
W niedzielę (10 listopada), w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, podczas ceremonii wręczenia nominacji generalskich prezydent Andrzej Duda podkreślił, że ich przyjęcie oznacza wzięcie na siebie dodatkowej „wielkiej odpowiedzialności” za bezpieczeństwo kraju.
Wyrażając nadzieję, że dla Polski wrócą jeszcze „czasy spokoju”, prezydent przypomniał, że dziś za wschodnią granicą toczy się pełnoskalowa wojna, która tak naprawdę zaczęła się w 2014 r.
– Te uroczystości wręczenia nominacji generalskich mają w ostatnich latach – zwłaszcza od 2014 r., a już zwłaszcza od 2022 r. – swój wielki ciężar gatunkowy
– zauważył.
– Łatwo jest służyć bezpieczeństwu państwa, które generalnie w żaden sposób nie wygląda na zagrożone. (…) Łatwo i fajnie jest wtedy otrzymywać nominacje generalskie, łatwo i sympatycznie wykonuje się swoje obowiązki, kiedy nie ma żadnych zagrożeń, spokojnie chodzi się na służbę, po prostu do pracy. Te czasy minęły
– podkreślił prezydent.
2. Duda: nie przez przypadek nominacje generalskie odbywają się dla wszystkich służb jednocześnie, musicie służyć razem
Nie przez przypadek nominacje generalskie odbywają się jednocześnie dla żołnierzy wojska, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej. Dla bezpieczeństwa Polski musicie wszyscy razem funkcjonować; synergia ma dla bezpieczeństwa Polski znaczenie fundamentalne – podkreślił w niedziele prezydent Andrzej Duda.
Andrzeja Duda podkreślił podczas uroczystości, że „nie przez przypadek” nominacje odbywają się jednocześnie dla żołnierzy wojska, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej.
– Dzisiaj wiemy, zwłaszcza, obserwując co się dzieje za wschodnią granicą na Ukrainie, ale także obserwując co musimy zrobić, żeby obronić naszą wspólną granicę przed hybrydowym atakiem ze strony białoruskiej. Dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej musicie wszyscy razem funkcjonować i synergia ma dla bezpieczeństwa Polski znaczenie fundamentalne
– podkreślił Duda.
Zaznaczył, jak ważny jest fakt wydania z budżetu państwa 4,7 proc. PKB na obronność w 2025 roku. Dzięki temu, jak zauważył, „mówi się, że będziemy mieli niezależnie od zmian władzy (…) największą armię w Europie, najpoważniejszą, najlepiej wyposażoną”, jeśli państwo dokończy wszystkie procesy pod merytorycznym nadzorem generałów.
– Chodzi o to, byście panowie mogli służyć jak najlepiej, byście mieli udoskonalane procedury tej służby, które będą pozwalały odpowiednio szybko reagować i podejmować decyzje
– dodał prezydent.
Wspomniał o projekcie ustawy, którą przygotowywał wraz z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwem Obrony Narodowej o „działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia państwa”. Projekt – jak zaznaczył – ma ułatwić i umożliwić generałom i ich podwładnym sprawne funkcjonowanie.
3. Kosiniak-Kamysz: racja stanu i bezpieczeństwo Rzeczypospolitej to jest nasz najwyższy nakaz
Dobre współdziałanie na rzecz bezpieczeństwa państwa polskiego jest świadectwem, że racja stanu i bezpieczeństwo Rzeczypospolitej to jest nasz najwyższy nakaz – powiedział w niedzielę wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
– To jest dla nas zaszczyt, że w przeddzień Święta Niepodległości pan prezydent na wnioski ministra obrony oraz ministra spraw wewnętrznych wręczył nominacje generalskie. To jest wyraz współdziałania na rzecz bezpieczeństwa państwa polskiego, co jest naszym obowiązkiem. Ale jeśli odbywa się w dobrej atmosferze, w przyjaznej atmosferze, jest też świadectwem, że racja stanu i bezpieczeństwo Rzeczypospolitej to jest nasz najwyższy nakaz
– powiedział Kosiniak-Kamysz.
Podkreślił, że cieszy się, że „jesteśmy tutaj wspólnie” i że w uroczystości biorą udział żołnierze, policjanci i funkcjonariusze straży pożarnej. Wskazał na integrację między służbami, jaka miała miejsce w czasie powodzi, ale także jaka zachodzi na wschodniej granicy.
– Decyzja pana prezydenta, że wspólnie te nominacje generalskie zostają wręczone, nie jest tylko symboliczna. Ona jest także bardzo praktyczna, bo przygotowanie do najtrudniejszych scenariuszy wymaga zdolności i umiejętności tu i teraz
– oświadczył szef MON.
