W zabytkowym drewnianym kościele w Klępsku podsumowano dziś badania konserwatorskie prowadzone tam przez naukowców z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prace rozpoczęły się trzy lata temu.
Jak mówi prof. Ulrich Schaaf z Katedry Konserwacji toruńskiej uczelni, celem badań jest m.in. znalezienie odpowiedzi na pytania kiedy, w jaki sposób i przy użyciu jakich technik powstawały przed wiekami poszczególne elementy tej świątyni:
Prof. Urlich Schaaf zwraca uwagę, że dotychczasowe badania przyniosły już kilka niespodzianek, które pozwalają inaczej spojrzeć na dotychczasową historię drewnianego kościoła w Klępsku:
Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków, podkreśla, że badania konserwatorskie prowadzone w kościele w Klępsku są bardzo ważne, bo pozwolą jeszcze lepiej zadbać o ten zabytek:
Na efekty kolejnych badań konserwatorskich w drewnianym kościele w Klępsku czeka emerytowany proboszcz tamtejszej parafii, ksiądz Olgierd Banaś.
Jak zaznacza, od samego początku było to dla niego wyjątkowe miejsce i tak jest do tej pory:
Dodajmy, że obecne badania konserwatorskie w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku potrwają do niedzieli. Na opracowanie i opublikowanie efektów tych prac będziemy musieli natomiast poczekać do końca listopada.
Fot.: A.Steciąg
Polecamy
„Pomnik historii Klępsk”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka
Tydzień temu wraz z Izabelą Patek byliśmy w Paradyżu. Poznaliśmy jeden z czerech w naszym województwie pomników historii. Dziś archiwalnie...
Czytaj więcej