4. Szef MON: w obliczu zagrożeń naszym zobowiązaniem musi być wspólnota
W obliczu zagrożeń, które niesie współczesny świat, naszym zobowiązaniem musi być wspólnota i współpraca – powiedział w niedzielę wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Wartościami, które wychodzą na pierwszy plan, są bezpieczeństwo i gospodarka – dodał.
Wicepremier w niedzielę wieczorem (10 października) wziął udział w Capstrzyku Niepodległości przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli też m.in. wiceszef MON Paweł Bejda, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Robert Bagan, rektorzy uczelni wojskowych i biskupi wojskowi.
Uroczystość obserwowali zgormadzeni w okolicy placu Piłsudskiego warszawiacy i turyści. Rozpoczęła się od odegrania przez orkiestrę wojskową hymnu narodowego.
Kosiniak-Kamysz powiedział, że w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości „rozpoczynamy obchody wdzięczności, szacunku oraz radości z wolności i niepodległości”. Podkreślił, że obchody to przede wszystkim pamięć o tych, którzy walczyli przez 123 lata o odzyskanie i utrzymanie niepodległości. Zwrócił uwagę, że wolność została wywalczona w wielu bitwach, zrywach powstańczych, a następnie podczas I wojny światowej.
Szef MON dziękował polskim ojcom niepodległości. Przypomniał, że tuż przed capstrzykiem złożył kwiaty przed pomnikami Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. Podkreślił, że dla tych postaci, niezależnie od strony sceny politycznej, myśl o wolnej Polsce zawsze była myślą przewodnią.
Odnosząc się do żołnierzy, podkreślił, że „stoi przed nami Wojsko Polskie – nasza duma, nasza chwała, nasze oręże”.
– To co w Polsce nas może dzisiaj połączyć, to jest niekłamana miłość do armii, do wojska, do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, do spadkobierców wielkich czynów niepodległościowych – powiedział. – Jesteście naszym powodem do dumy
– zwrócił się do żołnierzy.
Podkreślił, że rozwój polskiej armii jest możliwy dzięki wszystkim rodakom płacącym podatki.
– To dzięki nim jest ta możliwości modernizacji, budowy silnej armii, dziś trzeciej pod względem wielkości w NATO, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Turcji, z największymi wydatkami spośród wszystkich państw NATO – 4,7 proc. (PKB) w przyszłym roku
– powiedział szef MON.
Podkreślił, że wspólnym mianownikiem dla wszystkim Polaków, niezależnie od poglądów, jest „miłość do wolnej ojczyzny, niepodległe państwo i szacunek dla jej obrońców i dla jej twórców”.
– W obliczu zagrożeń, które niesie współczesny świat, naszym zobowiązaniem musi być wspólnota i współpraca. I to nie jest ślepe zgadzanie się we wszystkim i potakiwanie dla każdego pomysłu, to jest zgadzanie się i dbanie o sprawy najistotniejsze (…) to bezpieczeństwo i gospodarka. To są te dwie wartości, które dzisiaj wchodzą na pierwszy plan
– powiedział szef MON.
Zapewnił, że racją stanu Rzeczypospolitej jest jej pomyślność, dobro obywateli i bezpieczeństwo niepodległej ojczyzny”. Według niego „z takim wojskiem, z taką armią, z takimi siłami zbrojnymi” możemy powiedzieć „tym którzy czyhają na nas, naszym adwersarzom, naszym wrogom – nigdy nie warto atakować Polski, nigdy nie warto nastawać na jej bezpieczeństwo, na jej niepodległość i suwerenność, bo to dla tych wszystkich, którzy tego w historii próbowali zawsze źle się kończyło”.
Sztab Generalny WP przypomniał, że capstrzyk to nie tylko sygnał wieczornego apelu, odgrywany zwykle na trąbce. To również przemarsz – historycznie często z pochodniami – oddziału wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość świąt wojskowych i państwowych świąt. W ostatnich latach Wojsko Polskie wraca do tej tradycji – Capstrzyki Niepodległości w stolicy odbywają się od 2009 r.
Czytaj także:
Prezydent Duda nadał stopnie generalskie oficerom straży pożarnej i policji
Prezydent Andrzej Duda mianował na stopnie generalskie trzech oficerów straży pożarnej oraz trzech oficerów policji, w tym zastępcę komendanta głównego policji Tomasza Michułkę - przekazało w sobotę (9 listopada) Biuro...
Czytaj więcejCzytaj także:
Parylak z trzecią gwiazdką generalską
Kilkanaście nominacji generalskich z okazji Święta Niepodległości. Awansowani oficerowie nominacje z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odbiorą w przeddzień głównych obchodów związanych z narodowym świętem. Wśród nominowanych na kolejny stopień...
Czytaj więcejCzytaj także:
Narodowe Święto Niepodległości – obchody 11 listopada w stolicy i w Lubuskiem
W poniedziałek, 11 listopada w całym kraju odbędą się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Główne uroczystości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się na pl. Piłsudskiego w...
Czytaj więcej